CSU Politehnica, învinsă la Arad într-o incredibilă întorsătură finală. Regula ultimelor 30 de secunde, aplicată inegal. Violeții, raport la FRH

Final cu foarte mare cântec al primului episod într-un reînnodat duel Arad – Timișoara în eșalonul secund de handbal masculin, gazda ACS Avram Iancu învingând luni seară de la 19,30 în căderea de cortină a etapei a opta în Divizia A-Seria B cu 31-30 printr-un 7 metri și cu cartonaș albastru și descalificare în penultima secundă, după ce cu puține minute în urmă vizitatorii de la CSU Politehnica aveau 28-30 pe fondul unei bune reveniri dar nu beneficiau de aplicarea aceleiași reguli a ultimelor 30 de secunde cu numai câteva clipe înainte, imediat după ce tocmai fuseseră egalați la 30.

header-e1399396479239-150x125

Seară de handbal în seria vestică a ligii secunde dominată în majoritatea sa în Polivalenta arădeană de gazdele incluzând foști sportivi în alb-violet precum Ursu sau Cristescu, ACS Avram Iancu desprinzându-se după prima treime a reprizei I de la 6-4 la 12-4, handicap care a fost apoi ușor atenuat de alb-violeți, 12-7, 14-9 și 16-10, intrându-se la pauză cu 19-14.

Cei de pe Mureș și-au păstrat pentru o vreme avansul și în cursul reprizei a II-a, 23-18, 26-21, dar elevii lui Cosmin Zgîrdea au avut la rândul lor un reviriment cu mai multe goluri în serie, răsturnând scorul spre final, 27-29, 28-30, cu posibilitatea de a-și apropia primul succes al sezonului, la a șasea încercare.

Eliminarea temporară în ultimele nici 5 minute a interului Niță, al doilea marcator al alb-violeților, a scurtcircuitat întâietatea oaspeților, elevii antrenorului-jucător Cosmin Gâscă ripostând prompt și restabilind egalitatea, 30-30, cu puține secunde înaintea fluierului final.

Moment în care, pe fondul inițiativei ”violete” de a efectua o repunere rapidă, în ceea ce se contura a fi ultimul atac al partidei, Vișan a fost vădit împiedicat s-o facă dar tânărul cuplu gorjean de arbitri Marii – Tache și-a intrat în rol prin a rămâne pasiv în fața necesității aplicării regulii celor 30 de secunde. Ursu n-a fost sancționat conform noilor stipulări regulamentare, stipulări dând mari bătăi de cap întru implementarea lor uniformă și riguroasă, iar astfel un potențial cartonaș roșu, urmat de cel albastru, n-a fost completat nici de aruncarea de la 7 metri care s-ar fi impus în favoarea politehniștilor, și care le-ar fi putut conferi un nou avantaj pe tabela de marcaj, dar și numeric înaintea secundelor finale.

Capac la toate, pierzându-și capul, timișorenii au și cedat destul de rapid posesia pe fondul unei apărări om la om aplicate de arădeni, care au recuperat și au fost stăviliți în ultima lor tentativă printr-o infracțiune la care arbitrii au aplicat în schimb regula ultimelor 30 de secunde, pe seama lui Vișan, cu o secundă înainte de final, 59,59. Cartonaș roșu, albastru și aruncare de la 7 metri, transformată de Cristescu: 31-30.

Se poate însă specula că dacă respectiva regulă a ultimelor 30 de secunde ar fi fost aplicată în prima fază, când Ursu l-a împiedicat pe polist să repună mingea în joc, inducând toate repercusiunile unei asemenea infracțiuni, atunci și faza de peste nici 15 secunde s-ar fi putut să nu survină, ceea ce implicit n-ar fi dus la răsturnarea completă de scor de la 28-30 la 31-30.

În lumina celor întâmplate în ultimele secunde ale jocului cu final neașteptat de la Arad, antrenorul timișorenilor, Cosmin Zgîrdea, a apelat după meci diriguitorul Comisiei Centrale de Arbitri iar gruparea CSU Politehnica Timișoara va întocmi un raport cu adresa FRH în legătură cu influența manierei de arbitraj prin interpretarea cu măsuri diferite a regulii ultimelor 30 de secunde. Și sub presiunea câtorva vehemenți contestatari ai arbitrajului din rândul celor circa 60 de spectatori din tribună, Marii și Tache au încurcat borcanele la spartul târgului în favoarea celor sărind în ajutor cu gura mai mare.

Oaspeții, care începeau deplasarea în 7-le Mărușcă – Vișan, Niță, Homneac, Inișconi, Dascaliuc, Vuia și au rulat toți cei 14 jucători convocați, i-au avut ca marcatori pe Dascaliuc, cu 8 goluri, Niță și Predoi câte 6, Vișan 5, Jigovan două goluri iar Inișconi, Vuia și Sonohat – câte unul.

Arădenii au învins pentru a treia oară în acest campionat, după un 21-19 în prima apariție acasă, cu HC Sibiu, și un 28-24 cu Academia Minaur în precedentul joc pe teren propriu, prin golurile lui Daia – de 8 ori, Cristescu și Ursu câte 6, Grigoraș și Stan câte 3, Peșan și Gâscă câte două respectiv ex-juniorul ”Banatului”, Haiduc, cu un gol. Pentru ”violeți” a fost în schimb a patra înfrângere afară, după cele de la Cluj, Craiova și CNE Sighișoara.

CSU Politehnica, aflată luni seară la primul meci după 3 săptămâni și două zile, va juca în week-end în etapa a noua, acasă, cu HC Sibiu.

Rezultatele rundei, clasamentul la zi și programul rundei viitoare, pe coloana dreaptă.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.