Grigoraș, gol pentru România pe terenul ”bronzului” mondial acum 3 luni Polonia, gazdă EURO 2016

Demis Grigoraș, internaționalul lui CH CSU Politehnica Timișoara în lotul convocat de Aihan Omer pentru un stagiu de pregătire încheiat cu turneul internațional amical de 3 zile în sudul Poloniei, a marcat în această seară un gol la debutul României în patrulaterul de pe terenul gazdei turneului final al Campionatului European de handbal masculin pentru seniori din 15-31 ianuarie 2016.

Grigoraş a fost golgheter detaşat al poliştilor, dar portarul Rudi Stănescu a avut şi mai multe intervenţii decisive pentru deţinătoarea Cupei, HCM Constanţa

Grigoraş: golgheter detaşat al poliştilor

Polonia, medaliată cu bronz pentru locul 3 obținut în urmă cu exact 3 luni, pe 1 februarie, în Qatar, la turneul final al Campionatului Mondial de handbal, s-a desprins după pauză de selecționata României, depășind-o cu 27-24, la pauză 12-10, după ce cu 10 minute înainte de final beneficia de un avantaj de 5 goluri, 23-18.

Românii, care ratau pe 5 aprilie 2014 calificarea din play-off-ul fazei preliminare în cea principală, a grupelor pentru accederea la EURO 2016, ieșind din cursa pentru turneul final din Polonia, au optat totuși pentru acest puternic patrulater în compania unor naționale care în luna ianuarie au jucat la Mondialul din Qatar, unde Polonia a urcat chiar pe podium, cu un 29-28 în finala mică, în dauna Spaniei.

În această seară, ”tricolorii” s-au aflat mai mereu în urmărirea gazdelor din Tauron Arena, la Cracovia, de la 6-4 la 9-8 în minutul 22, respectiv 18-15 în minutul 39, dar n-au ținut în cele din urmă pasul cu elevii lui Michael Biegler, clasați pe poziția a șasea la precedentul turneu final european.

Novanc a înscris cele mai multe goluri pentru România, de 6 ori, urmat pe lista marcatorilor de Csepreghi și Ghionea, cu câte 5 reușite, Criciotoiu și Racoțea – cu câte două, în vreme ce Grigoraș, Bera, Șania și Ghiță au punctat o dată, de notat fiind prezența cu goluri a unor internaționali ”tricolori” ce evoluează în handbalul polonez. Aihan Omer i-a mai rulat în jocul de debut de azi la turneul de la Cracovia și Katowice și pe Popescu, Țenghea și Pralea – portari și Mocanu, Mihalcea, Ramba, Iancu, Stavrositu și Onyejekwe. Învinșii au acumulat 5 eliminări temporare, prin Racoțea, Iancu, Novanc, Onyejekwe și Criciotoiu.

Pentru gazde au înscris Bielecki 6, Krajewski 4, Syprzak 4, frații Jurecki B. 4, Jurecki M. 4, Szyba 3, Gliński 1 și Daszek 1.

În primul meci al turneului, Joao Pedro Silva a marcat 7 goluri iar Felipe Borges 6 în victoria Braziliei, 28-23 (13-10) cu Egipt, românii urmând a juca sâmbătă seară cu sud-americanii iar duminică după-amiază cu ”faraonii”.

Tot sâmbătă, pe teren propriu, Ungaria ar putea obține în avans biletele pentru EURO 2016 din luna ianuarie, în Polonia, dacă va obține și a patra victorie din 4 apariții în grupă, contra Rusiei.

Iar în grupa de calificare în preliminariile EURO 2018 a României, Italia a dispus de Kosovo în deplasare cu 29-22, returul fiind programat duminică în peninsulă.

Românii se pregătesc de fapt pentru ”dubla” din iunie cu italienii, decisivă pentru continuarea parcursului în calificări.

”Poli” va redemara în play-out sâmbătă 9 mai, acasă cu CSU Suceava, de la ora 17.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.