CSU Politehnica învinge la Satu Mare

După înfrângeri cu câte 22 de goluri marcate, la o diferență de 14 reușite în deplasare la Craiova și la șase handicap duminica trecută pe teren propriu cu echipa secundă a celor de la Minaur, CSU Politehnica Timișoara a obținut astăzi prima victorie în returul din noul an în Divizia A – Seria B de handbal masculin, impunându-se pe terenul ultimei clasate, ADEP Satu Mare.

Precum în partida tur, găzduită la Timișoara, alb-violeții secund divizionari au înscris de 34 de ori, astăzi de la ora 11 câștigând cu 24-34, la pauză 13-19, aproape la fel de detașat precum pe 1 octombrie, 34-22 (15-12). Învingători tot în cea de-a doua ieșire și în campania de toamnă, 31-37 la Sighișoara cu Centrul Național de Excelență, bănățenii preluați în această iarnă de Luciean Vasilache de la Cosmin Zgîrdea au triumfat tot la a doua deplasare și în retur, în acest caz pe terenul unei formații lansate în campionat în actuala ediție și care a simțit o singură dată gustul victoriei, într-un joc găzduit cu CSM Școlar Reșița.

CS Universitar Politehnica, învingătoare acasă în tur cu Universitatea Craiova, HC Sibiu și ADEP Satu Mare, va primi duminica viitoare vizita Centrului Național de Excelență Sighișoara, după care, tot în cursul lunii martie, va juca la CS Universitatea Cluj, iar ulterior, în urma unei pauze competiționale de 3 săptămâni, acasă cu liderul imbatabil CSM Oradea.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.