FOTO. ”Gala Sportului Timișorean 2016”, în organizarea Primăriei și Consiliului Local: lista completă a premiilor de excelență, performerilor și nominalizărilor

Într-o organizare ce a lăsat de dorit, aspect ce a răzbătut încă de la primii pași, bunăoară nimeni nefiind la intrarea în Filarmonica ”Banatul” cu rolul de a întâmpina protagoniștii evenimentului anual, ”Gala Sportului Timișorean” a mai bifat cu bune și rele încă o ediție, cea pe 2016. Punerea în scenă n-avea însă cum să fie altfel decât stadiul organizatoric general de fapt și mersul de zi cu zi al lucrurilor în lumea arenelor din capitala Banatului, cu binecunoscutele sale minusuri de pildă în ceea ce privește infrastructura de profil, ca un semn în plus și din partea amfitrionilor de astăzi, Primăria și Consiliul Local al Municipiului Timișoara, că sportul este un domeniu cu probleme și vitregit pe malurile Begăi. Care, chiar și în aceste condiții și cu atât mai meritoriu, își are totuși performerii săi.

Și nu sunt deloc puțini la număr, ceea ce s-a putut remarca prin umplerea sălii Filarmonicii ”Banatul” la ora programării evenimentului, 15, fie și în situația în care unii sportivi localnici nu au putut onora cu prezența, implicați fiind în aceste zile în competiții și acțiuni de lot organizate nu doar pe malurile Begăi, ci și peste hotare. Picături de transpirație în antrenamente și jocuri chiar și la ora de gală…

Astfel, mai multe trofee au rămas nedecernate, puse de-o parte în numele celor menționați pe parcursul prezentării. Cazuri mai rare au ținut de plecarea unora din incintă la puțin timp după momentul recepționării distincției, astfel încât n-au mai fost prezenți la ora unei noi dedicații pe aceeași adresă, dat fiind numeroasele secțiuni și nominalizări din acolada desfășurătorului evenimentului, în funcție de caracterul individual sau colectiv al recompensei. Totodată, în câteva cazuri distincțiile au fost înmânate aparținătorilor sau antrenorilor sportivilor numiți în cadrul ”Galei Sportului Timișorean”.

Dintre cei prezenți, cele mai multe aplauze le-au captat medaliații naționali în campionate și cupe din jocuri pe echipe sportive, inconfundabilele grupuri ale handbaliștilor de la SCM Politehnica și rugbiștilor colegi de club, dar apariția în luminile scenei a generațiilor viitoare, ”valul de mâine”, a conferit efervescența dătătoare de speranțe în perspectiva unui orizont ceva mai senin pentru familia sportului local. Tineri și tinere, adolescenți, juniori și copii, fiecare cu visurile și năzuințele lor, pe măsura talentului și efortului depus în pregătiri. Pe de altă parte, scurgerea nemiloasă a timpului a și lăsat urme de la an la an, suflarea sportului local fiind cu certitudine mai săracă de la ora precedentei gale, răstimp în care, după ce în 2016 foarte marea fostă performeră Iolanda Balaș Soter pleca în ceruri într-un martie îndoliat, remarcabila șahistă Cristina Foișor a trecut prematur la cele veșnice în acest trist început de 2017…

Ca discursuri, primul a luat cuvântul Nicolae Robu, primarul Timișoarei, care n-a omis problema deficienței infrastructurii sportive locale, acutizată în anul 2016, urmat fiind de viceprimarul Dan Diaconu.

Amfitrionii au făcut în plus oficiile de gazdă și pe cale… electronică, adăugând unui scurt comunicat pe marginea evenimentului găzduit mai importanta listă cu numele celor din suflarea sportivă locală, de la cei mai merituoși dintre performeri până la aspiranții de mâine și cei care merită încurajări pe viitor. Iată-i enumerați mai jos, pe secțiuni, strict conform documentației puse la dispoziție de organizatori…

Amfitrionii au estimat la 250 prezența ”sportivilor premiaţi pentru performanţă” în programul ’’Gala Sportului Timişorean’’, pe care au etichetat-o ca fiind ”un eveniment devenit tradiţional al Primăriei şi Consiliului Local al Municipiului Timişoara. Prezenta ediţie onorează superlativele din sportul timişorean, cele mai bune performanţe sportive obţinute în anul 2016 de către structurile/ asociaţiile / organizaţiile sportive locale. În cadrul secţiunilor Galei, avem plăcerea să invităm pe scenă, sportivii, antrenorii de top din ramurile sportive, care au obţinut cele mai bune rezultate sportive în anul 2016. Alături de ei sunt menţionaţi şi onoraţi şi sportivii nominalizaţi cu menţiuni sportive. Nominalizările sunt completate de premiile oferite de Primăria Timişoara, care a alocat un buget total de 400 mii lei, din care 374 mii lei reprezintă premii în bani. Se mai acordă cupe, trofee sportive, diplome de onoare”.

Secțiunile cu nominalizările ”Galei Sportului Timișorean”

Nominalizări ale performanțelor sportive la JOCURI SPORTIVE…  

Nominalizări sportivi – jucători din echipele timișorene care activează în primele ligi naționale:

  Nominalizare sportive   Premii

   lei

Trofee

Diploma

  Handbal

 

CRISTIAN FENICI

 

VUK MILOSEVIC

 

NEAMŢU DENIS

 

FURAK CĂTĂLIN

 

STEFAN LEONARD

 

RAZVAN VÎLCEANU

 

Echipa de handbal masculin

Sport Club Municipal

Politehnica Timisoara

-calificata in grupele preliminarii EHF CUP 2016-2017

-med Bz Camp Ligii Nationale

  Trofee sportive W363-6 buc

 

 

  Baschet

 

MLADEN JEREMIC

 

OCTAVIAN POPA CALOTA

 

ZORAN MILENKOVICI

 

Echipa  de baschet masculin Sport Club Municipal Timisoara

 

  Trofee sportive W363-3 buc

 

 

  Rugby

 

CĂTĂLIN FERCU

 

STEPHEN SHENNAN

 

IONUŢ ZAHARIA

 

VALENTIN POPARLAN

 

Echipa Timisoara Saracens SCM UV Timisoara

Participanta in play-offul de calificare pentru Challenge Cup 2016-2017

-echipa castigatoare a Cupei Romaniei

 

 

 

 

Trofee sportive W363-4 buc

 

 

  Futsal

SAVIO VALADARES

 

MILOŞ SIMIC

 

Echipa DE FUTSAL CS Informatica

 

Vicecampioana nationala

  Trofee sportive W363-2 buc

 

  1. Nominalizari sportivi din echipele timisorene care activeaza in ligile secunde nationale: 
  Nominalizare sportiva

 

     
  din echipa de baschet masculin CS Timba

calificata in Turneul final pentru promovare in prima liga de baschet masculin

–       DEJAN KOVACEVIC

 

–       MARIO LAZAR

 

Echipa baschet CS Timba   Trofee sportive W363-2 buc

 

 

  din Echipa volei feminin CS Universitar

U Vest Agroland: calificata in Turneul final pentru promovare in prima liga ,actual ocupanta locului 1 in DIV A2 Vest :

ADELINA UNGUREANU

–        

Echipa

CS Universitar

U Vest Agroland

  Trofee sportive W363-1 buc

 

 

  din Echipa volei masculin  CS Universitar U Vest calificata in Turneul final pentru promovare in prima liga, actual ocupanta locului 2 in DIV A2 Vest :

–       BADICEANU Lucian Pavel

 

–       Damian Cristian Rusalin

 

Echipa CS Universitar

U Vest

  Trofee sportive W363-2  buc

 

 

O altă nominalizare pentru 2 sportive de top

  Din Echipa beach-voley CSM Timisoara:

MELNICIUC ADRIANA

 

MURARIU FLORINA

Echipa CS Municipal Timisoara   Trofee sportive W363-2  buc

 

 


