Al doilea triumf succesiv la limită „afară”! Braşov – Poli 27-28

Alb-violeţii Timişoarei au obţinut sâmbătă după-amiază în faţa camerelor DIGI TV cel de-al doilea succes la rând în deplasare, şi tot la o diferenţă de un gol, luând o uriaşă opţiune pentru evitarea retrogradării şi răzbunând totodată nefasta serie de 3 eşecuri la rând la doar un gol diferenţă, din iarnă, cu sucevenii, la Satu Mare şi cu băcăuanii. De această dată poliştii au învins cu 28-27 la Braşov, cu Dinamo Municipal, păstrând avantajul de la pauză, 14-13, şi copiind în mare măsură recentul succes de la Oradea, 27-26.

Şimicu a marcat 5 goluri la Braşov

Uwe Bittenbinder, consilier sportiv al antrenorului principal Nedeljko Vuckovic, a spus în exclusivitate pentru www.sporttim.ro la finele celei de-a treia victorii în ultimele 4 jocuri, conturată în runda a XXII-a a Ligii Naţionale: „De această dată echipa a fost conectată încă din primul minut la tensiunea jocului şi s-a mobilizat ca atare, nu ca în primele 12 minute ale jocului de miercuri cu Pandurii, când nu s-a trezit. Adevărul este că şi astăzi am abuzat de cam prea multe ratări, neajuns la trebuie să ne gândim foarte serios, fiind vorba şi de situaţii de unu la unu cu portarul, pe contraatac. Am arătat ca o echipă, jucătorii s-au susţinut reciproc şi au luptat ca un tot unitar iar fiecare şi-a îndeplinit sarcinile pe postul său. Schimbări pe semicerc au dat şi acestea roade, Marius Ignat jucând bine, la fel şi Stan în atac”.

„Devenim o echipă şi este important că am reuşit să învingem din nou în deplasare dar este nevoie de asemenea evoluţii şi acasă şi cred că am fi jucat şi mai bine astăzi dacă băteam pe Pandurii miercuri, şi de aceea spun că este foarte, foarte important să învingem şi pe teren propriu, dar oricum sunt două puncte mari”, a mai spus profesorul Bittenbinder.

Componenţi prim-divizionarei şi ai grupării satelit vor sărbători în comun duminica de 1 mai, iar luni Vuckovic va demara pregătirea jocului de miercuri de la ora 17, cu Universitatea Transilvania Cluj, probabil cu două antrenamente, plusate de un altul, marţi.

Cristian Fenici, cu 3 goluri în prima parte şi alte 4 după pauză, a fost principalul marcator al oaspeţilor, secondat fiind de Alexandru Şimicu, autor a 3 goluri în repriza întâi şi a alte două la reluare, respectiv Marius Ignat, cu unul plus 4, mai marcând Csaba Nagy, 3 goluri, la fel şi Ioan Stan, dintre care două la reluare, Dragan Mrakic, două, iar câte unul Gorijan Spahic, după pauză, Adrian Cristescu, în prima parte, şi Alexandru Galan.

CS U Poli Municipal s-a văzut condusă doar în debutul jocului, cu 1-0, 2-1 respectiv 3-2, scor la care a egalat din unica aruncare de la 7 metri ce i-a fost acordată, după care a preluat iniţiativa, 3-4 şi chiar 4-8, cel mai mare avans din prima parte.

Braşovenii au revenit rapid, la 8-9, egalând chiar, 10-10 şi 11-11, fără a mai prelua însă conducerea. Alb-violeţii s-au desprins după pauză, de la 13-14 la 15-19 şi 16-20, însă au avut un al doilea con de umbră în joc, gazda preluând pentru ultima dată conducerea spre mijlocul părţii secunde, cu 21-20, ulterior reuşind totuşi să se menţină în plasa poliştilor, ultima dată la 23-23.

Timişorenii s-au desprins însă decisiv la 27-24 şi apoi 28-25, rezistând în inferioritate numerică de 2 jucători într-un finish de meci în care Dinamo Municipal a redus doar din handicap cu cel de-al patrulea 7 metri transformat, cu 4 secunde înaintea fluierului final: 27-28.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.