CSU Poli, cel mai moale eșec în noul sezon, pe terenul fruntașei neînvinse Universitatea Craiova

Handbaliștii alb-violeți ai secund-divizionarei CSU Politehnica n-au parte de un început ușor de campionat, din contră, aflându-se în miezul a trei apariții împotriva neînvinselor de pe podium, și implicit fără sorți de izbândă. Astăzi de la prânz a fost conform calculelor hârtiei, ex-prim-divizionara Universitatea impunându-se la Craiova cu 35-23 (18-8) în fața timișorenilor.

Dublă învingătoare la un gol diferență în deplasări dar și câștigătoare pe teren propriu în anterioarele 3 etape, în succesiunea 28-27 la CSU CNOT Brașov, 35-29 (23-14) acasă cu Academia Minaur și 33-32 (13-15) la Cluj, Universitatea Craiova s-a impus conform așteptărilor și în etapa a IV-a din Divizia A – Seria B, în dauna alb-violeților pregătiți de Cosmin Zgârdea, care au pierdut prima deplasare cu 43-26 la Cluj, de la 6 diferență la pauză în fața lui ”U”, iar apoi și acasă, 17-36 cu Minaur, de la -8 la pauză, după ce stăteau în runda secundă.

header-e1399396479239-150x125

Însă, spre deosebire de precedentele înfrângeri, CSU Politehnica n-a mai cedat prea mult teren și după pauza deplasării de astăzi în Bănie, cum se întâmpla sub Feleac sau cu maramureșenii, când handicapul părții a doua creștea cu același pasiv de 11 goluri, scorul reprizei a II-a fiind în Oltenia 17-15.

Zgîrdea a abordat deplasarea în șaptele Mărușcă – Predoi, Niță, Dascaliuc, Jigovan – pe atac, schimbând cu Vuia pe apărare, Inișconi și Vișan, iar CSU Politehnica a fost la conducere pe tabela de marcaj până spre mijlocul primei reprize, după care s-a rupt echilibrul, recepționând eliminări temporare, rămânând în 4 componenți și dispărând din joc timp de 10 minute, interval în care fruntașa Universitatea a înscris 10 goluri, iar bănățenii nici unul.

Pe atacul ”violeților”, arbitrii Nițișor și Stamatoiu i-au acordat o eliminare de două minute și cartonaș roșu dar și albastru lui Predoi, care a înjurat, CSU Politehnica rămânând fără unul dintre componenți pentru restul de două treimi al partidei.

Spre meritul lor, vizitatorii au găsit resursele mentale de a aborda mult mai bine și mai precis pe atac repriza a II-a, în ciuda pasivului de zece goluri cu care intrau la vestiare.

Pe lângă cei din primul 7, au jucat pe parcurs toți sportivii, și anume Berbec în poartă, Hotca, Szilagyi, Homneac și Sonohat, marcatori ai învinșilor fiind: Niță, cu 8 goluri ca inter stânga, Predoi și Vuia cu câte 4, Vișan  două goluri iar Micle, Sonohat, Homneac, Dascaliuc și Inișconi – câte unul.

După 18-8 la pauză și 35-23 final, antrenorul Cosmin Zgîrdea a remarcat că ”avem probleme la faza de finalizare, din nou 30 de aruncări ratate, la care s-au adăugat peste 20 de greșeli personale în faza de atac. Însă diferența între echipe nu este așa de mare, dar craiovenii sunt mai sudați ca noi. Mai avem multe lucruri de pus la punct și încă suntem cu lacune mari la capitolul „încredere”, iar de aici pleacă totul, însă în timp le vom elimina. Să nu uităm ca suntem totuși una din echipele cu cea mai mică medie de vârstă!”

Pentru gazdele pregătite de Cătălin Popescu și Costin Dumitrescu au marcat Dumitru Ciorogaru – de 10 ori, Ion Tamaș 8 goluri, Andrei Mitran 4, Alin Ion și Andrei Păun câte 3, Luntraru și Gușatu câte două iar Tincă, Iovănescu și Zarițchi – fiecare câte un gol.

Luna aceasta vine în vizită la timișoreni CSM Oradea, o altă fruntașă, sâmbăta viitoare, în runda a V-a, iar apoi ”violeții” se duc la CNE Sighișoara și stau ulterior 3 săptămâni, până în 12 noiembrie, când au programată o deplasare la ACS Avram Iancu Arad.

* Rezultatele zilei, clasamentul și programul viitor, pe coloana dreaptă. Divizia A – Seria B de handbal feminin are programată o etapă la mijlocul săptămânii viitoare, cu CSU de Vest – ACS Crișul Chișineu Criș miercuri 12 octombrie de la ora 14, înaintea partidei televizate de la ora 16 SCM Politehnica – Potaissa.

* În manșa I din turul II de calificări în Men s EHF Cup, de la ora 12, CSM București – HC Zamet Rijeka 29-23 (15-12) la Chiajna, Negru și Novanc fiind principalii marcatori ai învingătoarei, cu 7 respectiv 6 goluri.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.