NOMINALIZARI ECHIPE JOCURI SPORTIVE    

C1. NOMINALIZARI   ECHIPE JOCURI SPORTIVE – TINERET /-JUNIORI:

  – ECHIPA  DE VOLEI JUNIOARE  A.C.S. AGROLAND TIMISOARA   ( sportive născute în perioada 1997-1999 și mai mici ) :                 

   LOCUL –  I  Campionatul  National Juniori ; 

lot 12juc -Antrenor   JITARU DAN -diploma

 

  GL 029B

 

  -ECHIPA DE FOTBAL JUNIORI D-ASU POLITEHNICA 

 

TIMISOARA

 

 LOCUL –  I  Campionatul  National Juniori ; lot 16 juc+

 

Antrenor IULIAN  PRODANA  -diploma

  GL 029B

 

  ECHIPA DE BASCHET JUNIOARE UNDER 13 ANI C.S.S. BEGA  TIMISOARA                       

LOCUL –  I  Campionatul  National Juniori ;  lot 14 juc+antren    

Antrenor: VERA GAVRILA   -diploma

  GL026B

 

 

  – ECHIPA SCM TIMISOARA SARACENS RCM- UVT TIMISOARA UNDER 20

– LOCUL II CAMPIONATUL NAT U 20   

lot 22     – Antrenor Marin Marian       diploma

  GL026B

– 1 BUC

 

  -ECHIPA DE BASCHET JUNIOARE UNDER 12 ANI  C.S.S. BEGA  TIMISOARA                      

LOCUL –  II  Campionatul  National Juniori ; lot 14 juc+antren    

Antrenor: VERA GAVRILA

  GL026B-1BUC

 

  -ECHIPA DE FOTBAL JUNIORI ACS POLI  TIMISOARA-FINALISTA CUPEI ROMANIEI  ELITĂ UNDER 19 ANI  

Antrenor: CRISTIAN CONTESCU -diploma

Mentionam ca jucatorul Denis Golda, actual  imprumutat la Ripensia Timisoara, este selectionat la Nationala Under 21 a Romaniei

  GL 029B 

 

  -Echipa de Rugby Grupa 8 ani – CS Warriors Timisoara-locul 1 Campioni ai Transilvaniei

Locul 1 national                              

 Antrenor  – Nicorici Codrut -diploma     

 

  GL026A 

 

  -Echipa de fotbal – LPS Banatul Timisoara

Campioana Nationala a Sportului Scolar

Lot sportivi : 10

Antrenor  -prof. Vîlceanu Ovidiu Marian -diploma  

 

  Trofeu GL026B

 


C2. NOMINALIZARI   ECHIPE JOCURI SPORTIVE -SENIORI

  ECHIPA TIMISOARA SARACENS SCM- UV TIMISOARA, Participanta in play-offul de calificare pentru Challenge Cup 2016-2017

Castigatoare a Cupei Romaniei

 

Antrenor: Grainger Heikell      

 

  CUPA 5104 A

 

 

  -ECHIPA DE HANDBAL MASCULIN S.C.M. POLITEHNICA TIMISOARA 

LOCUL –  III  IN CAMPIONATUL LIGII NATIONALE DE HANDBAL MASCULIN –EDITIA 2015-2016 ;

Calificata in grupele preliminarii EHF CUP 2016-2017

Antrenor: Pero Milosevic

 

  – CUPA 5104 B-

 

  ECHIPA DE FUTSAL SENIORI  INFORMATICA  TIMISOARA

 LOCUL –  II  IN LIGA 1 DE FUTSAL,

EDITIA 2015-2016 ;

Antrenor: Robert Lupu

 

Trofeu sportiv GL029C –

 

 


” PREMIUL DE EXCELENTA IN SPORT AL MUNICIPIULUI TIMISOARA PE ANUL 2016 PENTRU ECHIPA ANULUI LA JOCURI SPORTIVE ’’ se acorda Echipei TIMISOARA SARACENS SCM- UV TIMISOARA, castigatoare a Cupei Romaniei  si participanta in play-offul de calificare pentru Challenge Cup 2016-2017  Antrenor: Grainger Heikell     

NOMINALIZARI ANTRENORI  ECHIPE JOCURI SPORTIVE

  Antrenor: Grainger Heikell      

TIMISOARA SARACENS SCM- UV TIMISOARA

  CUPA 5104 B –

 

  Antrenor: Pero Milosevic

S.C.M. POLITEHNICA TIMISOARA 

  Trofeu GL 029B
  Antrenor: Robert Lupu

CS INFORMATICA

  Trofeu GL 029A

 ” PREMIUL DE EXCELENTA IN SPORT AL MUNICIPIULUI TIMISOARA – ANTRENORUL  ANULUI LA JOCURI SPORTIVE ’’ se acorda domnului GRAINGER  HEIKELL

Nominalizări  pentru performantele in plan international si national, la discipline sportive  individuale olimpice:

ATLETISM

  Pastor Adelina

 

 

 

C.S.Municipal  Timisoara/

CSM Craiova

  CUPA 5140A

 

 

 

Componenta lot national,  olimpic seniori

-Participanta la JO RIO 2016

Stafeta 4x400m –loc XIV

Camp.Balcanic seniori-

3 med Au, 1 loc IV;

-C.Mondiale sen – 1 med Bz;

-C.European-loc VIII

-C.Nat sen -1 med Au, 1med Bz;

-C.Nat  sala seniori- 2 med Au;

 

  Ogrăzeanu Andreea C.S.Municipal  Timisoara/

CS Rapid Bucuresti

  Trofeu

TR1200

 

 

 

Component Lot national seniori

-Camp. Nat.sala Seniori-2 med. Au;

-Camp.balcanic seniori- 1 med Bz;

-Camp. Nat.sen – 1 med.Au;

-Camp.Internationale- 1 med Au;

  Bărbuţ Andrei C.S.Municipal  Timisoara/

CS Universitar Politehnica

  Trofeu

GL029A

 

 

 

-component lot national tineret si seniori

-C.Balcanic cros tineret: 1 med.Au;

-C. Balcanic tineret: – med Bz echipe;

-C Nat sala seniori – med Bz;

– C.N. cros – 1 med Bz;

– C.N. semimaraton – 1 med Ag,  1 loc IV;

-C Nat tiner: 1 med Bz , 1 loc IV;

 

  Dragan Adrian C.S.Municipal Timisoara   Trofeu

GL029A

 

 

 

-Component lot national sen                           -Camp. Nat.  sen-1 med Au;

-C.Nat sala sen -2 med Au;

  Compon stafeta 4×400:

1. Grunwald Gabriel

2. Draghici Marcus

3. Gheorghescu Alberto

+ Dragan Adrian

 

C.S.Municipal Timisoara   Trofeu

GL024 B

3 buc

 

 

 

-Component lot national sen                           -Camp. Nat.  sen-1 med Au;

-C.Nat sala sen -1 med Au;

  Antrenori:

Damaschin Ioan

Rasadean Mihaela

Serban Simona 

/ Raymond Gulyas        

Daniel Chirilă

 

 

Diplome

 

   

  1. HALTERE
                                                                                                                         
  Suiugan Darius CS Haltere

Club Timisoara

  Trofeu

TR1202

 

-compon lot nat tineret

– Campionatul European  Tineret – 3 Loc III ;

 Campionatul National   Seniori – 3 Loc I .

 Campionatul National  Tineret – 3 Loc I .

