CS U Poli Timişoara, un egal cît o victorie în derby-ul Banatului

Handbaliştii polişti au smuls luni seară la Reşiţa un egal cît o victorie, 24-24 cu gazda CS Caraş Severin, golgeterul Andrei Grasu egalînd într-o dublă inferioritate a alb-violeţilor cu al 12-lea său gol iar apoi Milan Djuricin apărînd aruncarea lui Petrea din 7 metri, pe fondul unui extrem de tensionat final, în care lui Marius Ignat i s-a controlat dantura iar căpitanul Fenici a fost azvîrlit în propria bancă de rezerve. Egale la puncte, dar pe locurile 7-8 şi acum la opt lungimi de barcă în urma primelor 4 clasate, rivalele din Banat au trebuit să se mulţumească în cele din urmă cu cîte o „boabă”, după ce au trecut pe rînd pe lîngă victorie.

Veteranul Eremia Pîrîianu, unul dintre cei 10 marcatori de la CS Caraş Severin, i-a desprins iniţial pe reşiţeni cu 5 în prima repriză a meciului cu CS U Politehnica Timişoara, din etapa a XIII-a a Ligii Nationale, violeţii revenind apoi tare din urmă

Iniţial, Pîrîianu a simţit că poliştii pîrîie pe zona centrală, înfigîndu-le 5 goluri într-o primă parte ajunsă şi la o asemenea diferenţă şi pe seama portarului Ionescu, măreţ, dar mult mai lucizi la reluare, poliştii au ajuns strîngînd din dinţi la liman.

Aşadar un egal de mare moral pentru „violeţi”, smuls în ultimele faze de acelaşi Grasu însă şi de parada lui Djuricin, prilejuri exploatate la care poate nu s-ar fi ajuns însă fără un gol de cotitură, în ultimele secunde ale primei părţi, pe contraatac… Draw care îi inspiră pe timişoreni, în funcţie însă şi de „buletinul medical” post acest crîncen joc, să strige „Să vină Potaissa Turda!”, sîmbătă de la 5, în „Constantin Jude”, pînă atunci căpitanul Fenici sărbătorind miercuri 13 februarie împlinirea a 27 de ani.

Se poate spune că a fost un duel al şanselor ratate pe duble superiorităţi numerice apărute spre finalul unei încinse dispute cu de toate, mai întîi poliştii, pe-atunci şi cu Spahic în teren, neprofitînd pentru a se desprinde pe fondul eliminărilor lui Pîrvan şi Pîrîianu, iar în ultimele două minute reşiţenii pierzîndu-se cu firea după ce noul alb-violet Tcaciuc era scos din joc de Irimescu, la 23-23, iar apoi acelaşi pivot făcea 24-23 cu tot cu descotorosirea de Mrakic.

Finalmente, această contorsionată remiză din jocul cădere de cortină peste etapa a 13-a a Ligii Naţionale a stat într-un fir de păr la aruncarea de la 7 metri apărată de rezerva Djuricin în faţa lui Petrea, exemplu elocvent al oportunităţilor irosite de ambele părţi într-un ultim sfert foarte echilibrat al derby-ului din Caraş Severin.

Care s-a sfîrşit cu de toate, albaştrii Reşiţei arătîndu-şi colţii prin bruscarea lui Marius Ignat, pentru o disperată intervenţie a acestuia asupra ex-colegului Vaidasigan, iar apoi prin împingerea fără menajamente a unui ex-cărăşean pînă acum 2 ani, Fenici, direct în tuşă, în nişte ultime 5 secunde în care CS U Politehnica a forţat miracolul.

Antrenorul polist Gligore Czari, revenit cu această ocazie în Valea Domanului, de unde trecea la timişoreni din rolul de secund al lui Aihan Omer, a evitat aşadar o a treia înfrîngere la rînd în deplasare de la preluarea alb-violeţilor, dar doar după ce s-a văzut destul de clar dominat într-o primă parte încheiată cu un moment psihologic, Torbica finalizînd pentru oaspeţi un contraatac generat în cele numai 11 secunde rămase, după un time-out reşiţean, pe posesia amfitrionilor: 14-11.

Veniţi după abia un prim succes stagional în faţa unei grupări din prima jumătate a clasamentului, poliştii au evitat un al şaselea eşec în deplasare printr-un net superior joc defensiv în cea de-a doua parte a partidei, în care i-au împiedicat iniţial minute bune pe reşiţeni în a înscrie, în schimb golgeterul Andrei Grasu, cu un prim gol al reprizei a doua, anunţînd demararea cursei de urmărire.

