Gimnastul Vlad Cotuna, laureat al Galei Sportului Timişean 2012

Într-un mileniu al gratificaţiei instantanee, în care cîştigurile cît mai rapizi şi pseudovalorile au întîietate şi captează titluri de glorie prin ultramediatizare, este bine că mai există cîte-o după-amiază pe an rezervată în special triumfurilor rezultate dintr-un intens, răbdător şi virtuos efort, picurat cel mai adesea departe de luminile rampei şi chiar în anonimat. Durele ramuri ale gimnasticii, care conduce prin Vlad Cotuna şi închide ierarhia celor mai buni 10 performeri judeţeni în discipline olimpice, respectiv canotajului, cu 4 reprezentanţi, atletismului, cu alţi 3, dar şi de kaiak-canoe, badminton şi triatlon, au dat astăzi Galei Sportului Timişean pe 2012 remarcabili tineri ai arenei locale.

Festivitatea de premiere a celor mai buni sportivi şi tehnicieni cu rezultate deosebite în anul 2012, în cadrul căreia au fost recompensaţi antrenorii anului precum şi cei mai performanţi sportivi în discipline neolimpice şi olimpice, sportivii cu deficienţe locomotorii, dar şi cei participînd cu succes în jocuri sportive pe echipe sau individual, respectiv în sporturi tehnice, fiind desemnată totodată şi echipa anului, a avut loc în această după-amiază în sala multifuncţională a Palatului Administrativ, în organizarea Consiliului Judeţean Timiş şi a Direcţiei Judeţene pentru Sport şi Tineret Timiş, CJT acordînd cu această ocazie premii în bani şi cupe.

Vlad Cotuna, participant cu lotul României de gimnastică artistică la J.O. de vară Londra 2012, şi care este pregătit de profesorul Ioan Boici, a fost desemnat sportivul numărul 1 al Timişului pe anul 2012

TOP OLIMPIC 2012 (premii în bani, trofee):

SPORTIVUL ANULUI  2012: Locul 1. COTUNA VLAD  – Gimnastică artistică –  C.S.M. Lugoj (antrenor emerit: Boici Ioan).

Gimnastul Vlad Cotuna, de la CSM Lugoj, premiat drept cel mai bun sportiv al judeţului Timiş în anul 2012

Rezultate:

Participare Jocurile Olimpice de vară – Londra 2012 – Loc X;

Cupa Mondiala de Seniori –   1Loc III ;

Campionatul  European Seniori– 1Loc III .

 

Locul 2. ENACHE FLORIN MARIAN –  Canotaj  –  C.S.S. Bega Timişoara (antrenor : Văsuţ Elvira).

Rezultate :

Campionatul Mondial Juniori –  1Loc III ;

Campionatul  European Juniori– 1Loc II ;

Campionatul  Balcanic Juniori – 2 Loc I ;

Campionatul National   Juniori –2 Loc I ;

Campionatul National   Juniori –1 Loc II .

 

Locul 3.   PASTOR ADELINA –  Atletism –  L.P.S. Banatul / C.S.M. Timişoara (Antrenor emerit : Damaschin Ioan).

Rezultate :

Campionatul Mondial Seniori – 1 Loc IV;

Campionatul National  de Seniori    – 1 Loc III;

Campionatul National  de Tineret   – 1 Loc II;

Campionatul National  de Juniori   –1 Loc I;

Campionatul National  de Juniori   – 2 Loc II.

 

Locul 4.   ŞALĂU ALEXANDRU  –  Kaiac-Canoe –  C.S.S. Timişoara (antrenor : Lache Zeno).

Rezultate :

Campionatul  European  Juniori  – 1 Loc III;

Campionatul National  de Juniori   – 6 Loc I;

Campionatul National  de Juniori   – 1 Loc II;

Campionatul National  de Tineret   – 2 Loc I;

Campionatul National  de Seniori    – 1 Loc III.

 

Locul 5.   VĂTĂMANU SORIN  –  Atletism –  L.P.S. Banatul / C.S.M. Timişoara (antrenor emerit : Damaschin Ioan)

Rezultate :

Campionatul National  de Juniori   – 3 Loc I;

Campionatul National  de Tineret   – 2 Loc I;

Campionatul National  de Tineret   – 1 Loc II;

Campionatul National  de Seniori    – 1 Loc I;

Campionatul National  de Seniori    – 1 Loc II.