 

  Maranu Ion Alin CS Haltere

Club Timisoara

  Trofeu

GL026B

 

 

-propus pentru lotul National de tineret 2017

-3 locuri 1 -Campionat National tineret  absolut

– 3 locuri 1 la CN juniori

  Antrenor Calin Milan     

 LUPTE

   

a.Lupte Greco-romane

   
  Cojicari Ilie C.S.Heracle Timisoara   Trofeu

TR1202

 

-Campionatul Mondial de Seniori de la Budapesta – medalie Bz

-Campionatului Naţional Individual Seniori la cat. 75 kg- Locul II

 

  Delinschi Sergiu C.S.Heracle Timisoara   Trofeu

GL026B

 

-C.Nat sen-echipe  loc II

-C.Nat seniori-indiv-Loc III

– Camp. Naţ.juniori indiv –loc II

-C.Nat tineret indiv–loc III

-C.Nat echipe jun –locul II

  Antrenor: Gavrilă Sebastian        
  b. Lupte libere    
  Feminin    
  Pricob  Simona

           

CS Municipal

Timisoara

 

 

  Trofeu

TR1201

 

-C.Naţ.  indiv: 1  med Au;

-CNat  U23-1 med Au;

-C European. Sen – loc 5

-CMondial univ.: loc 5

 

  Dobre Estera CS Municipal

Timisoara

 

 

  Trofeu

TR1201

 

-C.Naţ.  indiv: 1  med Au;

-C European. Sen – loc 5

 

 

Masculin        
   

Filip Marin

           

 

CS Municipal

Timisoara

  Trofeu

GL 026B

 

-C.Naţ.sen indiv : med Ag;

-C.N. superliga sen: med Ag;

 

 

  1. SCRIMA     
  Feminin    
1. Boldor  Boghiţă  Ana CS Universitar Politehnica   Trofeu

1201

 

-C.Mondial jun: loc 4 pe echipe

– 4 etape de Cupa Mondiala:

loc2/loc7/loc8/loc9

-Cupa Europei: loc 4 pe chipe

-C.European jun:  loc 5 pe echipe

-Cupa României:  loc 2/ loc3

-C Nat sen /tiner/jun: 3 med Ag,

3med Bz;

-Cupa Federatiei -jun :  med Au;

 

  Vîrgă Laura CS Universitar Politehnica   Trofeu

GL029B

 

-Cupa Europei:  loc 4-echipe;

-C.European jun: loc 5-echipe;

-2 etape Cupa Mondiala: loc2/loc8;

-C Nat sen.: 1 loc 6;

-Cupa României: loc 2;

-C. N tineret/jun: 1 loc 2/ 1 loc 2;

 

  Masculin    
  Bodo Benjamin Wiliem CS Universitar Politehnica   Trofeu

GL029B

 

-C. Balcanic : 1 med Au;

-C.N.seniori: 1 med Au, 1 med Bz;

-Cupa României: 1 med Ag;

-Cupa Federatiei: 1 med Au;

  Teacă Ionuţ Iulian CS Universitar Politehnica   Trofeu

GL029A

 

-C Nat sen:med Au

-Cupa Rom : med Ag;

 

  Antrenor: Tudor Petrus

                 

   

 

                    5.CANOTAJ                                                                                                                 

  masculin   Premii in bani    
  Drajan Raicovici C.S.Municipal  Timisoara   Trofeu

GL029B-

 

 

-C.N fond sen- tineret: 1 med Au, 1 med Ag

-C.N. viteza seniori – tineret: 1 med Au, 1 medAg

  Danciu Alexandru C.S.Municipal  Timisoara   Trofeu

GL029A-

 

 

Regata internation. Napoli – med Au

C.Balcanic – 2 med. Ag

C.N. fond seniori-1 med Bz

C.N. viteza seniori- 1 med Bz

C.N. fond juniori – 1 med. Au

CN viteza junior – 1 med.Ag

 

  Kovacz Ferencz Albert CSUniversitar   Politehnica/

CSS Bega

  Trofeu

GL024B-

 

 

-C National fond sen: 1 med Au,

-C National sen: 1 med Au,  1 med Ag;

-C National fond juniori: 2 med Au

la echipe

  Penţa Casian CS Universitar

Politehnica     

 

  Trofeu

Noma

-C National sen: 1 med Au,  1 med Ag;

-C National fond sen: 1 med Ag, 

 

  feminin        
  Popa Andreea C.S.S Bega Timisoara   Trofeu

TR 1201

 

 

Componenta  lot naţional jun

Participanta la C.Mondial jun-loc 6 pe echipe

C.European jun-med Bz la echipe

C.Balcanic jun-med Au la echipe

C. N. Şcolar Juniori-loc 2

C.N. Juniori-loc 3

 -C.N. Ergometru Jun- loc 3

 

  Antrenori:

 Ecaterina Calapis – CSUPolitehnica/CSS Bega

 Balojin Zlatomir – CSMunicipal

 Elvira Vasut – CSS Bega              

 Vulpe Nicolae – CSS Bega

 Dorin Bena – CSS Bega               

 

 

Diplome

 

 

  1. KAIAC-CANOE
  masculin        
  Ion Povaliceanu

 

CS Water Performance/

CSScolar 1

 

  Trofeu

TR 1201

 

 

– locul 5 – C.European jun – K2 2000 m;

– locul 1 – CN jun.- k1 1000 m;

– locul 2 – CN jun. -k1 500m;

-locul 1 – CN de fond – k4 4000m;

-Loc II – k2 – 200 m – Campionat Naţional juniori I

 

  Făget Gabriel C.S.S nr.1 Timisoara   Trofeu

GL029A

 

 

Loc I – k4 – 4000 m – Campionat Naţional la juniori I

Loc I -k1 -14 km – Campionat Naţional Maraton la juniori I

Loc II – k1 1000 m şi k1 500 m – Campionat naţional Şcolar la jun.  I

  feminin        
  Mihaela Cristina Lulea

 

 

CS Water Performance   Trofeu

TR 1201

 

 

Componenta lotul olimpic si national de seniori paralimpic

– locul 4 la Jocurile Paralimpice Rio de Janeiro -200 m

– locul 3 C.Mondial paracanoe Duisburg- k1-200 m ;

-locul 3 C.European paracanoe Moscova –k1-200 m;

  Radu Maria C.S.S nr.1 Timisoara   Trofeu

GL029A

 

 

Loc I – k1 200 m – Cupa României la junioare II

Loc I-k1 200 m – Camp.Naţional Şcolar la junioare II

Locul II – k1 200 m – Camp. Naţional la junioare II

Locul II- k1 500 m – Camp.Naţional

Şcolar la junioare II

Locul III – k1 500 m-Campionat Naţional la junioare II

Locul III-k1 10 km –Campionat

Naţional marathon la junioare II

-semifinalista International Olimpic Hope 2016

  Antrenori:

Octavian Ispas               

Diaconu Ristica

Rogoveanu Norbert

 

 

 

Diplome

 

  

 

  Nominalizare speciala pentru disciplina DRAGON BOAT      
  Echipe DragonBoat a CS Nautic Banat

Sportiva si antrenor coordonator:

Sofron Codruta

-sportivi la probe masters

  Trofeu

W363

 

 

-C.National de barci Dragon-Bascov:

Locul 1 Dragon 10+2 sen fete

 

 

.7. BADMINTON

    

           
  Filimin Collins Valentine CS Universitar

U Vest Tm

  Trofeu

1201

 

 

-CN seniori-locul I simplu

-CN seniori-locul II DM

-C Internationale de jun ale Croatiei-loc I SM

-C Internationale de jun ale Portugaliei-loc II SM

 

  Olariu Sonia CS Municipal

Timisoara

  Trofeu

1201

 

 

-Camp.Balcanic seniori pe echipe-

1 med.Ag;

-Camp.Balcanic seniori DF- 1 med Ag; SF- 1 med Bz;

 

  Olariu Andra    CS Municipal

Timisoara

  Trofeu

GL029A

 

 – C.Nat  U19 – SF -1 med Au, DF- 1 med. Ag;

– C. Balcanic sen. Echipe – 1 med Ag. , DF 1 med Ag. , SF 1 med Bz;

-participanta la C.Mondial jun echipe

  Popescu Daniel CS Municipal

Timisoara

  Trofeu

GL024A

 

– C.Nat  U17: 1 loc 1, 2 loc 2;

– C.Nat  U19: 1 loc 1, 2 loc 2;

– C.Nat echipe U19: 1 loc 3;

– Cupa Rom U19/U17

1 loc 3 , 2 loc 1, 1 loc 2;

