CSŞ Hunedoara – LPS Banatul Timişoara 24-35, în etapa I a Campionatului Naţional de junioare A

Junioarele mari de la LPS Banatul au debutat cu dreptul în noua ediţie a Campionatului Naţional de juniori I, la o zi după ce unele dintre componente câştigau şi cu CS Universitatea Timişoara, în runda inaugurală a sezonului de senioare, Divizia A – Seria B.

Loredana Kovacs, junioară I la LPS Banatul Timişoara

Diferenţa ar fi că duminică timişorencele pregătite de profesorul Cornel Jude au câştigat în deplasare, cu 24-35, la Hunedoara, în faţa localnicei CSŞ, pe care o conducea la pauză cu 5 goluri avans. „Junioarele noastre au jucat bine la o zi după partida senioarelor dar am mai avut două jucătoare care nu au fost chiar titulare la senioare însă au evoluat foarte bine aici: Loredana Kovacs şi Sandra Ţepurică, din clasa a X-a, care joacă la junioare I peste categoria lor de vîrstă”, a explicat Jude, care a explicat bunele rezultate din debutul sezonului prin a mai spune că „în primul rând au mai crescut un an, ceea ce contează foarte mult la fete, mai ales un sezon de experienţă la divizie, iar în al doilea rând o bună pregătire începând din 10 august, cu două antrenamente pe zi. În plus, lotul de senioare s-a întărit valoric”.

Jude a apreciat că Loredana Kovacs a izbutit un joc de excepţie la Hunedoara, partidă în care junioarele au fost mereu schimbate, evoluând pe perioade de cîte 10 minute.

Ca principale marcatoare, Loredana Kovacs a marcat 8 goluri, Sandra Ţepurică 7 iar Dana Mihajlovic 5.

Jude a început în 7-le Marcov – Ţepurică, Mihajlovic, Kovacs, Ana Ciubotariu, Daira Ghiocel, Claudia Sângeorzan, pe parcurs mai intrând portarul Anda Stâncescu, Carla Senciuc, Mădălina Istrate, Rafaela Gillicze, Claudia Gabără şi Andrada Gherga.

Etapa viitoare, junioarele de la senioarele Universităţii vor avea un alt meci în sala „Constantin Jude”, cu CS Universitatea Tg. Jiu, în etapa a II-a a ligii secunde, iar peste încă o zi, duminică 29 septembrie, cu LPS Petroşani, în runda a II-a a Seriei E la junioare I.

Dat fiind că în faza turneelor semifinale ale C.N. de junioare regulamentul prevede utilizarea unui portar de talie minim o repriză precum şi a 3 jucătoare de câmp pe o perioadă cumulată tot de 30 de minute, Cornel Jude a început deja să-şi pregătească terenul în acest sens, respectând cerinţele în formulele de echipă folosite în faza preliminară a grupelor, şi utilizînd portarul Olghiţa Marcov, „de talie”.

Acest articol a fost publicat în Handbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.