„Poli” Timişoara risipeşte două avantaje de 5 goluri şi, ca şi în tur la Dinamo, nu strică nici botezul noii săli a Stelei, care o depăşeşte şi în ierarhie: 33-26 (15-15) şi rocadă 8-9

Poli a rămas cu un singur succes în 7 deplasări, în ciuda avantajelor şi de 5 goluri avute într-o primă repriză dominată dar în care a fost ajunsă din urmă tocmai la pauză, 15-15, după care Steaua Bucureşti a rotunjit un neverosmil parţial de 14-3, profitând de căderea alb-violeţilor Timişoarei cu o desprindere la 8 goluri. Implicit, rocadă în Liga Naţională, cu roş-albaştrii pe 8 şi bănăţenii căzuţi pe 9, deja cu 10 înfrângeri în cont şi doar cu două puncte rămase în faţa antepenultimilor clasaţi, reşiţenii, şi ei mâine în Bucureşti, la Dinamo.

Portarul de 24 de ani Tudor Stănescu (foto: aspolitehnica.ro) a apărat remarcabil în înfrângerea Politehnicii Timişoara la primul joc oficial din 2014 în Liga Naţională, 33-26 (15-15) pentru Steaua, la Bucureşti

Atât de mare a devenit debusolarea polistă imediat după pauza jocului uvertură a stagiunii 2014 în Liga Naţională, din cea de-a treia etapă a returului respectiv a 14-a a sezonului, încât elevii lui Constantin Ştefan, lipsiţi de interul stâng georgian Chikovani, până astăzi co-golgeter al echipei, au ratat şi în superioritate numerică, la 19-16, fiind prompt prinşi pe contraatac de nişte bucureşteni care, aflaţi la debut pe noul lor teren, au trecut peste accidentarea din startul jocului a principalului marcator al partidei tur, de pe Bega, extrema de lot naţional Florea, dovedind în cele din urmă că nu degeaba deţin al 3-lea cel mai eficace atac al primei divizii: 33-26 (15-15).

Astfel, după ce pierdeau în septembrie la Bucureşti, cu 31-25, cu ocazia debutului dinamoviştilor în noua lor sală, poliştii au cedat şi în această seară, la prima lor apariţie oficială din 2014, coincizând cu primul meci al Stelei în Centrul Sportiv Apollo, o tribună cu 500 de locuri din sectorul 3, iar timişorenilor nu le mai rămâne decât să se revanşeze cu ocazia revenirii în Bucureşti la finele săptămânii viitoare, contra codaşei CSM, deplasare până la care vor mai primi însă vizita altor rămaşi în urmă, sucevenii, joi.

O înfrângere greu de digerat, dat fiind că deşi tot extrema Mihai Timofte a adus-o şi pentru a doua oară la 5 goluri avans, „Poli” a capotat subit de la 15-10 la 16-20 şi apoi chiar 18-24, odată ce golgeterul stagional stelist Georgescu şi-a reglat ţinta după pauză.

Reviriment gustat de ex-centrul stelist Viorel Mazilu, retras din activitate şi aflat la debutul pe banca tehnică, marcatorul unui gol la 18-10 pentru Poli în turul din toamnă, în care totaliza 21 de reuşite, intuind în extremele Nistor şi Juverdianu, ultimul cu 3 goluri la rând şi fără replică tocmai înaintea pauzei şi alte două la reluare de fiecare dată pe respingerile altfel excelentului Stănescu, nişte arme-surpriză cu care puteau fi destabilizaţi „subţirii” polişti, cu doar 8-9 componenţi intens implicaţi în „Apollo”.

Iniţial, poliştii au luat din start avans, profitând de dezorganizarea ofensivă a Stelei şi taxând-o pe contraatac, iar blondul inter stângaci Gabriel Daninfeld a înnodat rapid 4 reuşite pentru alb-violeţii Timişoarei.

Care, apărându-se bine, au strâns şi 5 goluri avans în minutul 17, 6-11 prin reuşita căpitanului Timofte, însă o oarecare deconcentrare a oaspeţilor le-a permis bucureştenilor să se reapropie la un gol, cu un „careu” având în prim-plan extrema dreaptă Nistor, la debut pentru amfitrioni, în locul lui Cian, al doilea marcator al Stelei în primele 13 runde şi introdus abia spre final.

Dovadă a inconsistenţei grupărilor care au deschis astăzi stagiunea 2014 în Liga Naţională masculină, după peste o lună de pauză de iarnă, ambele au cedat teren cu calupuri de câte 4-5 goluri primite la rând deja în prima repriză, dar diferenţa decisivă s-a iscat după pauză, când „Poli” şi-a rătăcit busola şi a devenit de nerecunoscut în atac, proporţiile scorului păstrându-le flexibilul intuitiv Tudor Stănescu, între buturi.

Steaua a câştigat aşadar doar pentru a 3-a oară din 7 evoluţii acasă în actuala stagiune, revanşându-se pentru înfrângerea cu 31-29 (18-12) din tur, similitudinea între cele două manşe fiind conferită de faptul că dacă atunci Chikovani nu marca măcar un gol, astăzi o altă „gură de tun”, Florea, n-a contribuit cu nici o reuşită la în cele din urmă confortabilul triumf bucureştean.

Din păcate pentru polişti, Steaua s-a descurcat chiar şi fără internaţionalul ei, ceea ce ar trebui să dea serios de gândit unui club timişorean şi fără bancă ţeapănă, şi cu sala departe încă de finisajele date de eternele bucureştene incintelor lor, şi apropiindu-se alarmat de ultima pătrime a clasamentului.

Cu toţi banii în plus promişi pe 2014 de CJT, AS CH Politehnica se arată momentan niţel descumpănită în noul său proiect pe două sezoane, picăturile de sudoare trebuind fortificate şi cu o limpezire a orizonturilor întrezărite din chiar vârful grupării.

*

7 de start…

Poli: Stănescu (Vâlceanu, la 23-18, pentru un 7 metri) – (dr.) Lela, Kaftin, Santeiu, Mrakic (Petkovic pe atac), Daninfeld, Timofte.

Au mai intrat, pe rând, Ursu şi Halcă.

Steaua: Laufceac (Ţenghea) – (dr.) Nistor, Georgescu, Szoke, Stamate – pivot, Vancea (Birtalan jr.), Florea.

Au mai intrat, pe rând, Stanciu, Arsene, Juverdianu, Cian şi Hrimiuc.

*

Evoluţia scorului:

(în prima parte) 0-1 Kaftin, 0-2 Petkovic – 7m, 0-3 Lela / 1-3 Georgescu / 1-4 Daninfeld / 2-4 Szoke, 3-4 Stanciu – 7m / 3-5 Petkovic, 3-6 Timofte / 4-6 Nistor, 5-6 Nistor / 5-7 Daninfeld, 5-8 Lela, 5-9 Santeiu / 6-9 Birtalan jr. / 6-10 Daninfeld, 6-11 Timofte (min. 17) / 7-11 Birtalan jr. – 7m, 8-11 Nistor, 9-11 Nistor, 10-11 Szoke / 10-12 Kaftin, 10-13 Daninfeld, 10-14 Petkovic, 10-15 Timofte / 11-15 Georgescu, 12-15 Juverdianu, 13-15 Juverdianu, 14-15 Juverdianu, 15-15 Nistor (min. 27).

Scor la pauză: 15-15

(la reluare) 16-15 Georgescu, 17-15 Birtalan jr. / 17-16 Santeiu / 18-16 Georgescu, 19-16 Georgescu, 20-16 Stamate / 20-17 Petkovic – 7m / 21-17 Szoke, 22-17 Juverdianu / 22-18 Lela / 23-18 Juverdianu, 24-18 Cian 7m / 24-19 Petkovic / 25-19 Georgescu / 25-20 Daninfeld / 26-20 Georgescu, 27-20 Stamate, 28-20 Juverdianu / 28-21 Timofte / 29-21 Stamate / 29-22 Timofte / 30-22 Cian / 30-23 Kaftin, 30-24 Kaftin, 30-25 Timofte, 30-26 Kaftin / 31-26 Nistor, 32-26 Birtalan jr., 33-26 Nistor.

Rezultat final: Steaua Bucureşti – AS CH Politehnica Timişoara 33-26.

*

7 metri : 3/4 – 2/2

Time-out : S: la 0-3, la 25-20, la 30-26; Poli : la 9-11, la 20-16

Eliminări temporare: Georgescu (la 19-16), Birtalan jr. (la 29-21) – Kaftin (la 3-6), Mrakic (la 6-11), Kaftin (la 23-18;

– avertismente : Szoke, Cian – Santeiu, Daninfeld, Lela ;

Intervenţii ale portarilor: Ţenghea – 17 / Stănescu 17; 1– 7m apărat (la 4-6).

*

Marcatori:

Steaua (8 marcatori): Nistor 7 (5 în prima repriză / 2 după pauză), Georgescu 7 (2 / 5), Juverdianu 6 (3 / 3), Birtalan jr. 4 (2 / 2), Szoke 3 (3/0), Stamate 3 (0 / 3), Cian 2 (0 / 2), Stanciu 1 (1/0).

AS CH Politehnica Timişoara (6 marcatori): Timofte 6 (3 / 3), Petkovic 5 (3 – 1 7m / 2 – 1 7m), Daninfeld 5 (4 / 1), Kaftin 5 (2 / 3), Lela 3 (2 / 1), Santeiu 2 (1 / 1).

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.