CFR conduce liderul Ligii 1 în fiecare repriză dar e eliminată acasă în ultimele secunde din optimile Cupei României

Futsalul românesc este într-atât de diluat valoric și numeric încât turul I al Cupei României rezervat seniorilor a echivalat, precum în sezonul trecut, deja cu faza optimilor de finală, reunind la start numai 16 participante, după ce, nu demult, de exemplu nu mai puțin de 7 meciuri preliminare se jucau la începutul anului 2016 înaintea fazei optimilor din campania 2015-2016, respectiv câte 6 partide în precalificările anterioare optimilor la început de 2017 și 2018. Iar jumătate dintre cele 8 întâlniri ale optimilor tocmai disputate zilele trecute au fost tranșate la diferențe de scor de la 5 goluri în sus, sugerând și mai multe despre palierul real al competitivității întrecerii. O singură dispută s-a încheiat la limită, decisă fiind în ultimele sale secunde, și asta tocmai la Timișoara…

Nu s-a mai jucat în campionatul Ligii 1 Futsal, mai exact în turul său suplimentar, și mai explicit – într-un al treilea tur adițional sezonului regular tur-retur, ci în noua ediție a Cupei României la futsal, demarată din faza optimilor de finală, ale cărei partide s-au desfășurat în perioada 11-15 februarie 2022, majoritatea fiind decise de la minimum 3 goluri diferență în sus, mai exact una la 5 goluri diferență, două la câte 6 iar o alta chiar la opt goluri, ACS West Deva – ACS Futsal Ceahlăul Piatra Neamț 8-0, în vreme ce două calificări au fost semnate grație unor succese la două goluri diferență iar una, smulsă de liderul Ligii 1, Autobergamo, la Timișoara, la limită, în ultimul minut al jocului în manșă unică pe terenul nou-promovatei CFR Timișoara.

Care nou-promovată nu mai jucase în campionat de 10 zile, din 5 februarie, când trecea cu 8-2 acasă de codașa CFF Clujana, și care nou-promovată n-a jucat în cadrul etapei de săptămâna trecută de la mijlocul turului suplimentar de 7 runde din prima divizie, meciul pe teren propriu cu aceeași Autobergamo fiind anunțat pe 10 martie, după deplasarea din 8 martie la ora 18 la Odorheiu Secuiesc. Până atunci, încă o singură apariție pentru ”vișiniii” de pe Bega în elită, luni 21 februarie de la ora 18, acasă cu CS United Galați. Pentru ”feroviari” urmează așadar întâlnirea primelor 3 clasate în Liga 1, viitoare adversare și în careul fruntaș din play-off, dispute precedate de partida eliminatorie cu devenii în optimile Cupei României.

Optimi în care jumătate dintre confruntări au constat în partide ale unor formații din eșalonul inferior, Liga 2, trei meciuri opunând cluburi din Liga 1, CS Local Sportul Ciorăști – Luceafărul Buzău 7-1, CFF Clujana – FK Odorheiu Secuiesc 3-8 și CSF CFR 1933 Timișoara – Autobergamo Deva 2-3.

”Vișiniii” Timișoarei treceau anul trecut de optimile Cupei României, 6-1 cu CFF Clujana la startul competiției sub formă de turnee în Harghita, optimi și sferturi în capitala județului în februarie 2021, semifinale și finala la Odorhei la fine de martie 2021, CFR calificându-se în 20 februarie la Miercurea Ciuc dar fiind eliminată a doua zi din sferturi, 3-5 pe 21 februarie 2021 cu gazda Imperial WET, care avea să și câștige trofeul grație unui 6-3 pe terenul Odorheiului, derby al secuimii. Cu o zi înainte, gazda FK Odorheiu Secuiesc se califica în ultimul act prin a trece cu 3-2, de la 0-2 la pauză, de Autobergamo Deva.

N-a trecut nici un an și iată că devenii au sărit primul hop al noii ediții calificându-se cu 2-3 în deplasare la Timișoara, unde au fost conduși în fiecare repriză, cu 1-0 și 2-1, dar au marcat golul decisiv cu 36 de secunde înainte de final.

CFR, în cinciul de start 17. Lungu-Badea / 7. Lupu, 8. Ilaș – cpt, 10. Fernandes, 21. Tifan, a deschis scorul spre pauză, în minutul 15, prin Ionuț Nemițanu, bucuria gazdelor fiind de scurtă durată însă, puțin peste două minute șeptarul Iszlai Richard egalând pentru hunedoreni, unul dintre titularii liderului elitei, într-o componență de debut și cu (97) Voin – 16. Covaci – cpt., 17. Hinojosa și (8) Sasse.

Timișorenii au preluat conducerea și după pauză, mai exact, după 5 minute și 8 secunde, 2-1 prin căpitanul Valentin Ilaș, însă istoria s-a repetat, trecând 3 minute și 30 de secunde până la egalarea semnată de Sasse. Calificarea a stat în balanță în ultimele peste zece minute ale optimii cădere de cortină peste faza I a întrecerii, fiind decisă de reușita lui Cristian Matei, cu 36 de secunde înainte de final, 2-3 dintr-o lovitură de la 10 metri dictată pentru 6 faulturi de echipă comise de ceferiști.

O calificare la potou și la mustață, acontată de elevii lui Victor Acosta și Kilian Belmonte, întâlnire cădere de cortină îmbujorând o competiție parcă vlăguită și fără nerv încă din start. Când însăși deținătoarea trofeului nu e în cadru, chiar ce-ar mai fi de zis!?

Iar sferturile vor avea loc tot luna aceasta, Autobergamo fiind anunțată pentru 27 februarie la Șoimii Șimand, în Aradul vecin. În deplasare și ceilalți deveni, într-un duel al echipelor din Liga 2, AS Inter Gheorgheni – ACS West Deva. În celelalte sferturi, Fortius 2014 Buzău – FK Odorheiu Secuiesc și CS United Galați – CS Local Spotul Ciorăști.

Pentru CFR, care marți seară de la ora 18 a mai contat și pe Nemițanu, Boda, David, Milovac, Dan, Filimon, Grosu și Olivera, urmează luni primirea gălățenilor. Ultimele rezultate din Liga 1 Futsal și programul viitor, pe coloana clasamentelor la zi a secțiunii Futsal/Minifotbal.

Devenii i-au mai avut pe convocatorul deplasării eliminatorii la Timișoara pe Iancu, cei doi Matei – și anume Cristian și Florin Robert, Dinicuță, Gavrilă, Toader, Cojocaru, Kusmodi și Boldor.

Acest articol a fost publicat în Futsal/Minifotbal și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.