-C.Mondiale echipeU19:locul 41

  antrenori: Dan Corina 

                Stefan Nyari-CSM

                Florin Posteuca-CSU Vest

                 

Diplome

 

 

 

 

  1. TENIS DE CAMP
  Dica Nini

 

antrenor

Razvan Itu

 

CS Sport 4 Fun   Trofeu

TR 1201

 

 

-Component lot national U16,

– participant Orange Bowl USA;

-Campion national U16 in proba de dublu / locul 3 la simplu

-Campion national U16 in proba dublu mixt/ locul 3 la simplu si dublu;

 -locul 1 simplu Cehia U16ETA;

– locul 1 la dublu ITF Belarus;

– locul 1 la dublu ITF Bosnia;

– locul 2 simplu ITF  Macedonia;

– locul 3 Belarus  si Macedonia ITF;

  Velcea Andreea

 

– antrenor

 Gavra Mihai

           

 

CS Sport4Fun   Trofeu

TR 1201

 

 

Componenta lot national 16 feminin;

Componenta echipa nationala Orange Bowl, SUA;

-Locul 1 in clasament national U16 ani feminin;

-Locul 18 clasament European 16 ani feminin;

-Campioana Nationala dublu-CN iarna;

-locul 2 CN de vara;

-2 locuri 2 la dublu-international;

– locul 1 simplu-Pancevo Serbia;

-2 locuri 1 la simplu- Germania  Macedonia;

– locul 2 simplu – Slovacia;

– 2 locuri 3 simplu – Serbia;

– locul 1 la dublu Budapesta , Ungaria ITF;

– 2 locuri 2 la dublu – Slovenia si Croatia ITF;

– 3 locuri 3 la dublu-Germania ITF,Romania ITF, Slovenia ITF;

– 2 locuri 3 la simplu- Serbia ITF si Bosnia ITF;

 

  Smaranda Corneanu

 

antrenor:

Mircea Radulescu

CS Sport4Fun   Trofeu

GL 026B

 

 

-Componenta lot national U16, -participant Orange Bowl USA;

-locul 1 dublu CN de Iarna U16 Bucuresti;

-locul 1 dublu mixt CN de varaU16 Bucuresti;

-locul 2 dublu CN de vara U16 Bucuresti;

-locul 2 simplu Romania ETA;

-locul 1 dublu Romania ETA;

-locul 3 dublu Hungary Dunakeszi –ETA;

-locul 3 simplu Hungary Dunakeszi –ETA;

– locul 2 dublu Turky Antalya ITF;

– locul 2 dublu Budapest Hungary ITF;

– locul 3 simplu Budapest Hungary ITF;

– locul 2 simplu Germany Bruchkoebel ITF;

 

  Todoni Anca

 

Antrenori: 

Paul Tetileanu

CS Municipal   Diploma

Trofeu Petra 2

Cel mai bun loc in clasamentul National: 2

-Circuitul National FRT – 3 med Au,  2 med Ag,  1 med Bz;

-Campionatul ind. de vara/iarna U12- 1 med Ag/ 1 med Ag, 1 med Bz;

-Croatia Cup U12 – 1 med Au;

-Hai Cup U12- 1 med Ag;

-Budaors Cup U12-1 med Bz;

-Adriatic Cup U12- 1 med Ag;

-Terme PTUJ OpenU12- 1 med Bz;

– Hai Cup U14-1 med Bz;

– Cupa CSM Timisoara-1 med Au, 1 med Bz;

-Cupa Rozelor/ Trofeul Rozelor/Cupa de Toamna Ioana U14 – 3 med Au;

 

  1. NATATIE / POLIATLON/ PENTATLON MODERN                       

                                                                                                                                      

  a.     Natatie    
  feminin        
  Giurca Lucia CS Municipal   Trofeu

GL026B

 

 

– Loc IV -50 m spate- Campionatele Internaţionale ale României sen

– 2Loc IV – 50 m spate /100 m spate- Campionat Naţional sen

-2 Loc III – 50 m spate /100 m spate – Campionat Naţional tineret

-2 Loc II – 50 m spate /100 m spate – Campionat Naţional juniori

 

  Popov Snejana

 

 

 

C.S.S nr.1 Timisoara   Trofeu

GL026B

 

Loc III -100 m spate- Campionatele Internaţionale ale României junioare I

Loc II – 100 m spate şi bras-Campionat Naţional junioare I

Loc III – 50 m spate – Campionat Naţional junioare I

 Loc III -100 m spate – Campionat Naţional junioare I

           

  Nothingher Corina C.S.S nr.1 Timisoara   Trofeu

GL026B

 

 – Campionat Naţional Şcolar la cadeţi: 4 Loc I / Loc II – ştafetă

-Loc II – Campionat Naţional Biatlon cadeţi

  masculin        
  Vaipan Radu C.S.S nr.1 Timisoara   Trofeu

GL026B

 

  -Loc II – 100 m spate – Campionatele Internaţionale ale României juniori I

-Loc II – 100 m spate – Campionat naţional de juniori I

– Loc II -50 m bras – Campionat naţional de juniori I

  Rareş Călin CS Aquasport   Trofeu

GL026B

 

-selectie in lot. Nat. de jun pentru competitia Tarilor Central Europene

-campion national de jun. in proba de 200m bras la CN sen si jun

-3 med Bz la probele de 50m, 100m,200m bras la CN de sen si jun

 

  Dăncăneţ Emil C.S.S nr.1 Timisoara   Trofeu

GL026B

 

-Campionat Naţional Şcolar la cadeţi: loc I / 2 loc III

 -Loc I – Campionat Naţional Biatlon la cadeţi

 

  Dragotă Etienne C.S.S nr.1 Timisoara   Trofeu

GL026B

 

-Campionat Naţional Şcolar la cadeţi:2 loc I/ 2 loc II / 2 loc III

-loc III–Campionat Naţional  cadeţi

 

   

Antrenori:  Bădescu  Ion /Șucan Tiberiu /Munteanu Flavius/ Toth Ildiko -CSS1

Sabin Avram/ Camelia Antal-CS Aquasport                                                                        6 diplome

 

 

  b. Pentatlon modern    
  Carmen Dumitrescu

 

LPS Banatul   Trofeu W362

 

-C.Eur- jun- loc 9;

-CNat jun- 1 med Au ;   

-CNat sen – 1 med Au ;   

         

 BOX                                                                                                                         

  Chifan Sebastian CS Municipal   Trofeu

GL026A

 

 

-Cupa Romaniei tineret cat 91 kg.: 1 med Bz;

-C.N. tineret cat.91 kg: 1 med. Bz;

  Chirila Flavius CS Banatul   Trofeu

GL026A

 

 

-Cupa Romaniei tineret: 1 med Bz;

C.N. tineret : 1 med. Bz;

  Vintan David CS Municipal   Trofeu

GL026A

 

 

-Cupa Rom. Sen cat 56 kg: 1 med Bz
  Antrenori:

Nicolae Ispas –CS Municipal

  Gheorghe BIEA –CS Banatul                                                         Diplome

 

 

  1. GIMNASTICA                                                                       

 

 
  1. Gimnastica artistica:                   
   
  Masculin    
  Gavril Luca C.S.S nr.1 Timisoara   Trofeu

GL026B

 

Loc I – sol şi paralele –Campionat Naţional Şcolar juniori II

          – la ind.Compus şi Cal cu mânere – Campionat Naţional Individual al juniorilor la juniori II

Loc II – ind. Compus, cal cu mânere, inele, sărituri, bară – Campionat Naţional Şcolar juniori II

Loc III – la paralele – Campionat Naţional Individual al juniorilor la juniori II

  Şoica Raul C.S.S nr.1 Timisoara   Trofeu

GL026B

 

Loc I –inele – Campionat Naţional Şcolar juniori II

Loc III –sol – Campionat Naţional Şcolar juniori II

             -echipe- Campionat Naţional pe Echipe al Juniorilor la juniori II

  Feminin    
  Rusu Patricia

 

 

 