 

Locul 6.   DONCI  DANIEL  –  Canotaj  –  C.S.U. Timişoara (antrenor : Calapis Ecaterina).

Rezultate :

Campionatul  National  de Seniori – 5 Loc I;

 

Locul 7.   ATOFANEI  IONUŢ  –  Canotaj –  C.S.U.  Timişoara (antrenor : Calapis Ecaterina)

Rezultate :

Campionatul  National  de Seniori – 5 Loc I.

 

Locul 8.   POSTOLACHE  CIPRIAN –  Canotaj –  C.S.U.  Timişoara (antrenor : Calapis Ecaterina)

 

Rezultate :

Campionatul  National  de Seniori – 2 Loc I;

Campionatul  National  de Seniori – 1 Loc II;

Campionatul  National  de Seniori – 1 Loc III.

 

Locul 8.  CORCIUC MARIUS –  Badminton- C.S.M. Timişoara (antrenor : Dan Corina)

Rezultate :

Campionatul National  de Seniori  – 2 Loc II;

Campionatul National  de Seniori  – 1 Loc III;

Campionatul National  de Tineret  – 1 Loc I;

Campionatul National  de Tineret  – 2 Loc II.

 

Locul 9.  BĂLĂNESCU CIPRIAN – Triatlon- C.S. Ride Timişoara

Antrenor : Bălănescu Ciprian

Rezultate :

Campionatul National  de Seniori  – 2 Loc I;

Campionatul Balcanic de Seniori  – 1 Loc III.

 

Locul  9.  GHEORGHE IOANA  – Atletism  –  L.P.S. Banatul / C.S.M. Timişoara (antrenor emerit : Damaschin Ioan)

 

Rezultate :

Campionatul Balcanic de Juniori  – 1 Loc I;

Campionatul Balcanic de Juniori  – 3 Loc II;

Campionatul National  de  Juniori II  – 1 Loc I;

Campionatul National  de  Juniori II  – 1 Loc II;

Campionatul National  de  Juniori II  – 1 Loc III.

 

Locul 10. POPA ADRIAN – Gimnastică artistică – C.S.S. Timişoara (antrenor : Bratan Sebastian).

Rezultate :

Campionatul National  Seniori –  3 Loc I;

Campionatul National  Seniori –  2Loc III;

Campionatul National  Juniori  –  3 Loc I;

Campionatul National  Juniori  –  1 Loc II;

Campionatul National  Juniori  –  1 Loc III.

 

*** 

TOP NEOLIMPIC 2012 – enumerarea, în ordine inversă a clasării (premii în bani, trofee):

Locul 10.  CAZACU SORIN – Powerlifting  – C.S. Caza Timişoara

Antrenor emerit : Cazacu Sorin

Rezultate :

Campionatul National  Seniori – 4 Loc I ;

Campionatul  European Seniori– 1Loc V .

 

10. FOIŞOR CRISTINA – Şah  –  C.S. A.E.M. Timişoara

Antrenor : Ghindă Mihai

Rezultate :

Olimpiada de Sah – Seniori – 1 Loc V;

Campionatul National – Seniori  –  1 Loc I;

Campionatul National – Seniori  –  1 Loc II.

 

Locul 9.     VLAS ROXANA – Karate  –  U.T.K.  Timişoara

Antrenor  : Cioroianu Mihai

Rezultate :

Campionatul National  Seniori – 2 Loc I ;

Campionatul  European Seniori– 2 Loc I .

 

 Locul 8.     JURJESCU   ION – Karate  –  C.S.M.  Timişoara

Antrenor  : Costinaş Cătălin

Rezultate :

Campionatul Mondial  de Juniori – 2 Loc I ;

Campionatul  European Seniori– 1 Loc III ;

Campionatul National   Juniori –1 Loc II .

 

Locul 7.     ONECI CRISTIAN –  Navomodelism –  C.S.M.  Timişoara

Antrenor : Niculina Dan

Rezultate :

Campionatul Mondial de Seniori – 1 Loc 2.

