Vulturii victorie, 2-1, Vojvodina U19 vibrează: bună impresie lăsată la Lugoj de tinerii alb-roşii din Novi Sad, care au şi două bare

O foarte frumoasă şi bună iniţiativă a celor de la CS Vulturii 2009 Lugoj, de a găzdui un amical internaţional în fereastra de pauză ivită în C4, timişoreanul Dan Gligorovici intermediind punerea faţă în faţă a două tinere formaţii din Banat, cel românesc şi cel sârbesc, a avut parte duminică de la ora 11 de o vreme excelentă pentru fotbal şi de un gazon cum multe cluburi divizionare din Carpaţi şi-ar dori, rezultând o dispută interesantă, adjudecată de gazdele în albastru-alb, dar care a atras atenţia în privinţa potenţialului garniturii sub 19 ani a FK Vojvodina Novi Sad.

De la jocurile oficiale internaţionale ale seniorilor celor două ţări, încheiate aseară cu 1-1, Serbia în Armenia iar România acasă cu Ungaria, la un plăcut duel intercluburi româno-sârb, între tânăra trupă de liga a III-a a Lugojului, o divizionară, şi „Omladinci”, juniori mari ai Vojvodinei.

În faţa unei asistenţe puţin sub media jocurilor din campionatul ligii a III-a, şi aceasta pentru că duminica la 11 nu constituie cea mai tradiţională întâlnire a chibiţilor lugojeni cu fenomenul sportiv, elevii lui Cosmin Petruescu şi a secunzilor Jivulescu şi Micşa, cu portarii, au răsturnat rezultatul în nici 10 minute înaintea mijlocului părţii secunde, însă cei care au impresionat mai mult au fost sârbii în alb-roşu, într-o primă parte în care au aliniat unii dintre cei mai buni componenţi, cu excepţia selecţionabililor convocaţi la reprezentativa de profil a ţării vecine.

Bine instruiţi de un ex-internaţional bulgar, Zoran Jankovic, şi etalând o bună disciplină şi organizare a jocului, tinerii Vojvodinei, exponenţi ai generaţiilor 1996-1998 din una dintre cele mai productive „pepiniere” din vecini, s-au remarcat atât în faza de construcţie cât şi ca alură, dovedind că nu degeaba au fost campioni juvenili ai Serbiei.

Primele 10 minute le-au aparţinut sârbilor, care au intrat tare în joc, ţesând siguri pe ei şi apropiindu-se tot mai periculos de buturile lui Laurenţiu.

Drept urmare, Dobrivoje a ochit în minutul 11 bara, după o incursiune pe stânga, o altă şarjă pe flanc întinzându-l pe ultimul apărător lugojan pentru a scoate balonul în corner, în minutul 14. Iar din lovitura de colţ a survenit deschiderea scorului, cap Lovre, un junior din generaţia 1998: 0-1.

Şoc care i-a trezit pe lugojeni, Radosav ripostând prin a ajunge în faţa golului, doar că a reluat de două ori consecutiv în portar, în minutul 18, după o centrare de pe dreapta.

Vulturii a echilibrat jocul şi a preluat uşor-uşor iniţiativa, fără însă a izbuti egalarea în primele 45 de minute.

Conform scenariului din prima parte, şi debutul celui de-al doilea mitan i-a regăsit tot pe alb-roşii mai incisivi, Vukacevic expediind un şut razant cu bara, în minutul 54.

A fost nevoie de o gafă defensivă a vizitatorilor, în minutul 59, exploatată prompt de Radosav, la recuperare, care l-a pus în bună postură pe Mânecan, autor al egalării: 1-1. Golul cădea precum în prima parte, după un sfert de oră de joc…

Moment în care Vojvodina a „schimbat liniile”, introducând alţi 5 juniori, pe lângă cei 2 aruncaţi în joc de la pauză, iar Vulturii a început să-şi imprime superioritatea.

Mare ocazie în minutul 62, când căpitanul Miculescu a reluat în portar, schimbat imediat mai apoi de vizitatori, dar şi în minutul 65, când a ratat Radosav, infiltrat pe stânga.

Golul plutea în aer iar minutul 67 a fost decisiv, 2-1, Stoichescu înscriind cu capul, după un corner de pe dreapta.

Radosav mai şarja şi apoi, trecând şi de portar dar fiind faultat, fără a se dicta cele cuvenite, iar ultimele minute aducând câte o oportunitate de ambele părţi: în minutul

83, rezerva Marta şuta peste dintr-o poziţie favorabilă, după o fază bună, iar în minutul 85 Velickovic expedia un şut mai frumos, de la peste 20 de metri, dar tot în bară, a doua a sârbilor.

