Ca din pușcă, 9-3, apoi și nedreptățită la mijlocul meciului, depășită până la 19-21, Poli Timișoara o bate pe CSM București: 26-22 (13-11) cu Sadoveac magistral, 11

Mai proaspătă după rodajul de reintrare în mână de ieri, SCM Politehnica Timișoara a condus în general în această după-amiază la Sfântu Gheorghe și a revenit în ultimele nici 9 minute de la 19-21 la 23-21, decisiv pentru a dispune de CSM București, aflată la cea de-a patra apariție în ultimele 5 zile, dintre care și prima pierdută duminică, 27-30 (14-15) cu AHC Dobrogea, celelalte câștigate, 22-20 (8-9) luni cu Dunărea și 29-23 (16-8) ieri cu Minaur. Tocmai cu constănțenii și cei din Călărași vor mai juca televizat ”violeții” în Covasna și sâmbătă – duminică, elevi ai lui Vlad Caba în frunte cu Marius Sadoveac autor a 11 goluri, majoritatea după pauză, care s-au impus simetric pe reprize a doua zi la rând, tot două la pauză, patru final: 26-22 (13-11).

După 27-23 (12-10) ieri cu CSM Reșița, handbaliștii alb-violeți au spart astăzi de la 16:30 o nucă tare în trupa de cupe europene CSM București, prim scalp mai valoros adjudecat în noua ediție atipică, la capătul unui meci pe care l-au început și încheiat vijelios, trecând peste eliminările în cascadă de la mijlocul disputei, trei concomitent pe tușă cu tot cu un roșu imediat după pauză, ceea ce i-a împins să scape frâiele din mână. Recăpătate spre final cu multă abnegație, pentru un succes tonifiant și just.

Șomlea și o ”triplă” a lui Sadoveac strict din aruncări de la 7 metri, combinate cu o paradă cheie a lui Tcaciuc la 22-21, au răsturnat decisiv soarta derby-ului din etapa a 7-a în Liga Zimbrilor, de la 19-21 în minutul 51 la 23-21, tocmai după ce bucureștenii ajungeau în premieră la două goluri avans. Dezechilibrare cu impact psihologic negativ.

Vlad Caba, timișorean fost antrenor al celor din capitală, a croit un început furibund de meci, Baican preluând rapid conducerea cu 2-1 iar ”Poli” urcând vertiginos la 5-2 deja în minutul 6, cu tot atâția marcatori pe lista autorilor de goluri. Tirul exact al bănățenilor, cu brazilianul Barros semnatar al unei ”triple”, le-a dat și mai mari aripi, neverosimilă desprindere la 9-3 deja în minutul 12 doar pentru cei care nu vizionau încleștarea fără spectatori în tribună din ”Polivalenta” covăsneană.

Aveau să mențină ritmul susținut al jocului și al înscrierii golurilor cele două competitoare implicate și ieri în meciurile turneului de campionat?

Nu tocmai, și mai ales nu ”Poli”, următoarea mai bine de jumătate de primă repriză consemnând tot 12 reușite, cu parțialul 4-8, revenire a trupei lui Eliodor Voica și pe fondul mai multor eliminări în șaptele timișorenilor, nu mai puțin de 6 până la pauză. De la 11-6 se comprima la 12-10, după care Baican și Sadoveac erau eliminați la același 13-10 iar CSM profita cu o aruncare din poartă în poartă, bară și ricoșeu la Onyejekwe, stabilind scorul primelor 30 de minute: 13-11.

Putea fi mai bine pentru bănățeni, dar ajungea să fie chiar și mai rău, începutul părții secuinde, abordat în dublă inferioritate numerică, marcând și eliminarea lui Cîmpan pe un contraatac al oponenților, extrema alb-violet fiind apoi expediată în tribună, cartonaș roșu la bancă, o ”forțare în atac” pe pielea băieților lui Caba din partea arbitrilor și a observatorului federal.

Iar CSM a profitat cu primele 3 goluri ale reprizei a II-a, egalând în premieră de la 2-2 prin activul Campos Nantes Raul, 13-13 în minutul 33, ba chiar și preluând imediat conducerea, Rotaru.

”Poli” a egalat însă la rândul ei de 4 ori consecutiv, mai adesea prin Sadoveac, metronom cu aruncări ca din tun care a și repreluat apoi din nou conducerea, 18-17. Iarăși tot el și din 7 metri, 19-18, dar s-a tot mers cap la cap,  19-19 – a șaptea egalitate consecutivă, după minime schimbări la timonă. Poliștii de două ori, CSM în 5 rânduri.

