A pornit la drum şi caravana handbaliştilor juniori III, cu primul turneu al Seriei H în Campionatul Naţional juvenil, serie timişean-cărăşeană cu 6 cluburi la start, iar LPS Banatul şi-a adjudecat la diferenţe între 4 şi 13 goluri toate cele 5 jocuri ale reuniunii găzduite de CS U Politehnica Timişoara în sala „Banu Sport”.
„Banatul”, pregătită de fostul jucător al alb-violeţilor, Adrian Panait, a învins pe linie, încheind turneul cu un clar 21-9 în dauna juniorilor Politehnicii, singurii care nu şi-au trecut în cont nici o victorie.
Având în componenţă tineri din generaţiile 1999-2000, LPS Banatul a preluat şefia ierarhiei Seriei H după primul dintre cele 6 turnee aliniind 12 handbalişti, şi anume Andrei Maiorovits, Alin Aioanei – portari; Laurenţiu Vuia, Mario Sucilă, Mehman Peykar, Raul Topală, Bogdan Durac, Sebastian Boanchiş, Sabin Vasiliţă, Deian Savulov, Luca Mihăilă şi Aurelian Ciobanu. Profesorul Panait îi antrenează de 4 ani, de pe vremea când elevii erau în clasa a IV-a.
Ca individualităţi remarcate de la învingători, interul stânga Luca Mihăilă a contribuit cu cele mai multe reuşite, 32 de goluri, portarul Maiorovits a apărat constant bine, Boanchiş a evoluat coerent ca şi conducător de joc iar Savulov a prestat un joc bun ca pivot.
Rămâne însă de văzut cum vor reacţiona învinsele cu ocazia celui de-al doilea turneu al seriei, programat în jurul datei de 15 noiembrie la Sânnicolau Mare.
Până atunci, ierarhia seriei arată astfel: 1. LPS Banatul 5 victorii; 2. CSŞ Lugoj 4 v. – 1 î; 3. Şcoala cu clasele I-VIII Nr. 7 Sfânta Maria Timişoara 3 v. – 2 î; 4. LTTV Reşiţa 2 v. – 3 î; 5. Unirea Sânnicolau Mare 1 v. – 4 î; 6. CS U Politehnica Timişoara 0.
Rezultate…
Etapa I
CS U Politehnica Timişoara – Liceul Teoretic Traian Vuia Reşiţa 17-21
Unirea Sânnicolau Mare – LPS Banatul Timişoara 19-27
Şcoala cu clasele I-VIII Nr. 7 „Sfânta Maria” Timişoara – CSŞ Lugoj 15-26
*
Etapa a-II-a
CS U Politehnica Timisoara – Unirea Sânnicolau Mare 19-28
LPS Banatul Timişoara – Sc. Nr.7 Timisoara 29-16
Lic. Teoretic Traian Vuia Resita – CSS Lugoj 18-21
*
Etapa a-III-a
Sc. Nr.7 Timisoara – CS U Politehnica Timisoara 29-20
Unirea Sânnicolau Mare – Lic. Teoretic Traian Vuia Reşiţa 14-18
CSS Lugoj – LPS Banatul Timişoara 20-24
*
Etapa a-IV-a
Unirea Sânnicolau Mare – Şc. Nr.7 Timişoara 14-21
CS U Politehnica Timişoara – CSS Lugoj 20-32
Lic. Teoretic Traian Vuia Resita – LPS Banatul Timişoara 16-26
*
Etapa a-V-a
CSS Lugoj – Unirea Sânnicolau Mare 20-17
Sc. Nr.7 Timisoara – Lic. Teoretic Traian Vuia Reşiţa 22-19
LPS Banatul Timişoara – CS U Politehnica Timişoara 21-9