CSU UVT, condusă fără excepție și învinsă acasă de CSU Reșița

Handbalistele secund-divizionare ale Timișoarei au pierdut astăzi la matineu și cel de-al doilea meci găzduit în noul campionat al seriei vestice, tradiționalul duel bănățean cu CSU Reșița, care, precum în majoritatea cazurilor în acest deceniu, s-a impus pe terenul ”universitarilor”, obținând cel de-al doilea triumf în deplasare în ediția 2019-2020.

CSU Universitatea de Vest a fost condusă de cărășence încă din primele minute ale partidei din etapa a IV-a în Seria D din Divizia A, fără a izbuti deloc să egaleze, reușind în schimb o dătătoare de speranțe apropiere cu 4 goluri marcate consecutiv la mijlocul părții a doua, însă cursa de urmărire n-a avut sorți de izbândă: 22-25 (11-16).

Timișorencele au redus cel mai mult din handicap în minutul 58, 22-24, însă ratarea încă unui atac le-a scos din cărțile smulgerii unei eventuale remize la potou, pierzând astfel și cel de-al doilea meci jucat acasă în noul campionat, după înfrângerea cu 29-30 din urmă cu 3 săptămâni, în compania orădencelor.

CSU Reșița, care s-a desprins treptat în cursul reprizei I, de la 0-2, 2-4 și 4-6 la 7-11, 8-12 și chiar 10-15, scorul la pauză fiind 11-16 iar în primele zece minute din partea secundă mărindu-și și mai mult avantajul, 15-22 în minutul 40, a obținut astfel al doilea triumf din 3 deplasări efectuate în primele 4 runde, debutând în campionat cu un victorios 21-28 la Baia Mare dar și fiind învinsă etapa trecută cu 26-24 la Oradea.

CSU UVT n-a primit gol vreme de 10 minute la mijlocul părții secunde, revenind pe tabela de marcaj de la 15-22 la 19-22 în minutul 51, după care reșițencele au reînceput să marcheze, 20-23 și 22-24 în minutul 58, și au avut apoi ultimul cuvânt.

CSU Reșița, care s-a impus cel mai adesea în acest duel direct la Timișoara, dar nu și la începutul acestui an, a semnat astfel cea de-a șaptea victorie din acest deceniu în fief-ul ”universitarelor”.

Iată și istoricul rezultatelor directe de la Timișoara dintre cele două formații în precedentele 8 sezoane petrecute neîntrerupt în seria vestică a ligii secunde…

2011-2012: 25-25 / 2012-2013: 22-26 / 2013-2014: 22-27 / 2014-2015: 26-35 / 2015-2016: 25-32 / 2016-2017: 33-29 / 2017-2018: 23-27 / 2018-2019: 25-26 în octombrie 2018 și 23-19 în februarie 2019. Noul campionat este cel de-al doilea consecutiv în care fiecare echipă găzduiește câte două partide cu celelalte componente ale seriei, una în toamnă și una după sărbătorile de iarnă. De notat tot în această idee că reșițencele n-au participat în ediția 2010-2011 a eșalonului secund și că până în 2015 ambele grupări s-au aflat la final în jumătatea secundă a ierarhiei, după care cărășencele au obținut clasări în prima jumătate. Și în întâlnirile directe din 2015 și 2018 disputate tot în luna octombrie s-au impus tot vizitatoarele.

Profesorul Sorinel Voicu a început meciul de la ora 11 din sala de sport a UVT cu Răcar – Bobu, Biro, Senciuc, Istrate, Sîrbu, Popan, iar pe parcurs a introdus în joc și ceilalți portari, pe Brînzan și Țurlea, respectiv pe Juravle, Șunei, Sîngiorzan, Kovacs, Ludwig, Voicu și Bojan.

Istrate a înscris 6 goluri pentru învinse, Juravle 3 iar Popan, Bobu, Senciuc, Șunei, Biro și Kovacs câte două fiecare, Sîrbu marcând o dată, în vreme ce Marinela Pricop s-a remarcat cu 6 reușite pentru vizitatoare, încurajate de un grup de circa 15 susținători, alți 25 de spectatori luând loc în tribuna sălii din zona Popa Șapcă.

CSU UVT a transformat ambele aruncări de la 7 metri de care a beneficiat, pe când oaspetele au fructificat 6 dintre cele opt avute la dispoziție, la capitolul eliminări înregistrându-se 2-1 iar la cartonașe galbene, 3-1.

”Ne-au condus permanent iar spre final am reușit să ne apropiem la două goluri, dar în loc de 23-24 am ratat un atac, 22-25. Am tras de noi cât s-a putut, dar mai mult de-atât… A fost și cu greșeli mari de arbitraj, multe faulturi ale Reșiței nesancționate și foarte ușor acordate câteva aruncări de la 7 metri. S-a văzut o oarecare tentă, pentru că au greșit numai împotriva noastră”, a spus la final antrenorul Voicu.

Universitatea de Vest va juca în următoarele sâmbete cu fruntașele neînvinse, la Târgu Mureș și apoi acasă cu liderul Crișul Chișineu-Criș, iar între aceste etape, prima – de la finele turului în sezonul de toamnă, iar cea de-a doua, cu numărul 6, de la startul celei de-a doua jumătăți a întrecerii autumnale în Divizia A, tragerea la sorți din 14 octombrie a primei faze în noua ediție a Cupei României,

Datele tehnice, rezultate, program viitor, clasament, pe coloana dreaptă.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.