În premieră cu două avans, 21-19 în minutul 51 după schimbarea play-makerului, asta și după ce portarul ceh Krupa bloca miraculos cu prețul unei accidentări la șold o aruncare de la 7 metri a altfel precisului Sadoveac, la care între buturile lui CSM intra ex-polistul Varo. De fapt, ex-bucureșteni și în alb-violet, dintre care Șomlea cu 3 reușite, dar și fiul antrenorului, Liviu Caba.

Un 7 metri, providențial, a apărat și Tcaciuc în fața lui Nantes la 20-21, Sadoveac transformându-l în schimb pe al său, obținut de Barros pe pătrundere, egalare înaintea ultimelor 5 minute.

Time-out Voica dar deloc de bun augur, Sadoveac mai fructificând două aruncări de la 7 metri iar Tcaciuc intercalțndu-se cu încă o intervenție salutară la 22-21.

Bucureștenii au mai sperat dintr-un 7 metri, al nouălea acordat după pauză, patru în contul învinșilor, câte unul ratat de fiecare parte, dar avea să fie și ultima lor reușită, nimic din acțiune, taxați fiind la sânge în ultimul minut cu o ”triplă”, inclusiv din mâna portarului Tcaciuc..

”Poli” o bate pe CSM, timișoreanul Caba învinge fosta sa trupă din capitală, dar avantajul jocurilor mai puține în picioare săptămâna aceasta chiar a contat spre final, aspect ce nu știrbește însă deloc din meritele bănățenilor, în pregătiri acum pentru dubla din weekend cu alții din sud-est, mai întâi sâmbătă după-amiază cu AHC Dobrogea.

Un tur de forță doar cu victorii pentru ”violeți”, ”dublă” la ”masa verde” dar și pe teren. Rezultatele zilei în cea de-a 4-a rundă jucată de duminică în Covasna și programul de sâmbătă, pe coloana ierarhiilor.

”Poli” – CSM București 26-22 (13-11)

Evoluția scorului: 0-1 Tărîță / 1-1 Șomlea, 2-1 Baican / 2-2 Onyejekwe / 3-2 Fenici, 4-2 Sadoveac, 5-2 Barros / 5-3 Nantes / 6-3 Barros, 7-3 Fenici, 8-3 Șomlea, 9-3 Barros / 9-4 Tărîță, 9-5 Ungureanu / 10-5 Sadoveac – 7 metri / 10-6 Rotaru / 11-6 Fenici / 11-7 Tărîță, 11-8 Nantes / 12-8 Năstăsie / 12-9 Nantes, 12-10 Teixeira / 13-10 Sadoveac / 13-11 Onyejekwe – scor la pauză.

Eliminări în prima repriză: Păiuș la 5-2 și 9-3; Cîmpan la 9-5; Caba la 11-6; Baican și Sadoveac – ambii la 13-10 / Militaru și Fotache – ambii la 11-8.

În repriza a II-a: 13-12 Nantes  – 7 metri, 13-13 Nantes, 13-14 Rotaru / 14-14 Năstăsie / 14-15 Nantes / 15-15 Sadoveac / 15-16 Tărîță / 16-16 Sadoveac / 16-17 Nantes – 7 metri / 17-17 Barros, 18-17 Sadoveac / 18-18 Tărîță / 19-18 Sadoveac – 7 metri / 19-19 Davidovic, 19-20 Nantes, 19-21 Becheru / 20-21 Șomlea, 21-21 Sadoveac – 7 metri, 22-21 Sadoveac 7m, 23-21 Sadoveac 7m / 23-22 Teixeira 7m / 24-22 Barros, 25-22 Sadoveac, 26-22 Tcaciuc.

Eliminări după pauză: Cîmpan la 13-11 / Onyejekwe la 13-14; Tărîță la 20-21.

Cartonaș roșu: Flavius Cîmpan în minutul 32.

Marcatori…

Poli (7 jucători): Sadoveac 11 goluri (3 în repriza I – 1 din 7 metri + 8 după pauză – 4 din 7m), Barros 5 (3+2), Fenici 3 (3+0), Șomlea 3 (2+1), Năstăsie 2 (1+1), Baican 1 (1+0), portarul Tcaciuc 1 (0+1).

CSM (8 jucători): Nantes 8 goluri (3 + 5-2 x 7m), Tărîță 5 (3+2), Onyejekwe 2 (2+0), Rotaru 2 (1+1), Teixeira 2 (1 + 1-1x7m), Ungureanu 1 (1+0),  Davidovic 1 (0+1), Becheru 1 (0+1).

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.