CS U Politehnica Timişoara – U Bucovina Suceava 24-26 (12-14)

CS U Politehnica Timişoara a întâlnit în propriul fief reprezentanta României în semifinalele Challenge Cup, U Bucovina Suceava, care i-a generat şi cea de-a cincea înfrîngere stagională acasă. Partida restantă din etapa a XVIII-a, disputată în această seară de la ora 18, s-a dovedit a fi un nou eșec cu 26 de goluri primite, la fel ca etapa precedentă, contra Odorheiului.

Ca în majoritatea starturilor de joc, Politehnica a avut un început concludent, preluând conducerea pe tabelă, 7-5 în minutul 12, printre primii 7 jucători numărându-se Antonaru – Timofte, Grasu, Fenici, Sabin Ignat, Cotinghiu şi Mrakic pivot.

În pofida faptului ca în prima jumătate a reprizei de început alb-violeţii au dispus de superioritate numerică, aceştia nu au reuşit să mărească diferența de scor în fața unei apărări moldave și mai pedante.

Diferența înregistrată la pauză s-a făcut din minutul 24, atunci când antrenorul Czari a fost nevoit să-l scoată pe Fenici, accidentat la genunchiul stâng, faza de atac a poliștilor suferind de lipsa de imaginație, astfel Suceava intrând la cabine în avantaj, 12-14.

Revenirea de la cabine, chiar și cu Fenici în teren, ajutat de o genunchieră la piciorul stâng, nu a însemnat neapărat și o revenire pe tabelă. Ba mai mult, și cu ajutorul lui Mrakic, care a văzut cartonașul roșu în minutul 35, moldovenii au mărit ecartul, cea mai mare diferență, 13-19, fiind înregistrată după scurgerea primelor 10 minute din mitanul secund.

Greșelile nu au survenit doar din partea jucătorilor de pe teren, ci și din partea băncii tehnice, Politehnica fiind nevoită să evolueze în 4 jucători datorită reintroducerii lui Marius Ignat, eliminat într-o fază anterioară.

Nici sclipirile lui Grasu de pe finalul meciului, nici dăruirea conducătorului Fenici, nu au ajutat echipa de pe Bega să obțină o victorie și să egaleze în clasament vecinii de pe Bârzava, Reșița, chiar dacă poliștii s-au apropiat amenințător, 24-26. Din contră, alb-violeţii se vor deplasa în antepenultima etapă a Ligii Naţionale la o antepenultimă clasată, Dinamo, care, în cazul unei victorii, s-ar apropia la doar un punct de elevii lui Czari.

*

Evoluţia scorului: 1-0 Cotinghiu / 1-1 Gavriloaia / 2-1 S. Ignat / 2-2 Gavriloaia, 2-3 Chiruţ / 3-3 Mrakic / 3-4 Acatrinei / 4-4 Grasu / 4-5 Chiruț / 5-5 Timofte, 6-5 Grasu, 7-5 Grasu / 7-6 Mitrea / 8-6 Fenici / 8-7 Chiruț / 9-7 S. Ignat / 9-8 Chiruț, 9-9 Gavriloaia / 10-9 Timofte / 10-10 Amihăesi / 11-10 Fenici / 11-11 Chiruț, 11-12 Amihăesi / 12-12 Cotinghiu / 12-13 Acatrinei / 12-14 Mitrea

Scor la pauză: 12-14

(după pauză): 13-14 S. Ignat / 13-15 Acatrinei, 13-16 Gavriloaia, 13-17 Acatrinei, 13-18 Mitrea, 13-19 Mitrea / 14-19 Grasu / 14-20 Bursuc / 15-20 Fenici, 16-20 Grasu / 16-21 Acatrinei, 16-22 Mitrea / 17-22 Grasu, 18-22 Grasu / 18-23 Gavriloaia / 19-23 Grasu, 20-23 S. Ignat / 20-24 Mitrea, 20-25 Chiruț / 21-25 S. Ignat, 22-25 Spahic / 22-26 Starikov, 23-26 Fenici, 24-26 Spahic

Rezultat final: 24-26

CS U Politehnica Timişoara: Grasu – 8 goluri, S. Ignat – 5 goluri, Fenici – 4 goluri , Cotinghiu – 2 goluri , Timofte – 2 goluri , Spahic – 2 goluri, Mrakic – 1 gol.

Au mai jucat: portarii Antonaru şi Vâlceanu precum şi Czari, Lela, Cristescu, M. Ignat, Arseni, Szentpeteri.

U Bucovina Suceava: Chiruţ – 6 goluri, Mitrea – 6 goluri, Gavriloaia – 5 goluri, Acatrinei – 5 goluri, , Amihăesi – 2 goluri, Bursuc – 1 gol, Starikov – 1 gol

Au mai jucat: Şoldănescu, Tuțu, Roșu, Tigănușu, Dumitraș, Petrea, Șelaru, Spiridon, Stănescu.

Aruncări de la 7 metri: Grasu – 2 ratate, Arseni – 1 ratat, Spahic – 2 transformate, 1 ratat

Eliminări: Mrakic – 3, M. Ignat – 2 / Acatrinei – 1, Amihăesi – 1, Petrea – 1, Chiruț – 1, Tigănușu – 1, Starikov – 1.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Un răspuns la CS U Politehnica Timişoara – U Bucovina Suceava 24-26 (12-14)

1. Ion Amăicăliţului spune:

Sărăndane,v-au „făcut” arbitrii cu Reşiţa,Odorhei şi Suceava ! Ce poţi face? Nimic,au arbitrii ceva cu Poli !
    Sunt dezamăgit de faptul că timişorenii suferă de aroganţă „zonală”, aşa cum miticii suferă de aroganţă „naţională”.
    De zeci de ani se duşmănesc cu UTA. Acum duşmănesc Reşiţa, pe care ,cred, că au invins-o doar o singură dată. Uite aşa vă înţelegeţi cu toţi vecinii… Halal să vă fie! Ce bine ar fi fost să luptaţi cu Odorheiul şi Suceava aşa cum aţi făcut-o la Reşiţa.