C.S.S nr.1 Timisoara   Trofeu

GL026B

 

Loc III –sărituri –Campionat Naţional Şcolar juniori III

Loc III – sol – Campionat Naţional Şcolar juniori III

  Antrenori :

  -Bobirci Paul

  -Bratan Sebastian /   -Jucu Octavia

Diploma

 

 

 

  b.Gimn ritmica

 

   
  Ansamblul sectiei de gimn ritmica

C.S.S nr.1 Timisoara       

Trofeu

GL026B

 

 

Loc I –ansamblu-Campionat Naţional Şcolar junioare IV

 

  Indries Anastasia

 

  Loc II – individual compus – Campionat Naţional Şcolar junioare IV
  Antrenori: Tartan Alexandrina        

                     Monica Wurtz 

Diploma

 

 

 

  1. JUDO
  Mario Corsei ACS Judo Phoenix   Diploma

 

CNat jun U10-med Bz

– medaliat la turnee internat de copii

  Muntean Romeo CS ProMotrica   Diploma

 

-C.Nat U10- med Bz

– medaliat multiplu la la turnee internat de copii

  Antrenori:

Laurentiu Jurca

Ghenadie Becciu       

Mircea Ion Emilian   

Mircea Dan Florian 

 

Diplome

 

 

Dintre cei mai buni performeri la disciplinele sportive individuale olimpic se desemneaza castigatorul’’PREMIULUI DE EXCELENTA PENTRU SPORT AL MUNICIPIULUI TIMISOARA PE ANUL 2016’’ :

 

  PASTOR ADELINA   

 

C.S.Municipal Timisoara Atletism
  SUIUGAN DARIUS

 

C.S. Haltere Club  Timisoara Haltere
  COJICARI ILIE CS HERACLE

Timisoara

Lupte Greco-romane
  BOLDOR BOGHITA ANA CS Universitar

Politehnica     

Scrima-floreta
  LULEA MIHAELA CS WaterPerformance Kaiac-canoe

 

  POPA ANDREEA CSS Bega Timisoara Canotaj

 

  PRICOB SIMONA   

 

C.S.Municipal Timisoara Lupte libere
  DOBRE ESTERA   

 

C.S.Municipal Timisoara Lupte libere
  POVALICEANU ION

 

CS Scolar nr.1 Timisoara Kaiac-canoe
  OLARIU SONIA

 

 C.S.Municipal Timisoara Badminton
  FILIMIN COLLINS VALENTINE

 

CSUniversitatea de Vest Badminton

 

  OGRAZEANU ANDREEA CS MunicipalTimisoara Atletism
  DICA NINI

 

CS Sport4Fun Tenis
  VELCEA ANDREEA CS Sport4Fun Tenis

 


  • ’’PREMIUL DE EXCELENTA PENTRU SPORT AL MUNICIPIULUI  TIMISOARA PE ANUL 2016’’-la discipline individuale

se acorda  sportivei  PASTOR ADELINA    – ATLETA – C.S.Municipal TimisoaraAntrenor emerit DAMASCHIN IOAN

Director club LUCIAN RECLARU   -diploma

Nominalizările antrenorilor care au pregatit sportivii pentru performanta – la discipline olimpice                                                                                                                                

  Nume si prenume Clubul  sportiv Disciplina sportiva Premiu

 

Trofeu
  Damaschin Ioan C.S.Municipal Timisoara atletism

                               

  Cupa 5104A

 

  Milan Calin CS Haltere Timisoara haltere

 

  Trofeu GL 026C

 

  Gavrila Sebastian CS Heracle lupte greco-romane   Trofeu GL 026C

 

  Tudor  Petruş C.S.Universitar. Politehnica

Timisoara

scrima   Trofeu GL 026B

 

  Ispas Octavian CS Şcolar nr.1/

CS Water Performance

kaiac-canoe   Trofeu GL 026B

 

  Brandusan  Petru C.S.Municipal Timisoara

 

lupte libere   Trofeu GL 026B

 

  Florin Posteuca C.S.Universitatea de Vest

Timisoara

badminton   Trofeu GL 026B

 

  Corina Dan

 

C.S.Municipal Timisoara badminton   Trofeu GL 026B

 

 

 

  • ’’PREMIUL DE EXCELENTA PENTRU SPORT AL MUNICIPIULUI 

TIMISOARA PE ANUL 2016-ANTRENORUL ANULUI ”:

Dlui Antrenor emerit –DAMASCHIN IOAN

Nominalizari speciale: 

  Premiul de onoare al Municipiului Timisoara  se acorda domnului

Prof univ dr. Mircea Chis pentru intreaga activitate de presedinte /director la Clubului Sportiv Universitatea si al  Clubului Sportiv Universitar Politehnica Timisoara cat si pentru cariera universitara dedicata formarii specialistilor in educatie fizica si sport  

 

Trofeu TR1202

 

 

  Premiul de onoare al Municipiului Timisoara se acorda domnului

Conf. univ.dr. Gradinaru Sorin pentru intreaga activitate  de antrenor de volei la cluburile universitare din Timisoara si pentru cariera universitara dedicata formarii specialistilor in educatie fizica si sport  

Trofeu W625

 

 

 

Nominalizari pentru proiecte sportive derulate in municipiul Timisoara
  Premiul de onoare pentru organizatia Alergotura /

Presedinte: dl  VALENTIN MURESAN  /

pentru proiectul TimMotion

Trofeu

W625

  Premiul de onoare pentru Academia Olimpica Romana-  Filiala Timis /

Director  -dl. DORU COSTICA /

pentru proiectele academiei

Trofeu

W625

  Premiul de onoare pentru Asociaţia Institutul pentru Dezvoltarea Europeană a Societăţii – IDEAS /,  presedinte dna DIANA AMZA /

 pentru proiectul „Super 24h”- prima ediţie în 2016, alergare de 24 h pentru ultra-atleti

Trofeu

W625

 

  Premiul de onoare pentru Clubul de Înot Masters Timisoara /

presedinte: dl MIHAI LISETCHI /

pentru proiectele:  24 Aqua Masters / Cupa DKMT Timișoara/ Cupa Familiei

Trofeu

W625

  Premiul de onoare pentru Asociaţia Auto Club Rally Timiş

Presedinte dl. LOLA GIURISICI

pentru proiectul: Campionatul de automobilism si karting Timis

 

 

Trofeu

W625

 

Nominalizari pentru parteneriat si implicare in activitatea sportive din municipiu
  ” Premiul de onoare pentru parteneriat ’’

UNIVERSITĂȚII POLITEHNICA TIMIȘOARA

Rector dl prof univ dr ing VIOREL AUREL SERBAN

pentru sprijinul adus activitatii sportive de performanta prin bazele sportive puse la dispozitia cluburilor

Trofeu NOMA 3
  ”Premiul de onoare pentru parteneriat’’

Directiei Judetene pentru Sport si Tineret Timis /

Director dl. ADRIAN TAL

pentru suportul adus dezvoltarii activitatii sportive

Trofeu NOMA 3
  ”Premiul de onoare pentru parteneriat”-dlui OSAIN CONSTANTIN – Inspector scolar de Educatie Fizica si Sport, pentru implicarea deosebita in derularea ONSS si Olimpiada Gimnaziilor  Trofeu

GL029B

  ”Premiul de onoare pentru parteneriat’’

Facultatii de Educatie Fizica si Sport –Univ de Vest Timisoara/

Decan –dl conf univ dr. ADRIAN NAGEL/

pentru suportul adus dezvoltarii activitatii sportive si cercetarii in sport, cat si pentru sprijinirea sportivilor de performanta in desavarsirea studiilor 

Trofeu

GO33

 

  ”Premiul de onoare pentru parteneriat’’

Liceului cu Program Sportiv Banatul / Directori dl.CALIN ROSEMBLUM si dl MIHAI ION

pentru suportul educational de calitate adus elevilor sportivi, cat si conditiilor de pregatire asigurate sportivilor

Trofeu

GO33

  ”Premiul de onoare pentru activitatea sportiva’’

ASOCIATIEI JUDETENE DE FOTBAL TIMIS

Presedinte dl. DANUT LATA

pentru toate competitiile fotbalistice organizate

 

Trofeu

Noma

 

Nominalizari pentru performanta sportiva  
  ”Premiul de excelenta pentru performanta sportiva’’

Dlui HORIA COLIBASANU alpinist timisorean

cel mai performant alpinist din istoria României, având în prezent în palmares ascensiuni de succes pe 7 din cele 14 vârfuri montane de peste 8.000 de metri din lume.

