David, 10 goluri pentru satelitul polist: 35-30 în Divizia A

Universitatea Poli Municipal II Timişoara a controlat dall capo al fine jocul de sâmbătă la prânz din sala „Constantin Jude”, cu Universitatea Craiova, contând pentru penultima etapă a celui de-al treilea sfert al campionatului seriei C în liga secundă, Divizia A, învingând cu 35-30 (15-13) într-o componenţă incluzând şi 3 echipieri ai primei garnituri, Cotinghiu, Macovei şi David, interul dreapta contribuind cu 10 goluri.

După eşecul suferit la Făgăraş, 39-30 în faţa liderei detaşate a seriei, alb-violeţii au încercat să facă uitată şi precedenta remiză pe teren propriu, 29-29 cu HC Arad, desprinzându-se în decursul primei reprize, de la 5-5 în minutul 10 la 14-8 în minutul 23, când s-a consemnat cea mai mare diferenţă de scor înregistrată pe tabela de marcaj.

Macovei, împrumutat pe post de centru de la prim-divizionarii alb-violeţi, a marcat sâmbătă 3 goluri, contribuind şi cu 4 pase decisive şi un bun aport defensiv, în vreme ce Cotinghiu, inter extremă dreaptă, a înscris 5 goluri iar Radu David a excelat pe post de inter dreapta, cu o evoluţie foarte bună, plusată cu o eficacitate de 10 reuşite.

„Am avut în mare parte jocul în mână şi ne-am impus meritat, încercând să insistăm pe îmbunătăţirea jocului în apărare”, a explicat după victorie Uwe Bittenbergen, antrenor principal al formaţiei satelit poliste, pentru care au mai marcat sâmbătă Andrei Luca, 6 goluri, Cozma – 5, Arseni – 3, Ungureanu, Szentpeteri şi Olea, câte unul, în vreme ce portarul Vâlceanu a avut 17 intervenţii, apărând inclusiv o aruncare de la 7 metri.

Timişorenii s-au desprins treptat la reluare, de la 21-19 în minutul 40 la 29-26 cu zece minute înaintea finalului, care a aparţinut gazdelor, ce speră sâmbăta viitoare într-un succes extern, în fieful lanternei roşii CSM Lugoj.

Bittenbergen şi secundul Dan Dumitru n-au contat pe Chipăruş, accidentat, cooptându-i în schimb dintre juniorii LPS Banatul pe Mihăeş, Ioan Luca şi portarul Ilie Brancu.

Aceasta a fost prima victorie polistă în Seria C după cea obţinută în 19 februarie, 27-26 cu rivala Unirea Sânnicolau Mare.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.