Vulturii, doborâţi pe sintetic abia în minutul 88 de „satelitul” Pandurilor, club de grupele UEFA Europa League

Vulturii Lugoj a fost în această seară la doar două minute de un punct pe terenul pe care debuta cu un surprinzător triumf cu 1-0 la ora primului joc în C după promovarea izbutită anul trecut. A fost Pandurii II Târgu Jiu – Vulturii Lugoj 2-1, în etapa a V-a a ligii a treia, timişenii lui Ilie Rotariu cedând în partea a doua avantajul luat deja în primele minute: Oiţă (58), Gavrilescu (88) – Ardelean (5).

După o victorie la Avrig, 3-1 cu nou-promovata sibiană, şi o înfrângere la limită la Hunedoara, lugojenii pregătiţi de Ilie Rotariu au jucat astăzi în cea de-a treia deplasare a sezonului, în fief-ul „satelitului” unei grupări de UEFA Europa League care a primit gol în fiecare dintre meciurile disputate acasă, 1-1 cu Muncitorul Reşiţa şi 2-1 cu CS FC Caransebeş.

Iar Vulturii a marcat deja în primele minute, reamintind de excelenta primă repriză reuşită vinerea trecută, când avea 3-0 în dauna celor din Giarmata după 45 de minute.

„Am evoluat în ansamblu destul de bine, în prima chiar foarte bine şi cu dominare. În partea a doua am fost supuşi la presiune de o echipă matură, cu numeroşi jucători la 28, 29, 30 de ani. Doi-trei erau de 20-21, restul, experimentaţi, solizi”, a explicat Ilie Rotariu.

Ardelean a încurcat socotelile „satelitului” Pandurilor fructificând un corner deja în minutul 5, când a ochit vinclul, direct de la colţul terenului: 0-1. Minutul 15 ar fi putut aduce desprinderea, dar Stoica s-a fâstâcit, iar arbitrul n-a validat în preajma pauzei ceea ce ar fi fost, conform lugojenilor, un gol limpede ca lumina zilei: „Mingea a lovit tija de susţinere de lângă încheietura barelor, în poartă, dintr-o lovitură liberă executată de la 20 de metri de Miculescu”, a mai explicat Ilie Rotariu.

Iar ca şi în jocul precedent, Vulturii n-a mai marcat la reluare, dar în schimb a încasat, în urma a două erori individuale. Astfel, Oiţă a egalat în minutul 58 cu o lovitură de cap de la 6 metri, iar Gavrilescu a pus în minutul 88 latul din 9 metri la o minge întoarsă din centrare din preajma liniei de fund, unde gorjenii recuperau o minge protejată de vizitatori.

A debutat ca titular cu această ocazie la nivelul ligii a treia mijlocaşul central Ţoţu, în vârstă de 19 ani, sosit de la Jimbolia, ca o compensare la pierderea de pe-o zi pe alta a titularului Patrona, plecat miercuri cu destinaţia Germania.

Eşec aşadar pe terenul sintetic al „satelitului” unei grupări calificate în UEFA Europa League…

CS Vulturii Lugoj: Iordache – Vlădia, Ştreangă, Miculescu, Ardelean – Precupanu (87, Vânătu), Ţoţu, Rogojinaru, Ploscariu (80, Pop) – Stoica, Radosav (72, Ivaşcu).

Pe bancă: Dragostin – Loga, Dobra.

La Lugoj va veni vinerea viitoare FCMR 2012 Reşiţa, de la ora 15.

În alte jocuri ale etapei a cincea, FC Caransebeş – Muncitorul Reşiţa 2-0: Negoescu (54), Şandru (90+2); Millenium Giarmata – Jiul Rovinari 0-0; FC Hunedoara – Ştiinţa Turceni 3-0: Şoit (5, 12), Petcu (33); Nuova Mama Mia Becicherecu Mic – FC Avrig 2-1: Magdaş (24), Telescu (89) / Simion (37). AFCM Reşiţa 2012 a stat.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.