GALERIE FOTO. CSC Moșnița Nouă câștigă finalele. Jocurile de clasament la juniori 4, băieții la Sânnicolau Mare, fetele, cu lovituri de departajare, la Dumbrăvița. Campionatul Județean Timiș de seniori, la ”borna” 7: Giroc, Giarmata și Inoan Arad, victorii acasă

Caravana handbalului județean a bifat la sfârșit de săptămână întâlnirile de clasament la juniori 4, băieții jucând la Sânnicolau Mare iar fetele la Dumbrăvița, unde un meci a necesitat lovituri de departajare, în vreme ce pe alte 3 terenuri s-au disputat partidele etapei a VII-a a Campionatului Județean Timiș de seniori la masculin. Toate rezultatele precum și fotografii de la reuniunile juvenile, mai jos.

Sub egida Asociației Județene de Handbal Timiș, finele săptămânii trecute a programat așadar alte câteva partide, patru de juniori, pentru locurile de clasament, 1-4, la categoria IV, respectiv trei de seniori, din penultima rundă a turului în Campionatul Județean.  Cât despre competiția senioarelor, cu mai puține participante, este în pauza dintre tur și retur, pauză în care se vor mai desfășura câteva dintre restante.

Fotografii de la Sânnicolau Mare și Dumbrăvița, iar mai jos, rezultatele, clasamentele…

Junioarele 4 au jucat duminică dimineață la Dumbrăvița iar finala a necesitat lovituri de departajare. De la ora 9:30, în finala mică a fazei Campionatului Județean Timiș de juniori 4 feminin, pentru locul 3, ACS Leu Giarmata a trecut de LPS Banatul Timișoara cu 25-19, pe reprize 11-5, 10-7 și 4-7.

Finala pentru locul I, de la ora 11, a avut reprize mai strânse, 10-9, 8-11, 9-7, reflectate în rezultatul final al timpului regulementar de joc, 27-27, ceea ce a dus la lovituri de departajare prin aruncări de la 7 metri. Mai precise, cele de la CSC Moșnița Nouă, triumfătoare cu scorul general 31-29 în fața celor de la AS CH Cîtu.

Clsamanetul final al junioarelor 4 timișene, cu calificare la faza regională:
1. CSC MOȘNIȚA NOUĂ
2 AHCS CÎTU TIMIȘOARA
3 ACS LEU GIARMATA
4 LPS BANATUL TIMIȘOARA.

Cu o zi înainte, sâmbătă, tot de la 9:30 și 11, juniorii 4 s-au întâlnit în sala sporturilor ”Ioan Morar” din Sânnicolau Mare în jocurile de clasament ale careului fruntaș în întrecerea județeană a categoriei de vârstă a băieților, iar gazdele au câștigat finala mică, tot gruparea din Moșnița Nouă impunându-se și la masculin.

Pentru locul 3, CS Unirea Sânnicolau Mare a trecut de LPS Banatul, pe reprize 12-4, 13-12, 6-10, rezultat final 31-26, finala fiind adjudecată la un scor fluviu de CSC Moșnița Nouă, după reprize câștigate la minimum 8 goluri avans în fața Școlii Generale 7 ”Sfânta Maria” Timișoara: 18-7, 20-12, 15-5, final 53-24.

Clasamentul județean al juniorilor 4, cu calificare la faza regională:
2 ȘC. GEN. 7 TIMIȘOARA
3 UNIREA SÂNNICOLAU MARE

În fine, gazdele s-au impus în penultima etapă a turului Campionatului Județean Timiș de seniori – masculin, în vreme ce meciul CSȘ Lugoj – LPS Banatul a fost amânat iar Avântul Periam a stat.

În runda a 7-a, a doua clasată a depășit codașa, HC Giroc – Voința Biled 24-17 (11-9) duminică de la ora 10:45, a treia clasată impunându-se și ea, ACS Leu Giarmata – Știința Lovrin 35-32 (14-20), răsturnare de scor după pauză în meciul de duminică de la ora 17.

Iar în duelul arădean de sâmbătă seară, CS Inoan Arad – ACS Frontiera Curtici 29-26 (14-9).

Clasamentul Campionatului Județean Timiș de handbal masculin pentru seniori înaintea etapei a opta – ultima din tur, pus la dispoziție de AJH Timiș.

1. CS Avântul Periam… 6  6  0  0  192-138  +54  18 puncte
2. HC Giroc… 6  5  0  1  181-146  +35  15p
3. ACS Leu Giarmata… 6  4  0  2  207-194  +13  12p