Horia Colibasanu este singurul alpinist roman care a primit distinctia „Spirit of Mountaineering”, din partea British Alpine Club, primul si cel mai prestigios club montan din lume.

 

Trofeu

GL029B

  ”Premiul de excelenta  pentru performanta sportiva’’

SPORT CLUB MUNICIPAL TIMISOARA /

Director –dl RADU TOANCA

pentru rezultatele sportive ale echipelor de rugby/ handball/ baschet in competitiile anului 2016

 

Trofeu NOMA 3
  ”Premiul de onoare pentru performanta sportiva’’

DIRECTIEI  POLITIA LOCALA TIMISOARA

Director DL DOREL COJAN

care a obtinut performante sportive deosebite in cadrul FINALELOR NATIONALE ale Federatiei Nationale a Politiştilor Locali din România:

-proba tragere cu pistolul: Campioana nationala pe echipe cu

Velicu Georgina / Toma Vasile; campion national director Dorel Cojan; individual loc I -Velicu Georgina si loc III-Toma Vasile

–  Campioana nationala la individual sah prin dl.Stirb Aurel

– Campioana nationala pe echipe tenis de masa prin  dl. Agoci Cristian si Dăian Ioan

trofeu

GL024-

 

 

 

 

 

 

 

 diplome

  ”Premiul de onoare pentru performanta si ambasador sportiv al Timisoarei”-dlui MARIUS OLARU –arbitru olimpic la disciplina lupte, participant la multiple competitii internationale de cel mai inalt nivel: C.Mondiale de seniori si juniori, C.Mondiale ale cluburilor, CMond Univ, C.Europene, Turnee de calif J. Olimpice, Balcaniade.

Este si director  al CS Universitar Univ Vest Timisoara

 

Trofeu

GO33

NOMINALIZARI ECHIPE CU CELE MAI BUNE PERFORMANTE SPORTIVE LA COMPETITII CU PROBE PE ECHIPE- SPORTURI INDIVIDUALE
 

  Echipa de floreta –masculin

CS Universitar Politehnica

Antrenor emerit: Tudor Petrus

 

Trofeu

GL029C

 

campioana Romaniei in

finala Campionatului National de seniori-echipe

 

  Echipa de sah CS AEM LUXTEN  Timisoara(masculin)

Antrenor emerit:Sergiu Grunberg

 

Trofeu

GL029C

 

campioana Romaniei in

finala SuperLigii Nationale de seniori-echipe

-loc 12 la Cupa Campionilor Europeni din 62 echipe

  Echipa de sah CS Sportiv Studentesc Medicina Timisoara-tineret masculin

Antrenor emerit:Marasescu Ioan

 

Trofeu

GL024C

 

campioana Romaniei in

finala Campionatului National de tineret-echipe

 

 

Nominalizari categoria MASTERS

  SORIN CAZACU

 

CS Caza

Powerlifting

 

 

 

 

  Trofeu

GL029B

 

-C.European de powerlifting sen: – 1 loc 4 ( genuflexiuni), 1 loc 11 (indreptari);

-Camp. European Powerlifting masters Pilsen Cehia : 2 med Au, 1 med Ag, 1 med Bz ;

-Camp.European Powerlifting seniori-impins din culcat: locul 8;

-C Mondial de Powerlifting masters – Tallinn, Estonia:-1 med Au, 1 med Ag, 1 med Bz, 1 loc 4;

-C.National Powerlifting sen:4 med Au;

 

 

  NAGEL ADRIAN  C.S.U.T.K   Trofeu

GL029B

 

Loc I –KA echipe Master –Campionat European IKU

Loc III – KA individual Masters – Campionat European IKU

 loc I -KA individual Masters-Campionat Naţional

 

  DUMITRA CONSTANTIN ATLETIC CLUB MARATON   Trofeu

GL029A

 

Campion Balcanic kaiac-canoe

Multiplu medaliat la Campionatele Nationale kaiac-canoe .

  PANDUR  DAN   C.S. TIMPOLIS TIMISOARA   Trofeu

GL029A

 

Campion European judo-master

’’PREMIUL DE ONOARE –SPORTIVUL ANULUI 2016 LA MASTERS:  dl. SORIN CAZACU

 

 

  • NOMINALIZARI PERFORMANTE –PERSOANE CU DIZABILITATI / SPECIAL OLYMPICS

 

A FUNDATIA PENTRU VOI /

 

Director dna LAILA ONU                              

Antrenori: ZINA COSTIN                                      

                    FLORIN BOCA

DIPLOMA

  Gendelon Gianina Fundatia pentru Voi

 

  Trofeu

Petra 2

 

Karate Campionate Mondiale si Nationale

–  locul 2 Grand Prix Croația

 – locul 1 Campionatul Național

 – locul 2 Cupa Internațională Tg. Mureș

 – locul 6 Campionatul Mondial WKF Linz

  Ghereben Ghizela     Trofeu

Petra 2

 

Karate Campionate Mondiale si Nationale

-locul 2 Campionatul Național

– locul 1 Cupa Internațională Tg. Mureș

 – locul 5 Campionatul Mondial WKF Linz

 

  Martinec Maria     Trofeu

Petra 2

 

Karate Campionate Mondiale si Nationale

locul 3 Campionatul Național

– locul 3 Cupa Internațională Tg. Mureș

– locul 7 Campionatul Mondial WKF Linz

 

  Gabrian Adrian     Trofeu

Petra 2

 

– s-a clasat pe podium la Campionatul Național karate

 

 

  Vraciu Raul     Trofeu

Petra 2

 

Atletism-        proba de 100 m: locul 2

Bocce – locul 3 – echipa Dumitru Adrian si Vraciu Raul

 

  Ciocian Amalia     Trofeu

Petra 2

 

Atletism – proba de 50 m: locul 3

Bocce – locul 1 – echipa Ciocian Amalia si Janki Robert

 

  Janki Robert     Trofeu

Petra 2

 

Atletism- proba 100m locul 3- Janki Robert

Bocce – locul 1 – echipa Ciocian Amalia si Janki Robert

 

  Dumitru Adrian     Trofeu

Petra 2

 

Atletism – proba 100 m locul 4

Bocce – locul 3 – echipa Dumitru Adrian si Vraciu Raul

 

  

 

B Fundatia de Abilitare SPERANTA

 

antrenor: Marius Parjol  –

DIPLOMA
  Silvestru Mario

 

 

Fundatia de Abilitare Speranta   Trofeu

GL024C

 

-Jocurile Special Olympics Ucraina: med Au, med Ag- inot

-Jocurile Nationale Special Olympics Romania: med Au, med Ag inot  si med  Au  atletism

-Olimpiada Nat de inot Special Olympics: med Au

  Cîrşmar Călin     Trofeu

GL024A

 

 -Jocurile Nationale Special Olympics Romania: 2  med Au inot  si med  Au  atletism

-Olimpiada Nat de inot Special Olympics: med Ag

  Turcanu Alexandru     Trofeu

GL024C

 

-Jocurile Special Olympics : med Ag- atletism

-Jocurile Nationale Special Olympics Romania:, med Ag inot  si med  Bz  atletism

-Olimpiada Nat de inot Special Olympics: med Ag

  Toma Alexandru     Trofeu

GL024A

 

-Jocurile Special Olympics Ucraina: 2 loc 4 inot

-Jocurile Nationale Special Olympics Romania:, loc 4 inot  si atletism

-Olimpiada Nat de inot Special Olympics: med Au

  Marculescu Cristian     Trofeu

PETRA 2

 

