România, singura calificată în semifinalele miniEURO 2014 nu la penalty-uri

Un gol marcat de Emilian Chivu la mijlocul părții a doua a sfertului de finală cu insularii, în minutul 31, a calificat România în penultimul act al celei de-a V-a ediții a Campionatului European de minifotbal la finele timpului regulamentar de joc, spre deosebire de celelalte 3 învingătoare ale aceleiași faze a întrecerii, care au avut nevoie de lovituri de departajare.

România, cvadruplă campioană a Europei, de fapt câștigătoare a tuturor edițiilor precedente, s-a calificat sâmbătă seara târziu în semifinalele miniEURO 2014, după ce a dispus cu 3-2 (2-0) de selecționata Scoției, în fața căreia Cosmin Crăciun reușea desprinderea în prima parte, prin reușitele din minutele 10 și 14.

Joe Andrew, cel care prelua de 3 ori conducerea în optimile contra rușilor, a egalat pentru nord-insulari în primele câteva minute ale părții a doua a sfertului de finală de la Herceg Novi, în minutele 23 și 25, însă golul lui Chivu a adus și a cincea victorie românească în Muntenegru în decurs de 3 zile, după ce calificarea din optimi era parafată de Radu Marian Burciu, în minutul 12 al jocului cu Republica Moldova, și Nicolae Costândana, cu un șut de la distanță, 2-0 în minutul 36.

Succesul din sferturi a fost al treilea la limită repurtat de campionii en-titre la turneul final: 2-1 cu Slovenia (Călugăreanu, Radu), 8-0 cu Lituania (goluri: Călugăreanu – 2, Radu – 2, Tănase – 2, Crăciun, Iacob), 1-0 cu Grecia (Călugăreanu), 2-0 cu Moldova (Burciu, Costândana) și 3-2 cu Scoția, partide în care ”tricolorii” nu au fost conduși niciodată. Românii au strâns deja 16 goluri marcate, dintre care 4 de către Călugăreanu, câte 3 de Radu și Crăciun, două de Tănase și câte unul de Iacob, Costândana, Burciu și Chivu, primind numai trei.

Slovenia, de care România dispunea în primul ei joc în Muntenegru, 2-1 (0-0), în care căpitanul Pust reducea din handicap în prelungiri, a obținut la penalty-uri calificarea în semifinale.

În celelalte partide din sferturi, Muntenegru – Germania 2-2 (1-1; 3-4 la lovituri de departajare), Slovenia – Kazakhstan 0-0 (2-0 l.d.) și Croația – Cehia 3-3 (2-0; 4-5 l.d.), atât Germania cât și Cehia egalând de două ori în timpul regulamentar de joc.

Rezultatele optimilor de finală: Croația – Letonia 8-1, România – Moldova 2-0, Slovacia – Cehia 0-4, Muntenegru – Anglia 2-1, Grecia – Germania 0-4, Spania – Slovenia 1-4, Polonia – Kazakhstan 0-2 și Scoția – Russia 3-3 (8-7).

Semifinalele și finala au loc duminică la Herceg Novi (Muntenegru), românii, avându-i în componență și pe Cristian Popa, portarul căpitan, Nicolae Costândana, Adrian Călugăreanu, Miroslav Nicolin și Ovidiu Vâlceanu, conduși de selecționerul Tiberiu Lajos, cu toții implicați în Campionatul Județean Timiș de minifotbal ”Alborz”, vizând reeditarea triumfurilor din anii precedenți.

În 2011, într-un turneu de 7 echipe găzduit la Tulcea, ”tricolorii” se impuneau la lovituri de departajare în finala cu Cehia, iar în 2012, la Chișinău, unde se reuneau 16 selecționate iar Adrian Călugăreanu era desemnat cel mai bun jucător al turneului final, câștigau ultimul act cu 2-1 în fața Muntenegrului, după care în toamna trecută, la Rhetimo, în Creta, Costândana a deschis scorul într-un 2-0 (0-0) în finala cu Croația, după ce românii treceau în semifinale de nemți, cu 2-1, iar croații de ruși, cu 4-3.

Acest articol a fost publicat în Futsal/Minifotbal și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.