CFR Timișoara cedează clar acasă liderului neînvins din Deva

Nou-promovata CSF CFR 1933 Timișoara a pierdut astăzi pentru prima dată după peste o lună și jumătate în care a câștigat de 4 ori consecutiv de la două goluri diferență în sus în campionatul Ligii 1 de futsal, ”vișiniii” suferind cea mai drastică înfrângere în elită, 2-7 (0-3) acasă cu fruntașa imbatabilă Autobergamo Deva.

Foarte strâns în întâlnirea tur din 5 octombrie, contând atunci pentru etapa a patra a noului campionat, 2-1 pentru Autobergamo la Deva, duelul vestului în Liga 1 Futsal a fost adjudecat astăzi de la ora 13 mult mai clar de către hunedoreni, desprinși deja până la pauză partidei din sala ”Constantin Jude”, 2-7 (0-3) în ceea ce a fost disputa inegală a ocupantelor podiumului.

Liderul invincibil a triumfat în Timișoara într-un duel devenit de tradiție prin înnodarea sa la mijlocul deceniului trecut, reînnodat odată cu sezonul în curs, odată cu reapariția unei grupări de pe malurile Begăi pe prima scenă, CFR, astupând golul lăsat prin aruncarea prosopului de către Informatica.

Însă ”vișiniii” n-au bifat și al cincilea triumf succesiv, alegându-se în schimb cu cea mai severă înfrângere, după ce în tur cedau cu 6-4 la Odorheiu Secuiesc și cu 2-1 la Deva respectiv acasă cu CS United Galați. Care dunăreni au fost depășiți astăzi, pe de altă parte, pe terenul vrâncean din vecini al nou-promovatei din Ciorăști, cu 4-2, gălățenii fiind gazde pentru bănățeni miercuri 1 decembrie de la ora 15, în cadrul etapei a XII-a, antepenultima a returului în sezonul regular al elitei.

Cu străini în alcătuire, devenii au înscris încă din primele 5 minute, prin Hinojosa, și au dublat avantajul în minutul imediat următor mijlocului primei reprize, grație lui Sasse, Cojocaru majorând și mai mult scorul deja în minutul 13, 0-3.

În componența de start Roberto Voin – Richard Iszlai, Bogdan Covaci, Andre Luis Sasse, Antonio Hinojosa, vizitatorii și-au făcut meciul ușor încă din prima sa parte, înscriind până la pauză și prin rezerva Iulian Cojocaru.

Nu s-a mai înscris însă până spre mijlocul reprizei a II-a, scor conservat de Autobergamo, decarul Joao Fernandes spărgând totuși gheața pentru CFR în minutul 30, 1-3 și speranțe renăscute în colectivul alb-vișiniu. Deșarte însă, căci peste nici două minute Kusmodi Tamas refăcea avantajul devenilor, majorat peste alte doar câteva secunde de nimeni altul decât Roberto Voin: 1-5.

Puțin peste 8 minute rămase de jucat, șanse infime pentru nou-promovații de pe podium, totuși cu biletele de play-off la purtător. Ba mai mult, același Kusmodi și Gavrilă au punctat într-un interval de nici un minut pentru lider, 1-7 în minutul 35, scor cu care ceferiștii mai degrabă se impuneau în unele întâlniri din acest campionat.

Același decar Fernandes micșorând handicapul cu un minut și două secunde înainte de final, fără consolare însă pentru bănățeni, la start astăzi în 5-ul Teodor Lungu – Robert Matei – cpt., Robert Lupu, Joao Fernandes, Răzvan Plopeanu. Învinșii i-au mai avut pe banca de rezerve la începerea partidei și pe Raul Filimon, Robert Vârlan, Valentin Ilaș, Eduard Codreanu, Stojan Milovac, Denis Dan și Ionuț Nemițanu, în vreme ce efectivul fruntașei îndrumate de Victor Garcia Acosta Kilian Belmonte i-a inclus și pe Vlad Iancu – portar trecut și pe la Informatica, Dinicuță, Toader, Kusmodi, Grosu, Gavrilă, Cojocaru și Boldor.

Acesta a fost penultimul meci jucat acasă de timișoreni în sezonul regular, după deplasarea miercuri la Galați având apariția finală în retur pe teren propriu cu nou-promovații din Ciorăști, în penultima rundă, pe 11 decembrie de la ora 12. Ulterior, ceferiștii vor sta în etapa a XIV-a și ultima din sezonul regular al Ligii 1.

Ultimele rezultate, programul viitor și clasamentul la zi, pe coloana datelor tehnice a secțiunii Minifotbal/Futsal. Pe aceeași coloană, rezultatele zilei și ierarhia în Liga 1 Alborz de minifotbal a Campionatului Județean Timiș.

Acest articol a fost publicat în Futsal/Minifotbal și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.