 

Locul 6.  DAN NICULINA –  Navomodelism –  C.S.M.  Timisoara

Antrenor  : Niculina Dan

Rezultate :

Campionatul Mondial de Seniori – 1 Loc II;

Campionatul National  Seniori – 2 Loc I ;

Campionatul National  Seniori – 1Loc II .

 

Locul 5. PLOP MIHAIL – Karate  –  U.T.K.  Timişoara

Antrenor : Cioroianu Mihai

Rezultate :

Campionatul European-  Seniori – 3 Loc I;

Campionatul National  Seniori – 2 Loc I .

 

Locul 4.  STEMLER ROBERT – Karate  –  U.T.K.  Timişoara

Antrenor  : Cioroianu Mihai

Rezultate :

Campionatul European-  Seniori – 2 Loc I;

Campionatul European-  Seniori – 1 Loc II;

Campionatul European-  Seniori – 1 Loc III;

Campionatul National  Seniori – 2 Loc I ;

Campionatul National  Seniori – 1 Loc II ;

Campionatul National  Seniori – 1 Loc III .

 

Locul 3.  DAN LUCIAN –  Navomodelism –  C.S.M.  Timisoara

Antrenor : Niculina Dan

Rezultate :

Campionatul Mondial de Seniori – 1 Loc I;

Campionatul Mondial de Seniori – 1 Loc III;

Campionatul National  Seniori – 2 Loc I ;

Campionatul National  Seniori – 3Loc I ;

Campionatul National  Seniori – 3Loc II ;

Campionatul National  Seniori – 1Loc III .

 

Locul 2.  POP ALEXANDRA – Karate  –  U.T.K.  Timisoara

Antrenor  : Cioroianu Mihai

Rezultate :

Campionatul European-  Seniori – 4 Loc I;

Campionatul National  Seniori – 4 Loc I .

 

Locul 1.  DAN EMILIAN –  Navomodelism –  C.S.M.  Timişoara

Antrenor : Niculina Dan

Rezultate :

Campionatul Mondial de Seniori – 2 Loc II;

Campionatul Mondial de Seniori – 3 Loc III;

Campionatul National  Seniori – 2 Loc I ;

Campionatul National  Seniori – 11 Loc I ;

Campionatul National  Seniori – 5 Loc II ;

Campionatul National  Seniori – 2Loc III .

***

 

ECHIPA ANULUI la JOCURI SPORTIVE este cea de RUGBY a RCM mvt UV Timişoara, alcătuită din Bălan Petru-Vladimir, Bianu Cristian, Bizo Gheorghe, Borzas  Ciprian-Ion, Borzaş  Paul-Constantin, Bradu Bogdan-Florin, Burcea  Sandu-Stelian, Calafeteanu Valentin Nicolae, Căpăţînă Marian-Eugen, Carpo Daniel, Conache Gabriel, Drenceanu Marian, Dumitru Victor- Alexandru, Fântânaru Florin, Fercu Cătălin, Iftode Eugen – Andrei, Kafatolu Mateaki, Kinikinilau Paula Fakavainga, Lazăr Dorin, Lemnaru Mădălin-Vlad, Mariş Samuiel, Militaru Gigi, Moala  Viliami Tu Akalau, Orghianu Igor, Pungea Horatiu Eugen, Rose Jody Gavin, Roşu Valentin Constantin, Rus Vasile Sorin, Sola Johnny, Stamatin Bogdan Valentin, Tănase Laurențiu Marian, Ţăruş Alexandru Mihai, Tuiatua  Ben Dominic, Turashvilli  Otar, Zaiba Raul Cezar – jucători; Williams Chester Mornay, Linee Marthinus Johannes, Borzaş Dănuţ, Almăjan-Guţă Bogdan şi Radu George.

 

PREMII JOCURI SPORTIVE

 

Locul 1. Echipa de Baschet  U 18  – C.S.Ş. Bega Timişoara

 Componenţa echipei: TOTH GHEORGHE; MOGOSANU OVIDIU; FILIP LEONARD; PETRISOR CATALIN;BONDOR CRISTIAN; TOTOROV CASIAN; DELIU GABRIEL; POPOV NENAD; UDREA OVIDIU;CONSTANTIN DANIEL; BLAU EWALD.