-Jocurile Special Olympics : med Bz- atletism

-Jocurile Nationale Special Olympics Romania:,loc 4  atletism

-Olimpiada Nat de inot Special Olympics: med Bz

  Popovici Claudiu     Trofeu

PETRA 2

 

-Jocurile Nationale Special Olympics Romania: 2 med Ag-inot si  atletism

 

  Julei Timotei     Trofeu

PETRA 2

 

-Jocurile Special Olympics : med Au-baschet

 

  Sorbun Razvan     Trofeu

PETRA 2

 

-Jocurile Special Olympics : med Au-baschet

 

  Serban Denis     Trofeu

PETRA 2

 

-Jocurile Special Olympics : med Au-atletism

 

  Rus Vanesa     Trofeu

PETRA 2

 

-Jocurile Special Olympics : med Au-atletism

 

NOMINALIZARI PENTRU PERFORMANTELE IN SPORTURILE TEHNICE:

  1. MOTOCICLISM

 

     
  PASCOTA IONEL C.S. Pascota Ioan Ilie   Trofeu

TR 1201

 

 

 

Desemnat sportivul anului la motociclism viteza in Romania

Locul I –Campionat Naţional Viteză Supersport;

 Locul I -Campionat Est European de Viteză, clasa SSP ;

 Locul I -Campionatul Bulgariei la Viteză clasa SSP.

În calitate de antrenor al Lotului Naţional de Viteză a obţinut cu lotul locul III pe naţiuni la Campionatul Est European de Viteză.

CUZMA BOGDAN C.S. RALLY VEST Timisoara   Trofeu

GL029A

 

Campionat  National  Viteza in coasta  –  Campion absolut  .

 

CAZACU CATALIN

 

 

Taifun RACING TM   Trofeu

GL029A

 

 

-Vicecampion national in Camp Nat Romanesc de Viteza pe circuit –clasa 1000 Superbike
Babescu Daniel Taifun RACING TM   Trofeu

GL024A

 

 

-Locul 1 in Camp Nat SuperMoto –clasa juniori SM 65

Loc VII la Campionatul EstEuropean Supermoto Jun SM65

 
  1. AUTOMOBILISM  si KARTING
   
Krepelka Alexandru CS Krepelka Motorsport Timisoara   Trofeu

GL029A

 

 

CN viteză in coasta Dunlop :

locul 3 clasa Diesel;

CN de autoslalom: locul 2 clasament Open;

CN de Time Attack : locul 1 clasament Open;

Martincsek Zoltan CS Krepelka Motorsport Timisoara   Trofeu

GL024B

 

 

CN de Autosslalom 2016: locul 1 clasament Open;

CN de Time Attack 2016: locul 2 clasament Open;

Niculescu Darius ACS Red Motor   Diploma

Trofeu Petra 2

CN FRK-clasa Micro Max :

vicecampion

 

Din campionatul de Automobilism si Karting –ACR-CJAK Timis
Giurisici Marius Asociaţia Auto Club Rally Timiş

 

  Trofeu

GL029A

 

 

-Castigator etapa din Cupa Europei Centrale şi de Est- raliuri de orientare-clasa speed trial – automobilism

 

 PREMIUL DE EXCELENTA IN SPORT AL MUNICIPIULUI TIMISOARA PE ANUL 2016 PENTRU SPORTIVUL ANULUI  LA SPORTURI TEHNICE ’’  se acorda DLUI PASCOTA IONEL- C.S. Pascota Ioan Ilie Timisoara

Nominalizari pentru performantele in plan international si national, la discipline sportive individuale neolimpice:

1.SAH                                                                                             

  feminin                                                
  Foişor Cristina

 

postmortem

CS

AEM-Luxten

  Diploma -Calificata la Campionatul Mondial individual feminin

– a participat la Olimpiada de sah Baku-Azerbaidjan-masa 2, cel mai bun punctaj +3 din echipa Romaniei

-locul 2 si locul 3 la turnee internationale

 

  Cosma Luminita CS

Studentesc. Medicina

  Trofeu

GL026 B

 

– a participat la Olimpiada de sah Baku-Azerbaidjan-masa 2

-locul 1 Campionatul National feminin sen indiv

-locul 2 Campionatul National feminin sen echipe

 

  Cosman Andreea

 

 

 

C.S.S nr.1 Timisoara   Trofeu

GL026 B

 

5 Loc I – şah rapid –Campionat Naţional de tineret

          -şah blitz – Campionat Naţional de tineret

          -şah clasic –Campionat Naţional Echipe de tineret

           -şah rapid şi blitz – Campionat Naţional Echipe de tineret

Loc II-şah clasic – Campionat Naţional de tineret

  masculin

                                                        

   
  Parligras Mircea CS

AEM-Luxten

 

  Trofeu

GL024 C

 

– a participat la Olimpiada de sah Baku-Azerbaidjan-masa 2, cel mai bun punctaj +4 din echipa Romaniei

– Campion National al Romaniei sen indiv

– Campion SuperLiga Nationala a Romaniei sen echipe

-Echipa masculina Locul 3 – Cupa Romaniei

 

  Constantin Lupulescu                                         800

 

CS

AEM-Luxten

 

 

 

  Trofeu

GL024 C

 

– a participat la Olimpiada de sah Baku-Azerbaidjan-masa 1

– Campion SuperLiga Nationala a Romaniei sen echipe

-vicecampion national al României sen indiv

-Echipa masculine Locul 3 – Cupa Romaniei

 

  Nevednichi Vladik CS

AEM-Luxten

 

  Trofeu

GL024 B

 

– Campion SuperLiga Nationala a Romaniei sen echipe

– 5 locuri 1 si loc 2 la turnee internationale

-Campion  nat seniori la blitz

-Echipa masculina  Locul 3 – Cupa Romaniei

– locul 5 – Campionatele Nationale de sah sen indiv

 

  Radu Toma CS

AEM-Luxten

  Trofeu

GL024 B

 

– Campion SuperLiga Nationala a Romaniei sen echipe

-Campion  nat seniori la dezlegari

-campion national jun 18 ani sah rapid si vicecampion la sah normal, blitz;

– a obtinut norma de maestru international la Campionatul Mondial de juniori ;

 -Echipa masculina Locul 3 – Cupa Romaniei

    Antrenori: Sergiu Grunberg –CS AEM Luxten

                 Cornel Pascalau – CSS1

                 Ioan Marasescu-CS Stud Medicina  

                 Petre Nad Titus -CS Stud Medicina             Diplome

                

2.ARTE MARTIALE:                                                 

  Szasz Timea CS Universitar Politehnica   Trofeu

GL024C

 

 

-C Mondial karate WKC sen: 3 med Au si 1 med Ag

-C. Nat karate KU sen: 3 med Au,

  Farka Sergiu CS Universitar Politehnica   Trofeu

GL024C

 

 

-C Mondial karate WKC sen:

1 med Au si 2 med Ag ş

– C European sen. – 2 med  Au, 1 medAg;

-C. Nat  karate KU sen: 1  med Ag, 1 loc 4;

  Antrenor: Catalin Costinas      
  Barcan Bogdan

 

 

C.S.U.T.K   Trofeu

GL024B

 

 

Loc I  – KU individual – Campionat European –IKU

           -KU individual- Campionat Naţional

Loc II – KU echipe – Campionat European –IKU

           -KU echipe rotativ – Campionat European –IKU

Loc III – KU individual – Campionat European – Wado

  Burz Denisa C.S.U.T.K   Trofeu

GL024B

 

 

Loc I – KU echipe – Campionat European-IKU

         -KU echipe rotativ- Campionat European-IKU

          -KU individual- Campionat European-IKU

          -KA individual juniori –Campionat Naţional

          KA echipe – Campionat Naţional

Loc II –KA echipe – Campionat European-IKU

            -KA individual juniori – Campionat Naţional

Loc III – KU individual –Campionat European –Wado

            -KA individual juniori- Campionat European-IKU

            -KU individual juniori- Campionat European-IKU

  Antrenor: Mihai Cioroianu diploma  

3.DANS SPORTIV                                                                                                                         

  Roxana Lucaciu

 

Pereche cu Paul Rednic sportiv din Baia-Mare

 

 

Antren:Raul Avram

Diana Avram

Asociaţia Club de Dans Sportiv Magnum VRD   Trofeu

GL024B

 

locul I în clasamentul mondial de Tineret Standard

-Campionat Mondial  Tineret – STANDARD   – 1 Loc I ;

-Campionat European  Tineret – STANDARD   – 1 Loc I ;

 -Campionatul National   – STANDARD   –1 Loc I .

