Colegiul Tehnic Regele Ferdinand I câştigă Supercupa Memorialului Revoluţiei 1989: 2-1 cu Fundaţia Rudolf Walther

Sâmbătă 14 decembrie, la Sala Constantin Jude (Olimpia) din Timişoara, a avut loc SUPERCUPA MEMORIALUL REVOLUȚIEI la minifotbal, ajunsă la ediția a II-a, între echipa Colegiului Tehnic „Regele Ferdinand I” şi echipa Fundaţiei “Rudolf Walther”. Prima a câştigat în luna iunie turneul de minifotbal destinat elevilor de liceu “Cupa Eroilor Neamului” (o competiţie sportivă care se adresează elevilor din gimnaziile şi liceele timişorene), iar cea de-a doua este proaspăta câştigătoare a “Cupei Memorialul Revoluţiei 1989”, competiţie destinată echipelor ale unor ONG-uri, biserici şi alte instituţii care se ocupă de tineri defavorizaţi din punct de vedere social (orfani din revoluţie, tineri proveniţi din orfelinate, centre de re-educare minori, copiii străzii etc), respectiv echipele unor asociaţii revoluţionare.

A fost de fapt o reeditare a supercupei de anul trecut, de această dată meciul fiind unul mult mai echilibrat, echipa Colegiului ”Regele Ferdinand I” reușind în cele din urmă să-și ia revanșa.

Scorul a fost deschis de Rudolf Walter, prin Moricz Alexandru, pentru ca până la pauză Colegiul să egaleze prin Zait Alexandru. Repriza a doua a început cu dominarea Colegiului, care a reușit să înscrie golul victoriei prin Pană Ovidiu, direct dintr-o lovitură liberă, de altfel acesta fiind declarat de către organizatori MVP-ul partidei. Până la final, Fundația a preluat inițiativa, dar fără să concretizeze în gol vreo acțiune, cea mai mare ocazie venind chiar în minutul de prelungire, când portarul Sava Samuel și-a salvat echipa de la primirea golului egalizator.

*

Iată mai jos echipele:

Colegiul Ferdinand: Sava Samuel, Laszlo Joszef, Pascalau Andrei, Sosu Tiberiu, Olariu Silviu, Zait Alexandru, Pană Ovidiu, Ionescu Alexandru, Anut Darius, Bala Ioan, Sosu Darius.

Antrenor/Prof. Ionilă Flavia.

Fundația Rudolf Walther: Raul Mutaşcu, Bârză Gheorghe, Rus Traian, Gurin Todor, Daniel Sărariu, Ionuţ Mestecăneanu, Eugen Varanic, Gavril Lazăr, Cătălin Murariu, Alin Jeordean, Alexandru Moricz, Gabriel Sera, Simoniac Cristian.

Antrenori Csaba Lajos şi Helmuth Guţuli.

Meciul a fost arbitrat de reputatul Stănescu Gheorghe.

Premii:

MVP-ul supercupei: Pană Ovidiu, cel mai bun portar al supercupei: Simoniac Cristian.

În cadrul festivității de premiere, organizatorii (prin vicepreședintele Asociației Memorialul Revoluției, dl. Bânciu Ioan, prof. Balint Costel și prof. Pinzhoffer Harald) au oferit componenților celor două formații câte un pachet cu fructe și dulciuri.

Acest articol a fost publicat în Futsal/Minifotbal și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.