 

ANTRENORII ANULUI 2012

Locul 1. Antrenor emerit: Boici Ioan

Locul 2. Antrenor : Văsuţ Elvira

Locul 3. Antrenor emerit: Damaschin Ioan

Locul 4. Gavrilă Veronica

 

NOMINALIZARI  C.S.M. LUGOJ ” INDIVIDUAL”

1.CHIRTOACĂ ALEXANDRU

2.DOBRI ȘTEFAN

3.COJOCARIU NICOLAE

4. TĂLĂNBĂŢ ANISIM

5. ATOFANI MARIUS LUCIAN

6. CIMPONERIU VALENTIN CLAUDIU

7. CĂPRĂRUȘ SORINEL

8. TEPENEAG CRISTIAN

9. MUNTEANU CORNEL MIHAI

10. BOICI IOAN

11. VANEA EMIL

 

MENŢIUNI SPORTURI OLIMPICE SI NEOLIMPICE

1.DUMITRACHE COSMIN –  C.S.M. Timisoara

2.DOBRE DAVID –  C.S.S. Jimbolia

3.DOBRE TABITA-  C.S.S. Jimbolia

4.VASIU MIRCEA –  C.S.M. Timisoara

5.CAZACU ALEXANDRU-  C.S.M. Caza

6.GIURCĂ  LUCIA –  C.S.M. Timisoara

7.DICA  NINI  –  C.S. Dyadora

8.VELCEA ANDREEA –  C.S. Sport 4 Fun

9.GUTUI GABRIEL-  C.S.M. Timisoara

10.STOIAN MARK – C.S.M. Timisoara

11.PUJKI  DENISA –  C.S.M. Timisoara

12.LUCA KEVIN  –  C.S. Corbeanu

13.PURCEL ALEXANDRA –  C.S. Sanandrei

14.SUIUGAN DARIUS – C.S. Haltere Club

15.JOLTEA COSMIN – C.S. Banatul

16.BODEA SEBASTIAN –  C.S. Quad Club

17.MAZILU ALEXANDRA –  C.S.S. Lugoj

18.BĂNICIOIU ALEXANDRU  – C.S.S. Lugoj

19.VĂIPAN RADU  –  C.S.S. Timisoara

20.DRĂGHICI MARCUS –  L.P.S. Banatul

21.JURJIU NICOLAE –  L.P.S. Banatul

22.RUS REBECA –  L.P.S. Banatul

23.LUPU BRIAN MARCEL –  L.P.S. Banatul

24.VINȚAN  DAVID –  C.S.M. Timisoara

25.KABA VLAD –  C.S. Arena

26.OLARIU SONIA –  C.S.M. Timisoara

27.MARCOV DARCO  – C.S. Caza Timisoara

28.PETREANU MĂDALINA  – C.S.M. Timisoara

29.HOBEAN NORICA  – C.S.M. Timisoara

30.DAN CRISTINA –  C.S.M. Timisoara

31.OSMAN WASSIM  – C.S. Universitatea

32.CIONCA ADRIAN – C.S. Universitatea

33.HORVATH CHRISTIAN – C.S. Universitatea

34.MASCOI VLAD –  L.P.S. Banatul

35.DUMITRESCU CARMEN  – L.P.S. Banatul

36.COVACIU RAUL –  C.S.S. Bega

37.BOSUIOC CĂTĂLINA  – C.S.S. Lugoj

38.MATEI MARIA –  C.S.S. Lugoj

39.FOISOR VERONICA  – C.S.S. Timisoara

40.DRAGOMIRESCU ROBIN –  C.S.S. Timisoara

 

NOMINALIZARI ECHIPE ”LUPTE LIBERE“

C.S.M. TIMIŞOARA MASCULIN şi FEMININ – 2012: BURUIAN ANATOLI, DOBRE DAVID, PERPELIŢĂ ANDREI, FILIP MARIN, GOTIŞAN VLADIMIR, SAVA MIHAI, VREMERE ION, DERMEJI ROMAN, IANULOV PIOTR, GURMUZACHI ION, MARIAN ALIN VASILE, ŞUŞUMCOV GHEORGHI, MARK SORIN MIRCEA, MIHĂILĂ VALENTIN, PREDOI CORNELIA MĂDĂLINA, DOBRE TABITA, DOBRE ESTERA, VRABIE GABRIELA MARIA, BOGASIERU ELENA NICOLETA, PAVĂL ANA-MARIA, PAIC GIORGIANA NARCISA, GAVRILIUC LAURA ELENA, OTVOŞ ANA-MARIA, NILAŞ  DOREL, BRÂNDUŞAN  PETRU.

