CFR Timișoara pierde pe terenul vicecampioanei

CSF CFR 1933 Timișoara a încheiat deplasările din sezonul regular al primei ediții pe care o dispută pe scena elitei tocmai în după-amiaza Zilei Naționale, și tocmai în estul țării, la Dunăre, pe terenul vicecampioanei naționale CS United Galați, pe care se decerna titlul campaniei anterioare, în 24 și 25 aprilie, când Imperial Wet Miercurea Ciuc se impunea cu 1-4 și 9-10 în întâlnirile 3 și 4 ale finalei fazei play-off și cucerea laurii, 3-1 la meciuri cu moldavii. Harghitenii nu mai joacă în Liga 1 Futsal, locul în careul fruntaș alături de aceleași semifinaliste Autobergamo Deva, FK Odorheiu Secuiesc și United Galați fiind preluat tocmai de nou-promovații vișinii, aflați la a doua înfrângere la rând, 4-2 (2-0) pentru dunăreni.

Vicecampioana CS United, actualmente pe locul 4, și alb-vișiniii de pe podium ai Timișoarei au inaugurat astăzi de la ora 15 la Galați antepenultima etapă din retur și din sezonul regular în Liga 1, iar gazdele au revenit pe căi victorioase, desprinzându-se în primele nici 5 minute de ceferiști și apropiindu-se de bănățeni în clasament, dublu succes tur-retur al esticilor, după 1-2 în luna septembrie în sala ”Constantin Jude”.

”Feroviarii” au crescut de la tur la retur, astfel încât în urmă cu puțin peste 3 săptămâni au abordat surprinzător de bine triada întâlnirilor cu partenerele din careul fruntaș, provocând liderului din Odorheiu Secuiesc întâia înfrângere, 5-1 la Timișoara, însă continuarea n-a fost pe măsură, reamintind de cele 3 eșecuri în serie din prima jumătate a sezonului regular, o înfrângere sâmbătă pe Bega cu Autobergamo Deva, rezultat 2-7, și încă una astăzi în sudul Moldovei, 4-2 pentru CS United.

Gălățeni alergând după o primă victorie în urma insucceselor la Odorheiu Secuiesc și Focșani, cu 3-1 respectiv 4-2 în fața nou-promovaților din Ciorăști, ba chiar și la codașa din Cluj, una înregistrată la ”masa verde” prin omologare cu 3-0. Mai rar o asemenea serie neagră pentru vicecampioana țării, căreia i-a pus punct după o lună și jumătate.

Printr-o deschidere rapidă de scor, semnată de Araujo în minutul 3, avantaj dublat pentru vicecampioana United în minutul imediat următor, grație lui Cireș, 2-0, scor la pauză.

Gălățenii au înscris și în primele minute ale reprizei a II-a, prin același Araujo, în minutul 25, 3-0, însă străinii CFR-ului au spulberat avantajul aparent liniștitor al gazdelor favorite, Joao Fernandes marcând după mijlocul părții secunde, 3-1 în minutul 31, iar Stojan Milovac apropiindu-i pe bănățeni în minutul 35: 3-2.

Un final pe muchie de cuțit, în care alb-vișiniii au insistat ofensiv în căutarea egalării, atacând cu fly-goalkeeper, bumerang pentru bănățeni cu 13 secunde înainte de final, când au pierdut mingea în semicercul gălățean, de unde Ignat a trimis direct între buturile părăsite: 4-2.

CFR și-a vândut scump pielea la Dunăre iar victoria acasă a vicecampioanei a fost obținută mai anevoios decât s-ar crede la prima vedere, dar la urma urmei nou-promovata de pe Bega n-a smuls punct tur-retur cu devenii și gălățenii, deși n-a fost deloc departe, mai ales în tur.

În campionatul trecut, United Galați încheia în ianuarie 2021 pe locul 1 sezonul regular, cu linia de clasament 12 10 1 1, la egalitate de puncte cu viitoarea campioană harghiteană dar cu un golaveraj mai bun, iar tot cu bilanțul 12 10 1 1 încheia și sezonul regular din urmă cu două ediții, în februarie 2020, la două puncte în urma lui Imperial Wet, careul fruntaș fiind completat atunci de CS Informatica, dispărută la finele respectivei stagiuni. 8-0 era rezultatul victoriei lui United la Galați în întâlnirea cu Informatica de la debutul returului acelui campionat, în noiembrie 2019. Și în sezonul 2018-2019 gălățenii încheiau sezonul regular în primele două locuri, la egalitate de puncte cu Imperial Wet dar cu un golaveraj mai modest. Iar în martie 2017 CS United se clasa pe primul loc la capătul sezonului regular respectiv.

Se poate spune așadar că ceferiștii au fost depășiți cu greu pe terenul formației cu cea mai bună continuitate în zona fruntașă a Ligii 1 în precedentele 5 sezoane, din 2016 începând, cu mențiunea că sezonul regular 2015-2016 era adjudecat tocmai de nou-promovata CS Informatica, gălățenii încheind atunci pe 4 și câștigând ulterior finala mică din play-off, pe când bănățenii au pierdut finala la titlu cu târg-mureșenii.

CSF CFR 1933 va încheia returul sâmbătă 11 decembrie de la ora 12, săptămâna viitoare, la Timișoara, cu nou-promovata CS Local Sportul Ciorăști, în penultima etapă a sezonului regular, după care în ultima va avea liber.

În celălalt meci al zilei în runda a XII-a din Liga 1, Autobergamo Deva – Luceafărul Buzău 13-7 la pauză 5-3. Clasamentul actualizat și programul etapelor 12-13, pe coloana datelor secțiunii Minifotbal/Futsal.

Acest articol a fost publicat în Futsal/Minifotbal și etichetat cu , , . Salvează legătura permanentă.