Derby cu tente juvenile în matineul duminical din „Constantin Jude”, CS Universitatea Timişoara aliniind 6 junioare şi 3 proaspete absolvente iar Naţional Râmnicu Vâlcea, cu Luminiţa Dinu, născută Huţupan, la timonă, o selecţionată divizionară de junioare 1 şi 2, din cadrul Centrului Naţional de Excelenţă de pe Olt. Printre care şi două timişorence, lansate de LPS Banatul.

A jucat o finală de Campionat Mondial şi are un impresionant cabinet de trofee, dar traiectoria în handbal pentru fostul portar al „tricolorelor” României înseamnă acum şi jocuri în deplasare duminica la ora 9, în faţa unei tribune goale, pe terenul unei codaşe cu doar două victorii în cont în actuala stagiune a ligii a doua feminine, Seria B.

Bineînţeles, cînd a completat „asta-i România”, apropo de faptul că nu este implicată într-un rol mai determinant în bunul mers al semicercului autohton, Luminiţa Dinu nu s-a referit la sacrificiile vieţii de sportiv de performanţă sau antrenor, incluzînd şi dueluri la ore la care mulţi se întorc în pat de pe-o parte pe alta, nădejdea tuturor rămînînd ca fie şi din această mai minoră postură de truditor pe marginea terenului să lumineze calea unor viitoare handbaliste de lot naţional.

Luminiţa Dinu continuă aşadar în preajma semicercurilor pe care se consacra cîndva, ajungînd dintr-o junioară aspirantă, o multiplă laureată, de această dată încercînd la rîndul ei să insufle asemenea aspiraţii noilor generaţii de handbaliste…

Despre jocul în sine n-ar fi prea multe de spus, timişorencele spărgînd gheaţa abia în minutul 8, 1-4 prin Carla Senciuc, imediat după introducerea sa în teren de către Ionică Cărăbaş şi Cornel Jude, şi adăugînd doar alte două goluri în primul sfert de oră, prin Mihajlovic, 2-6 în minutul 11, şi aceeaşi Senciuc, 3-8 în minutul 14.

Meciul era deja ca şi jucat, Naţional impunîndu-se cu 31-17 (17-7), pe fondul unei defensive ermetice şi agresive, care n-a prea lăsat culoare de aruncat la poartă gazdelor de pe Bega. Iar în această rundă a 16-a a seriei vestice în liga secundă, a treia din retur, CS Timişoara a cedat cu 33-26 la Caracal, în faţa altei garnituri axate pe creşterea junioarelor, CSŞ.

Cît despre timişorencele Naţionalului, într-o rară descindere pe Bega, optarul Roxana Simona Cîrjan a marcat 3 goluri, evoluînd încă din startul partidei şi fiind înlocuită doar între minutele 40 şi 51, iar Carla Silvia Puta a contribuit cu 4 reuşite din 5 aruncări, în cele 53 de minute jucate încă din debut.

Cîrjan, în vîrstă de 18 ani, respectiv Puta, 17 ani, au fost titulare în şaptele Luminiţei Dinu, care le-a mai inclus pe Enache – Predoi, Zamfirescu, Popa şi Boian, lotul fiind alcătuit din 6 junioare din generaţia 1994, trei de ´95, două din ´96 iar una, în primul an ca junioară 2. Au mai jucat la oaspete şi Bontea, Toader, Andriţa, Stan şi Corban.

De cealaltă parte, timişorencele, cu tinereţea lor, s-au îndîrjit şi mai mult la reluare, dar reuşind doar păstrarea proporţiilor scorului. Profesorii Cărăbaş şi Jude au apelat la start la Stîncescu – Paşca, Biro, Dinga, Negrea, Ghilea şi Mihajlovic, introducîndu-le pe parcurs şi pe celelalte 7 convocate, şi anume portarul Smerea respectiv Senciuc, Opriş, Şunei, Ţepurică, Ghiocel şi Todirenchi.

Marcatoare: (CS Universitatea) Senciuc 7 goluri, Mihajlovic 5, Biro 4, Ghilea un gol, respectiv Popa 10 goluri, Predoi 8, Puta 4, Cîrjan şi Corban, cîte 3, Boian două, Andriţa, un gol, pentru Naţional.

Biro a fructificat două aruncări de la 7 metri, din două dictate, iar Popa una, la eliminări figurînd Ghilea respectiv Zamfirescu, Andriţa şi Puta.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.