 

NOMINALIZARI  SPORTIVI CU DEFICIENTE LOCOMOTORII – 2012: 1.LULEA MIHAELA –  C.S.H.L. Lugoj; 2.VĂRGATU DORINA –  C.S.H.L. Lugoj; 3.DOANĂ VICTOR-  C.S.H.L. Lugoj; 4.LUPAŞCU LEONARD-  C.S.H.L. Lugoj.

 

CLASAMENT JOCURI SPORTIVE JUNIORI – 2012:

C.S.S. BEGA TIMIŞOARA: 1.ARDELEAN DORA  – C.S.S. Bega Timisoara; 2.BLANARU BIANCA- C.S.S. Bega Timisoara; 3.GHEBAN ALINA, STEINER BRIGITTE, SASEBEŞ ALEXANDRA, MOLNAR DENISA, PANTEA TEODORA, LIPOVAN ROXANA, CIOCA BIANCA, INDRU ARIANA, FARA ADELA, STOICU SIMONA, CHIŢU MIOARA.

 

NOMINALIZĂRI ECHIPE ”HIPISM“  C.S. MORISENA – 2012: 1.BOZVAN RĂZVAN  –  C.S. Morisena; 2.COVACI LAURENŢIU – C.S. Morisena; 3.SOCOL ANDREI – C.S. Morisena; 4.MATEI LILIANA – C.S. Morisena.

 

NOMINALIZARI ECHIPE ”ŞAH“ C.S. A.E.M.LUXTEN MASCULIN – 2012: 1.LUPULESCU CONSTANTIN – A.E.M. LUXTEN; 2.PÂRLIGRAS MIRCEA – A.E.M. LUXTEN; 3.NEVEDNICHI VLADISLAV – A.E.M. LUXTEN; 4.BERESCU ALIN MILE – A.E.M. LUXTEN; 5.GRUNBERG MIHAI LUCIAN – A.E.M. LUXTEN; 6.COSTACHI MIHNEA – A.E.M. LUXTEN; 7.GHINDĂ MIHAI VIOREL – A.E.M. LUXTEN; 8.GRUNBERG SERGIU HENRIC.

NOMINALIZĂRI ECHIPE ”ŞAH“: C.S. A.E.M.LUXTEN FEMININ – 2012: 1.FOIŞOR CRISTINA ADELA – A.E.M. LUXTEN; 2.COSMAN ANDREEA MARIOARA – A.E.M. LUXTEN; 3.FOIŞOR MIHAELA VERONICA – A.E.M. LUXTEN.

 

NOMINALIZARI  C.S.M. LUGOJ ” INDIVIDUAL” – 2012: 1.COTUNA VLAD BOGDAN  – C.S.M. Lugoj; 2.CEBAN NICOLAI – C.S.M. Lugoj; 3.ŞTEFAN GHEORGHIŢĂ – C.S.M. Lugoj.

NOMINALIZARI INDIVIDUAL” – 2012: 1. PAPP ROBERT ALEXANDRU –  LUGOJ; 2.CĂPRIORU CORINA –  LUGOJ; 3.BULIMAR DIANA – TIMISOARA.

 

SPORTURI TEHNICE: Locul 1. PASCOTĂ IONEL – A.C.S. Pascotă Timişoara.

Premierea a fost efectuată de către Titu Bojin, preşedinte C.J. Timiş, şi membri Comisiei de învăţămînt, cultură, sport a C.J. Timiş.

 

Acest articol a fost publicat în Gimnastică, Sport sabotat, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


9 × sapte =

 


Ultimele articole din categoria Gimnastică: