Vlad Cotuna (CSM Lugoj), 15 la sol, 19 la bară și 25 la cal cu mînere în seriile Cupei Mondiale ”Challenge”, la Doha

Doi sportivi crescuți în gimnastica timișeană sunt în aceste zile parte a lotului României de 5 participanți la cea de-a șaptea ediție a seriilor Cupei Mondiale de la Doha, în Qatar, ”Challenge Cup”, un foarte bun prilej de revenire în arena internațională, după o absență de la acest nivel prilejuită de accidentări pentru Larisa Iordache și Diana Bulimar, ultima, lansată de CSȘ1 Timișoara și trecută în toamna lui 2011 la Dinamo București.

Dintre gimnaștii din lot încă legitimați la cluburi din Timiș se regăsește tânărul Vlad Cotuna, de la CSM Lugoj, care s-a aliniat în preliminariile concursului la 3 aparate, obținând următoarele punctaje:

– sol: 6.200 + 8.200 = 14.400, locul 15;

– bară: 6.400 + 7.400 = 13.800, locul 19;

– cal cu mînere: 5.600 + 7.350 = 12.950, locul 25.

Marius Berbecar a câștigat calificările la paralele iar Andrei Muntean s-a calificat de pe locul 7 în finala la inele.

Tot în calificări, Diana Bulimar s-a clasat a doua la bârnă (14.200) respectiv la sol (14.350), de fiecare dată în urma Larisei Andreea Iordache, care s-a calificat în toate finalele feminine, mai puțin la paralele, încheind a noua, și s-a impus deja cu 14.337 în finala la sărituri.

Ultimele 5 finale ale competiției, dintre care în două va concura și timișoreanca Diana Bulimar, au loc vineri.

Acest articol a fost publicat în Gimnastică și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.