 

 

  Alexandru Miculescu/

Andra Pacurar 

 

Antren.         Horia Preda

 CS Dance Spirit    Trofeu

GL024A

2 buc

 

 

Campionat Mondial  Tineret – LATINO  – 1 Loc I ;

Campionatul National Adulti   – LATINO  –1 Loc III .

 

  Zicoane Heler Sebastian Alin /

Copos Anca

 

Antrenor:Emanuel  Jebeleanu

Asociaţia Club de Dans Sportiv Sportim Dance   Trofeu

GL024A

2 buc

 

 

Campionat Mondial  Juniori  – Standard  – Loc I ;

Campionatul National   Juniori –  Standard– Loc I .

  Fabian Ardeiu

Andreea Manea

 

Antrenor: Vitalie Trofin -diploma

CS Alegria   Trofeu

GL024A

2 buc

 

 

-C.European Tineret:

med Bz

-campioni nationali- tineret

-multipli medaliati la grandprix-uri international

4.POWERLIFTING 

  Masculin        
  Cazacu Alexandru CS Caza

Powerlifting

 

  Trofeu

GL026B

 

 -C.Mond de Powerlifting tineret:

1 loc 9 (impins Culcat)

2 locuri 11 (genuflexiuni si total)

1 loc 13 (indreptari)

-C.European de powerelifting tineret:

2 locuri 6 ( impins culcat si indreptari)

-CN Powerlifting jun.-4 med. Au;

– CN Powerlifting tin.-4 med. Au;

– CN Powerlifting se.- 2 med. Bz si 2 locuri 4;

  Moise George CS Caza

Powerlifting

 

 

  Trofeu

GL026B

 

-CEuropean Powerlifting tin:

1 med Ag ( impins din culcat), 2 loc 4

 ( genufexiuni si total), 1 loc 6 (indreptari);

-CMondial de Powerlifting tin:

1 loc 5(genuflexiuni), 1 loc 6 (impins din culcat), 2 loc 7 (indreptari si total );

-CN Powerlifting tin: 4 med Au;

-CN Powerlifting sen: 1 med Au, 2 med Ag;

  Feminin

 

       
  Martinescu Daniela

 

Antrenor : Bogdan Vaipan

 

ACS Timfortis Timisoara   Trofeu

GL026A

 

diploma

–2 medalii aur – CN seniori;

-Campioana cat 47,5 kg  – Cupa Republicii Moldova

  Cazacu Alexandra CS Caza

Powerlifting

 

 

  Trofeu

GL026A

 

C National de Powerlifting copii:

4 med Aur;

C National de Powerlifting cadeti:

4 med Aur;

C National de Powerlifting jun:

4 med Aur;

C National de Powerlifting tin:

4 med Aur;

5.MODELISM             

  Dan Emilian CS Municipal   Trofeu

GO033

 

-C.Nat navomodele

clasa C: 6 med Au/3 med Ag, 2 med Bz;

-Cupa Rom navomodele cls C: 7 med Au, 2 med Ag,

C. Mondial clasa C: 1 med Au, 2 med Ag, 1 med Bz;

Dan Lucian CS Municipal   Trofeu

GO033

 

 

-C.Nat navomodele clasa C:

4 med Au//2 med Ag, 3 med Bz;

-Cupa Rom navomodele cls C:

5 med Au, 1 med Ag, 1 med Bz;

-C.Nat evolutie si viteza: 2 med Au//1 med Ag, 1 med.Bz;

-C. Mondial clasa C: 4 med Ag, 1 med Bz;

  Antrenor: Dan Niculina      

 

 

  1. VOLTIJE –disciplina din cadrul Federatiei Ecvestre Romane

 

 

  Echipa AS Agronomia    
  Fitz Miruna   Diploma -Cupa Banatului Voltije

Loc1-prescolari.

-CN voltije-loc 1-criteriu

  Bogdan–Bochis Victor Diploma -Cupa Banatului Voltije

Loc1-scolari 1

-CN voltije-loc 1-campion

  Iovu Iris Diploma -Cupa Banatului Voltije

Loc1-scolari 2

-CN voltije-loc 1-vicecampion

  Olasz Timea Diploma -Cupa Banatului Voltije

Loc 2-scolari 2

-CN voltije-loc 1-campion

  Antrenor: Bochis Flavia

 

Trofeu GL026B

 

 

7.GO                                                                                      

  Ionuţ Arşinoaia

 

C.S. WALTER SCHMIDT   Trofeu

GL024A

 

 

-C.Nat ctg U12 mixt indiv: loc 1

-C Eur jun: loc 2 echipe

-C.Eur U12 indiv mixt: loc 1

-C.Mond. U 12 mixt –loc 8

-promovat la categ Shodan maestru

  Antrenor: Zamfir Moldovan  -diploma  
  DIPLOMA DE ONOARE DLUI WALTER SCHMIDT

 

CARE A INTRODUS disciplina GO in anul 1944 in Romania

 

8.SCRABBLE

  Echipa CS Scrabble FITT-Team

 

Trofeu

Noma

 

-Cupa Romanie seniori-loc 3

 

  Cristian Gheorghiu

Ilie Socolov

Siegfried Honig

Laurian Ieremeiov

   

Diplome

 

 

 

10). Nominalizari antrenori care au produs alaturi de sportivi performantele la discipline individuale neolimpice:

 

  Nume si prenume Structura sportiva Disciplina sportiva Trofeu Premii:

         -in bani

 

  Sergiu Grunberg CS AEM-Luxten sah Trofeu GL026B

 

 
  Costinas Catalin CS Univ Politehnica karate Trofeu GL026B

 

 
  Dan Niculina CS Municipal modelism Trofeu GL026B

 

 
  Raul Avram

Diana Avram

CS Magnum VRD dans sportiv Trofeu GL026B  
  Horia Preda CS Dance Spirit

 

dans sportiv Trofeu GL026B  
  Emanuel  Jebeleanu

 

CS Sporttim Dance dans sportiv Trofeu GL026B  

11)  Nominalizari performante sportive din calendarul Ministerului Educ Nationale si Cercetarii Stiintifice-Olimpiada Nationala a Sportului Scolar   si Olimpiada Gimnaziilor                                                                                                                             

  Kiss Oscar- atletism- Gimnaziu        LPS Banatul

Locul  II   la atletism –   Olimpiada Nationala a Sportului Scolar atletism

 

Cadru didactic:  dna prof.Simona Serban

 

  Echipa handball fete-gimnaziu   LPS Banatul

Locul  II la Olimpiada Gimnaziilor

 

Cadru didactic:dna prof. Bota Adriana

 

  Echipa volei fete-gimnaziu  Sc Gimnaziala nr.30

Locul  II la Olimpiada Gimnaziilor

Cadru didactic:dna prof Scutelnicu Rodica

 

  Buda Ionut -cls a XI-a LPS Banatul

Locul  III la Olimpiada de pregatire Sportiva Teoretica

 

Cadru didactic:dna prof. Antonievici Alina

 

  Echipa fotbal baieti 14-16 ani   Lic.Tehnologic Special G.Atanasiu

Campioana Nationala la  fotbal unificat in 7

Cadru didactic:dl prof Adnagy Dragomir

 

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Comentariile nu sunt permise.


Ultimele articole din categoria Handbal: