“Am alergat după acest scor”: Poli II – HC Arad 29-29

Bogdan Ungureanu aruncă la poartă în CSU POLI II - Arad 29-29

“Am alergat după acest scor”, a spus Uwe Bittenbinder la finele frumosului derby încheiat la egalitate pe parchetul săli Constantin Jude între CSU Poli Municipal II şi HC Arad, din a doua etapă a returului Seriei C a Diviziei A la handbal masculin, sâmbătă de la ora 12,30. Oaspeţii au făcut un meci bun, conducând în permanenţă, însă poliştii nu s-au lăsat mai prejos şi au luptat încontinuu, reuşind un rezultat bun: 29-29 (15-16), graţie egalării reuşite în ultima secundă de Radu David!

Poli a deschis scorul în minutul 2 prin Bogdan Ungureanu 11 dar la numai două minute arădenii au preluat conducerea şi au ţinut meciul sub control întreaga partidă. Alb-violeţii au alergat pentru a nu lăsa scorul să-şi facă de cap însă apararea lor a lăsat de dorit. Au fost luaţi prin surprindere de multe ori, au făcut multe greşeli, oaspeţii făcându-şi jocul şi reuşind aproape la fiecare fază să marcheze.

Prima parte a reprizei întâi i-a apaţinut Aradului iar pe final timişorenii au reuşit să se mobilizeze iar în minutul 29 scorul era 15-15. Oaspetea a intrat la vestiare cu un gol avantaj, Flaviu Gaie (15) reuşind să marcheze în ultimele secunde de joc.

Statistică prima repriză

Poli II a avut două lovituri de la 7 m finalizate de Bogdan Ungureanu (11) şi Andrei Macovei (20), trei avertismente primite Ionuţ Chipăruş (18) în min. 2, Andrei Luca (7) în min. 5, Adrian Roşca (15) în min. 11 şi două eliminări de 2 minute, Andrei Macovei (20) în min. 9 şi Ionuţ Chipăruş (18) în min 20, în timp ce HC Arad a avut o singură aruncare de la 7 metri ratată de Vlad Avram (8) în minutul 24, trei avertismente Flaviu Gaie (15) în min. 2, Gheorghe Bodonea (6) în min. 15 şi Ioan Papuc (9) în min. 15, şi o singură eliminare de 2 minute, Cosmin Gabor (14), în minutul 20.

Evoluţie scor primele 30 de minute

1-0  | 2-2 | 3-6 | 5-6 | 6-8 | 7-9 | 8-10 | 10-11 | 12-14 | 13-15 | 15-15 | 15-16

Startul celei de-a doua reprize i-a aparţinut Aradului, având 4 atacuri perfecte şi o apărare greu de învins, scorul ajungând imediat la 15-20. Alb-violeţii au ratat mult iar comunicarea din aparare a lipsit. Au reuşit însă să se pună pe picioare şi toţi se gândeau la un rezultat final bun pentru Poli, scorul ajungând la 25-26.

CSU POLI II - Arad 29-29: violeţii au strâns rândurile!

Băieţii antrenaţi de Dan Dumitru şi Uwe Bittenbinder au trecut la conducere în minutul 56 prin Andrei Luca. Arădenii au rămas conectaţi la meci şi au reuşit să marcheze de două ori, reuşind să conducă cu un gol. Ambiţia poliştilor a făcut ca în ultima secundă să marcheze prin nouarul Radu David.

Statistică repriza secundă

Alb-violeţii au avut cinci lovituri de la 7 metri, din care două marcate, de Andrei Macovei în min. 45 şi Marius Cozma în min. 47, iar trei ratate de Andrei Macovei în minutele 46 şi 55 , Marius Cozma în min.52. O singură eliminare, în minutul 50: Cristian Arseni (3), în timp ce oaspeţii au avut o singură lovitură de la 7 m ratată de Florin Pavel (19) şi două eliminări de două minute Sebastian Albu (3), în minutul 44, şi Rareş Cojocaru (17) în minutul 54.

Evoluţia scorului în repriza a doua

15-20 | 18-22 | 19-23 | 20-25 | 22-26 | 25-26 | 26-27 | 27-27 | 28-27 | 28-29 | 29-29

La sfârşitul partidei, antrenorul polist Uwe Bittenbinder a declarat :Tensiune destul de mare chiar înainte de începerea meciului, un derby, între Poli II şi HC Arad. De accea am încercat să ne mobilizăm încă din primul minut. N-am plecat aşa bine, nu a mers cum ne-am  dorit dar pe parcurs baieţii şi-au revenit şi s-a văzut că putem ţine piept cu  Aradul. În repriza a doua am intrat fără motivaţia necesară pentru reînceperea jocului. Aradul s-a dus la  3-4 goluri distanţă şi asta ne-a făcut tot meciul greu. A trebuit să alergăm după rezultat şi spre finalul jocului am trecut la un gol în faţă, dar nu am ştiut să ţinem situaţia şi atunci ne-au egalat şi trebuie să fim bucuroşi că am egalat în ultima secundă.”

Antrenorul oaspeţilor în schimb s-a arătat dezamăgit de rezultat…Suntem foarte afectaţi de rezultatul final, per ansamblu echipa nu a jucat ce trebuia să joace astăzi în compania unui adversar mult mai motivat decât noi, ceea ce trebuia să se întâmple tocmai invers. Una peste alta este un egal şi ne ducem crucea mai departe”, a declarat pentru www.sporttim.ro antrenorul arădean Sabin Dacău.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.