Un amical internaţional foarte util, ca prim pas pe drumul unei aşteptate bune legături între cluburi. Şi bineînţeles, nimic din vrajba transfrontalieră a unui duel la nivel naţional, derulat aseară în preliminariile continentale, ci conlucrare şi bună vecinătate între cluburi din Banat, ca un câştig pentru fotbal.

După care Vulturii revine însă la joaca pe puncte din Seria a IV-a, în weekend, la nou-promovata ACS UTA Bătrâna Doamnă.

*

CS Vulturii 2009 Lugoj: 25. Narcis Laurenţiu (46, 1. Paul Iordache) – 15. Iasmin Agoston, 19. Flavius Vlădia, 2. Eugen Miculescu – cpt., 4. Flavius Buligă – 5. Gabriel Mânecan (60, 3. Cosmin Loga), 6. Alexandru Ivaşcu, 10. Beniamin Dobra (68, 23. Mădălin Semenea), 11. Caius Marta, 26. Petrică Stoichescu (73, 9. Răzvan Marta), 16. Dan Radosav.

Vojvodina Novi Sad (U19): Mladen Ivic – 19. Srdjan Vukalevic, 3. David Hrubic, 22. Darko Iovic, 6. Nicola Simic – cpt., 5. Aleksander Lovre, 10. Novak Vujosevic, 18. Stefan Petrovic, 11. Sasa Kurco, 13. Velimir Dobrivoje, 17. Nikola Ilic.

Au mai jucat: 12. Luka Tarabic – 14. Nemanja Mirosavljevic, 7. Almedin Zilkic, 15. David Tuzic, 2. Milos Scekic, 9. Boska Papovic, 16. Dusan Velickovic, 8. Dimitrije Vasic.

Cartonaşe galbene: Kurco (50).

Arbitri: Cosmin Ripan – Călin Cimponieru, Alexandru Bărdan.

*

De notat că FK Vojvodina, care aniversează în acest an împlinirea centenarului clubului, este dublă campioană naţională la zi la categoria sub 19 ani, având totodată o serie de selecţionabili în actuala garnitură U19 a Serbiei.

De fapt, Serbia U19 găzduieşte zilele viitoare un patrulater de calificare din faza I a preliminariilor Campionatului European, al cărui turneu final va avea loc anul viitor în Grecia, iar selecţionerul Ivan Tomic are în vizor mai mulţi tineri ai Vojvodinei, şi anume Vanja Milinkovic-Savic, portarul de 1,94 metri născut în 20 iulie 1997 şi care a semnat în vară, pentru peste un milion de euro, cu Manchester United, fundaşii Nikola Fimic şi Srdjan Babic, şi mijlocaşii Uros Stamenic şi Aleksandar Desancic.

Cu juniori de 1996 ai alb-roşilor în componenţă, Serbia U19 va juca în ordine cu San Marino, Armenia şi Italia, în 10, 12 şi 15 octombrie, la Stara Pazova şi, în ultima apariţie, la Novi Sad, în Grupa 9, primele două clasate urmând a obţine biletele pentru Turneul de Elită din 23-31 martie 2015. Şi România U19 joacă zilele viitoare, pe 8, 10 şi 13 octombrie, cu gazda Georgia, Cipru şi Muntenegru, în lot fiind şi Silviu Balaure, de la ACS Poli.

În campionat, Vojvodina U19 este lider cu linia de clasament 9 8 0 1 28-5, câştigând în ultima rundă cu 4-1 cu Napredak, meci în care antrenorii Zoran Jankovic, Vladimir Buac şi, cu portarii, Dragan Vasic, au început cu Ivic – Vukaljevic, Hrubik, Vasic, Dinga, Desancic, Petrovic, Vujosevic, Stamenic, Curko şi Velemir, introducându-i apoi şi pe Jankovic, Milic, Zeljkovic, Maric, Dujic şi Papovic. Golgheteri ai echipei sunt Curko şi Krstevski, cu câte 5goluri.

De notat şi că în lotul lărgit al prim-divizionarei de seniori se regăsesc 2 jucători din generaţia 1992, 6 din 1993, 2 din 1994, unul din 1995 precum şi Lukovic, Fimic, Desancic, Curko şi Stamenic, din 1996, respectiv Milinkovic-Savic, de 1997, sub formă de împrumut pe un sezon de la englezi.

În prima ligă, Vojvodina, campioană a ţării în 1966 şi 1989, e momentan pe locul secund, cu 7 victorii şi o înfrângere, 0-1 cu Steaua Roşie, după Partizan, tot cu 21 de puncte din tot atâtea posibile, dar în faţa Zvezdei, cu 20p (6-2-0).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.