Costândana (MAV Sport Timișoara), ”dublă” în sfertul 2 prin care preia conducerea, dar România cedează Mexicului la Mondial: 3-7 în Kansas

România, campioană europeană la minifotbal, titlu pe care și-l păstra cu succes în luna noiembrie, în Muntenegru, a suferit duminică seară primul eșec la ediția inaugurală a Campionatului Mondial, ce se dispută în această săptămână în Statele Unite ale Americii, cedând pasul în partea a doua a disputei cu favorita întrecerii, Mexic.

asr

Jucând al doilea meci în doar 21 de ore pe tărâm nord-american, partide între care au efectuat și o deplasare din statul Texas în Kansas, românii au preluat conducerea în sfertul secund al întâlnirii cu mexicanii, cu 2-1, prin golurile lui Nicolae Dan Costândana, jucător în Campionatul Județean Timiș ”Alborz” de minifotbal dar și în Campionatul Județean Timiș de fotbal, la Lorena Giarmata Vii, dar apoi au primit 4 la rând și n-au mai putut reveni.

Mexic a învins cu 7-3, pe sferturi 1-0, 1-2, 2-0, 3-1, urcând pe primul loc în una dintre cele 4 grupe a câte 3 naționale la ”Mondialul” din SUA, cu două victorii din două apariții, după ce dispunea cu 9-1 de Germania în partida inaugurală a întrecerii.

Învingători sâmbătă noapte în Allen (Texas) cu 21-0 în fața indienilor, românii selecționați de timișoreanul Tiberiu Lajos s-au recunoscut învinși în Hartman Arena din Wichita, în statul Kansas, unde vor disputa luni noapte și ultimul meci din grupă (ora 02.30 a României), contra Germaniei, care a trecut ieri de indieni cu 29-1.

Regulamentul de joc la Campionatul Mondial prevede utilizarea mantinelei împrejmuitoare a suprafeței de teren, meciurile constând în patru sferturi a câte 15 minute, noutăți absolute pentru campionii europeni, în comparație cu obișnuința de la întrecerea de pe bătrânul continent.

Mexicanii au deschis scorul prin Reza, care stabilea scorul primului sfert, și au egalat prin același jucător, în sfertul secund, la pauza mare fiind 2-2, după care au câștigat cu 2-0 sfertul trei și tot la două goluri diferență și ultimul sfert de oră.

Cristian Popa și George Adrian Călugăreanu, ambii de la AS WMT Giroc, precum și Miroslav Cosmin Nicolin și Nicolae Dan Costândana, de la MAV Sport, sunt jucătorii din întrecerea timișeană de minifotbal selecționați de Tiberiu Lajos în lotul de 15 componenți pentru Campionatul Mondial din SUA.

Sferturile de finală vor urma fazei grupelor, finala fiind programată duminică 29 martie.

* Rezultatele și ierarhiile la zi în Campionatul Județean Timiș ”Alborz” la minifotbal, pe coloana dreaptă a secțiunii Minifotbal.

Acest articol a fost publicat în Futsal/Minifotbal și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.