Ale cărei prime roade erau oferite tot pe contre, de extrema stîngă Mihai Timofte, care mai întîi egala la 16 iar apoi prelua în premieră conducerea pentru polişti, 17-18 în minutul 48. Sprintînd din urmă, alb-violeţii polişti păreau atunci a fi pe val, dar totuşi foarte experimentaţii reşiţeni, cu 3 victorii acasă însă şi două înfrîngeri plus o remiză, au reîntors miraculos la 20-18.

Cristian Fenici, căpitanul Politehnicii Timişoara, "ştampilat" de Florin Cuciula, de la CS Caras Severin, a contribuit cu 4 goluri la revirimentul trupei lui Czari, care a răsturnat de la 14-9 pentru reşiţeni

Cu 3 goluri la rînd, de la 21-19 pentru CS Caraş Severin, Andrei Grasu a mai răsturnat o dată situaţia, punînd pe jar maxim numeroasa asistenţă cărăşeană, cu tot cu galerie, şi chiar dacă s-a oprit per total la numai un gol distanţă de atingerea sutei în actuala stagiune, şi-a arătat din plin utilitatea şi precizia, după ce a fost retrecut din inter stîng pe dreapta.

Ţinut mult mai din scurt şi încă din start, de către Cuciula, căpitanul polist Fenici, care a strîns în cele din urmă 4 goluri, n-a fost chiar în largul său la coordonarea atacurilor, în consecinţă şi busola alb-violetă oscilînd în derivă într-o primă repriză în care handicapul s-a căscat în două rînduri pînă la 5 goluri pentru CS Caraş Severin, gazdă aruncîndu-l încă de pe-atunci în focuri pe ex-timişoreanul Ioan Stan, foarte dornic să impresioneze şi demonstrîndu-şi dîrzenia caracteristică printr-un blocaj defensiv la 10-6. Avans de 4 goluri care a fost de fapt cel mai frecvent într-o primă parte începută de Czari cu Antonaru – Cotinghiu, Torbica, Fenici, Mrakic – pivot, Grasu şi Timofte, şi continuată, în căutarea unor soluţii de redresare, mai mult sau mai puţin şi cu Sabin Ignat, Marius Ignat, Cristescu sau Lela, precum şi cu noua achiziţie Ioan Tcaciuc, masiv în centrul apărării.

Temeritatea, perseverenţa şi concentrarea din partea a doua i-au salvat însă pe polişti. Un punct udat de transpiraţie dar emanînd tot aur.

***

Marcatori: Grasu 12 goluri, Fenici 4, Sabin Ignat şi Timofte, cîte 3, Torbica şi Marius Ignat, cîte un gol. De la reşiţeni, 10 marcatori, şi anume Pîrîianu, cu 7 goluri, Petrea, cu 6, Grigoraş, cu 3, Irimescu, cu două, precum şi Ciobotariu, Pîrvan, Tucan, Negru, Marta şi Vaidasigan.

***

CS U Politehnica (7-le de start): Antonaru – Cotinghiu, Torbica, Fenici, Mrakic – pivot, Grasu, Timofte (Cristescu).

***

Evoluţia scorului (în prima repriză): 1-0 Petrea, 2-0 Pîrîianu / 2-1 Fenici, 2-2 Grasu – 7 metri / 3-2 Ciobotariu, 4-2 Petrea / 4-3 Sabin Ignat / 5-3 Pîrîianu / 5-4 Sabin Ignat / 6-4 Pârvan – 7 metri, 7-4 Petrea, 8-4 Grigoraş / 8-5 Grasu / 9-5 Pîrîianu / 9-6 Grasu / 10-6 Grigoraş / 10-7 Grasu / 11-7 Pîrîianu, 12-7 Pîrîianu / 12-8 Fenici, 12-9 Grasu / 13-9 Petrea, 14-9 Grigoraş / 14-10 Fenici, 14-11 Torbica. Scor la pauză: 14-11.

(în repriza a doua): 14-12 Grasu / 15-12 Tucanu / 15-13 Grasu – 7 metri / 16-13 Irimescu / 16-14 Sabin Ignat, 16-15 Timofte, 16-16 Timofte / 17-16 Negru / 17-17 Grasu, 17-18 Timofte / 18-18 Petrea – 7 metri, 19-18 Pîrîianu, 20-18 Marta / 20-19 Fenici / 21-19 Petrea / 21-20 Grasu, 21-21 Grasu, 21-22 Grasu / 22-22 Pîrîianu, 23-22 Vaidasigan / 23-23 Marius Ignat / 24-23 Irimescu /24-24 Grasu. Scor final: 24-24.

Intervenţii ale portarilor: Ionescu 7 plus 2; Marocico 1 – Antonaru 3; Djuricin 2.

Eliminări: Cuciula, Irimescu, Pîrvan – Torbica, Sabin Ignat, Tcaciuc, Mrakic.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.