ACTUALIZARE. Juniorii României, spulberați cu 14-35 de campioana lumii, Danemarca, și eliminați în optimi de la Mondial

Conform previziunilor, după ce și-a complicat singură existența, reprezentativa de juniori a României a fost astăzi eliminată din optimile de finală ale celei de-a cincea ediții a Campionatului Mondial de handbal masculin pentru generațiile 1994-1995, cedând la Erd (Ungaria), în fața dublei campioane mondiale a categoriei, Danemarca, totodată deținătoare la zi a titlului.

Românii, cu timișoreanul Daniel Beșliu în componență, au pierdut cu 14-35 (8-15) în fața scandinavilor, fiind redirecționați spre zona locurilor 9-16, la prima lor prezență la turneul final al categoriei.

”Tricolorii” selecționați de Lucian Râșniță și Narcis Cîtu n-ar fi căzut astăzi în calea Danemarcei, un adversar ca și inabordabil, dacă ar fi obținut vineri măcar o remiză în ultimul joc din grupă, în fața codașei Coreea de Sud, până la ora respectivă fără nici un punct după 4 meciuri. Eșecul cu asiaticii a preschimbat poziția României în Grupa B dintr-un potențial loc 2 în locul 4. Cu consecințele de rigoare…

România a câștigat de două ori în Ungaria, a remizat cu Slovenia, în jocul de debut, și a pierdut de 3 ori în ultimele patru apariții, dar destul de clar și în fața Suediei, cu 29-38.

Acest articol a fost publicat în Handbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.