Campionatul Județean: Unirea – Aranca 24-22 în duelul din Sânnicolau Mare, succese clare pentru HC Giroc și lugojeni. Buziaș răstoarnă scorul după pauză la Periam

Două dintre cele 8 participante la noua ediție a Campionatului Județean Timiș de handbal masculin provin din Sânnicolau Mare și au dat piept în cea mai echilibrată dispută din weekend, încheiată la două goluri diferență, pe când alte două succese ale gazdelor au fost repurtate cu avantaje de la 13 goluri în sus, în vreme ce Phoenix Buziaș a semnat victoria în deplasare.

CS Unirea, participantă de succes în sezonul anterior în întrecerea județului Csongrad, de la nivelul patru amator al competițiilor din Ungaria, câștigând campionatul și având drept de accedere pe treapta valorică superioară, fără a mai primi însă acceptul FRH pentru a continua în concursul de regularitate de peste hotare, a revenit implicit în cadrul Campionatului Județean Timiș și a tranșat cu 24-22 (11-11) confruntarea locală cu concitadinii de la Aranca, reunind foști juniori și componenți de la Old Boys Sânnicolau Mare, dar și pe frații Morar, totul în fața unei tribune pline în sala ”Ioan Morar”.

Mai clar au câștigat lugojenii în dauna celor din Biled, mai mult decât dublându-și până la final avantajul avut la pauză, dar cel mai categoric s-au impus cei de la HC Giroc, în dauna arădenilor, la care ex-juniori 1 conduși de pe bancă și din teren de fostul lor antrenor cu care continuă, Cosmin Gabor ”Gâscă”, au preluat ștafeta de la componenții din campanii anterioare, retrași.

În fine, lume multă și în tribuna din Periam, asistând după pauză la o răsturnare de scor defavorabilă gazdelor dar izbutită de elevii Corneliei Maria Disici, de la Phoenix Buziaș, semnatari ai triumfului în deplasare al rundei.