CSU Universitatea de Vest pierde la Timișoara cu Centrul Național Olimpic de Pregătire pentru Junioare Baia Mare

Nu mai puțin de 3 echipe au așteptat duminică pe tușă la debutul returului în seria vestică a Diviziei A de handbal feminin, primă etapă din jumătatea a doua a sezonului cu numai 4 jocuri programate dar 3 formații pe margine, printre care și CSU Universitatea de Vest Timișoara, căci așa se întâmplă când competiția rămâne pe parcurs cu doar 11 participante, comparativ cu cele 14 anunțate inițial, astfel încât ”studentele” de pe Bega au abordat returul abia astăzi după-amiază, în cea de-a doua rundă a sa, pierzând acasă în fața unei garnituri juvenile învingătoare și în weekend: CSU Universitatea de Vest Timișoara – Centrul Național Olimpic de Pregătire pentru Juniori Baia Mare 29-33 (10-16).

Junioarele din ”Centrul” maramureșean treceau duminică după prânz la scor pe teren propriu de CS Arena Târgu Mureș, cu 48-33 (24-18) în etapa de debut în retur a Seriei B din liga a doua feminină, astăzi de la ora 15 obținând la Timișoara a treia lor victorie consecutivă, dar, mai semnificativ, întâiul succes în deplasare în acest campionat, cu ocazia rundei a XV-a.

”Universitarele” n-au mai jucat în schimb de 11 zile, când reușeau o rară victorie la Odorheiu Secuiesc cu codașa harghiteană, iar pe teren propriu chiar de luna trecută, din ultima zi de ianuarie, când erau depășite tot la 4 goluri diferență de cealaltă garnitură juvenilă a seriei, Centrul Național de Excelență Râmnicu Vâlcea, înfrângerea de astăzi cu 29-33 fiind similară ca rezultat final celei din urmă cu 3 săptămâni și jumătate, atunci 28-32, după ce bănățencele conduceau însă la pauză în fața vizitatoarelor de pe Valea Oltului.

Curg așadar eșecurile acasă pentru galben-albastrele de la CSU UVT, al patrulea consecutiv în Timișoara în campionatul Seriei B, pe rând cu oaspetele din Bistrița, Oradea, Râmnicu Vâlcea și Baia Mare, ultimul succes pe teren propriu datând în schimb din 17 octombrie 2021, cu Liceul Liviu Rebreanu Turda, nouă apariție în cadrul grupei.

Timișorencele au egalat astăzi de două ori în primele 7 minute, prin Ludwig și Bobu – dar atât, CNOPJ Baia Mare luând apoi un ușor avans până în minutul 10, 3-6 grație a 3 reușite la rând, conservat în următoarele peste 10 minute, 8-11, și chiar dublat până la pauză, 10-16.

Tot Ludwig a înscris primul gol al gazdelor și în repriza a II-a, 11-16, însă nordicele s-au menținut la 6-7 goluri diferență în restul primei jumătăți a părții secunde, abia în minutul 47 reducând timișorencele din handicap la 5 goluri, 20-25, prin Voicu. Fără însă a răsturna situația, din contră, tot băimărencele controlând jocul și urcând la 7 goluri diferență.

Pe final, Voicu și Ghiocel au marcat succesiv în contul gazdelor, ameliorând marjele înfrângerii, 29-33. Elena Voicu a fost de altfel principala realizatoare a învinselor, cu 8 goluri înscrise, șapte marcând Bianca Loi, iar Ludwig și Bobu câte 4 fiecare, Biro și Ghiocel câte două fiecare, Sîngiorzan și Sîrbu câte unul. Gazdele au  fructificat 3 aruncări de la 7 metri, au ratat una și au avut două eliminări temporare, pe când ”Centrul” a beneficiat de 9 aruncări de la 7 metri, dintre care 8 transformate, înregistrând 4 eliminări.

Alisia Lorena Boiciuc a fost golgheterul meciului, cu 11 goluri, inclusiv deschiderea de scor, Sorina Brândușa și Cristina Lazea înscriind câte 5, Groșan 4, Rusneac și Danciu câte două fiecare iar Romaniuc, Turdeanu, Pop și Stavariu câte unul, în total 10 marcatoare ale vizitatoarelor. Autoare ale ”dublei”, dat fiind și victoria din tur, atunci într-un joc restanță din etapa a II-a, 40-35.

Un campionat lipsit de continuitate, CSU UVT fiind obligată să stea și etapa viitoare, urmând a juca din nou abia la 20 martie, și tot acasă, cu ex-prim-divizionara CS U Cluj.

Ultimele rezultate din Seria B în Divizia A de handbal feminin și programul viitor, pe coloana clasamentelor la zi a secțiunii Handbal. În derby-ul de la ora 18 al Ligii Florilor, Rapid – CSM București 27-28 (12-15), la căderea cortinei peste etapa a 16-a, a treia din retur, iar astfel învingătoarea s-a apropiat la un punct de liderul alb-vișiniu din Giulești.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , . Salvează legătura permanentă.