AS CH Cîtu câștigă finala cu Reșița a zonei vestice la junioare 4 și intră însoțită și de Leu Giarmata și HC Jimbolia în faza semifinală

Zece echipe din 3 județe, împărțite în două grupe, și 21 de partide în trei zile, iată bilanțul pe scurt al reuniunii handbalistice juvenile din turneul euro-regional al zonei 5, organizate de AJH Timiș de vineri până duminică la Dumbrăvița și Giarmata pentru întrecerea junioarelor 4, de 2004-2005 și mai mici. Formații dintre care primele câte două clasate au obținut biletele în faza semifinală la nivel național sub egida FRH, și anume AS CH Cîtu și Liceul Teoretic Traian Vuia, învingătoare în serii, urmate pe 2 de Leu Giarmata și HC Jimbolia.

17741087_10155184679684146_418863449_n

Demarată vineri cu primele câte 4 meciuri în fiecare din grupele de la Dumbrăvița și Giarmata, și ale căror rezultate au fost enumerate într-o consemnare anterioară, întrecerea zonei vestice a handbalistelor junioare 4 a continuat prin completarea partidelor în sistem campionat din serii, sâmbătă în alte două reuniuni iar duminică dimineață în cea finală. După care a urmat și o partidă a câștigătoarelor celor două competiții cvintet.

Sâmbătă de la ora 10, în sala de sport din Giarmata s-au jucat AS Leu Giarmata – CSȘ Petroșani 18-11 (9-3) și LPS Banatul – Liceul Teoretic Băile Herculane 25-18 (14-10), iar de la ora 14 Liceul Teoretic Traian Vuia Reșița – CSȘ Petroșani 22-8 (12-3) și AS Leu Giarmata – Liceul Teoretic Băile Herculane 21-16 (11-5).

Azi dimineață de la ora 10, Liceul Teoretic Traian Vuia Reșița – Liceul Teoretic Băile Herculane 20-9 (12-4) și AS Leu Giarmata – LPS Banatul 20-15 (11-10).

După zece partide, în ierarhia finală a Grupei A a avut întâietate gruparea din Reșița, cu 3 victorii și o remiză, golaveraj +27, urmată de gazdele de la Leu Giarmata, cu 3 succese și un rezultat de egalitate, golaveraj +17, LPS Banatul obținând două triumfuri iar CSȘ Petroșani unul.

În paralel, sâmbătă dimineață, în grupa găzduită de sala de sport din Dumbrăvița, AS CH Cîtu – AS Vulcan s-a încheiat 18-11 (8-5) iar HC Jimbolia – Golden Kids Bocșa 33-22 (16-8), după-amiaza jucându-se AS Vulcan – Golden Kids Bocșa 28-13 (14-5) și AS CH Cîtu – CSȘ Hunedoara 28-13 (16-5).

Astăzi, AS Vulcan – CSȘ Hunedoara 21-14 (12-9) și AS CH Cîtu – HC Jimbolia 21-19 (9-12).

Ca ordine finală după câte patru partide pentru fiecare participantă, AS CH Cîtu a strâns 4 victorii, HC Jimbolia 3, AS Vulcan două iar CSȘ Hunedoara una.

În consecință, AS CH Cîtu și HC Jimbolia din grupa dumbrăvițeană respectiv Liceul Teoretic Traian Vuia Reșița și AS Leu Giarmata din seria de la Giarmata au obținut calificarea în faza următoare a competiției junioarelor 4, la nivel național.

17757800_10155184679749146_2014350589_n

Regionalul vestic a avut și o finală a câștigătoarelor grupelor, duminică de la ora 15 la Giarmata, adjudecată de AS CH Cîtu cu 19-13 (11-6) în fața reșițencelor, grație unei desprinderi fără replică înaintea pauzei, de la 7-6 în minutul 14 la 11-6 după primele 20 de minute, iar apoi până la 16-6 în primele 8 minute ale părții a doua. Liceul Teoretic Traian Vuia a micșorat pe final handicapul cu 5 goluri succesive, de la 19-8, dar n-a putut împiedica succesul elevelor Daliborcăi Predescu și Mirelei Cîtu, din rândurile cărora Vanessa Predescu și Briana Simion au înscris fiecare câte 6 goluri, Doriana Ivașcu 4 iar Denisa Huzdup, Daniela Martin și Nina Cristescu câte unul.

AS CH Cîtu s-a mai bazat pe Denisa Emili, Alina Căilean, Naomi Știr, Beatrice Crețu, Georgiana Țăran și Denisa Șușcă. Dintre reșițencele Luciei Moruț a marcat cel mai adesea Denisa Sorescu, de 9 ori, iar Roxana Voina 3 goluri.

Acest articol a fost publicat în Handbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.