În adversitate din… fluier, Sânnicolau Mare revine de două ori pe terenul Constanței de la 3 goluri!

CS Unirea Sânnicolau Mare a rămas în cursă pentru calificarea în turneul final al Campionatului Național FRH de handbal masculin de juniori II, salvând o remiză pe terenul gazdei fazei a doua semifinale a întrecerii categoriei 1998/9, 24-24 (12-12) la HCM Constanța, și trăgând mâine contra Odorheiului la intrarea între cele mai bune 8 garnituri din țară.

Dan Morar, interul Unirii, 4 goluri la Satu Mare, dar învins de fratele său mai mic, Alex: 45-36 pentru Satu Mare

Dan Morar, antrenor al juniorilor II ai Unirii Sânnicolau Mare

În alcătuirea de start Ciobanu – Măduță, Buzle, Talpoș, Haag, Botaș, Izvineanțu, șaptele timișean a suferit o serie de 5 eliminări temporare în prima jumătate a reprizei I, dintre care ”patru foarte controversate”, după cum a spus Dani Morar, antrenorul celor de la CS Unirea, care s-a declarat ”dezamăgit” de maniera de arbitraj.

Chiar și în aceste condiții, juniorii II din Sânnicolau Mare n-au pierdut în fief-ul ”pepinierei” unui club ex-multiplu campion în Liga Națională de seniori, după ce în fiecare dintre reprize a recuperat un deficit de 3 goluri.

Cel mai important, în ultimele nici 7 minute ale partidei, în care CS Unirea a revenit de la 23-20 și 24-21, marcând 3 goluri la rând, în cele din urmă prin Botaș, dintr-o aruncare de la 7 metri, cu 40 de secunde înainte de încheierea jocului. Iar apropo de aruncările de la 7 metri, Narcis Ciobanu a apărat în poarta oaspeților două dintre cele 5 execuții ale constănțenilor.

”Sunt foarte mulțumit și îi felicit pe băieți că și-au văzut de treabă până în ultima secundă a meciului, indiferent de problemele ivite, și astfel am încheiat neînvinși. Primele 16 minute au fost foarte grele, cu 5 eliminări, dintre care 4 foarte controversate. Două lui Buzle, deja până în minutul 7, iar toate deciziile 50%-50% au mers către ei. De aceea am continuat să-l folosesc doar pe atac pe Buzle, să nu risc eliminarea, iar la fel, și Haag a avut tot două eliminări. Majoritatea au survenit în prima repriză, au vrut să ne termine repede. Sunt total dezamăgit de arbitraj și în opinia mea HCM Constanța este cea mai slabă formație dintre cele 4 echipe în această serie semifinală. Sper însă ca Bacăul să-și dovedească mâine superioritatea în meciul cu constănțenii!”, a spus tânărul antrenor al timișenilor, Dani Morar.

Haag și Botaș au fost principalii marcatori ai Unirii, cu câte 5 goluri, pentru care au mai intrat azi și Mermeze, Mitron și Nițeanu.

În celălalt meci al zilei în seria semifinală constănțeană, CS Știința Municipal Bacău s-a impus la o diferență inferioară celei înregistrate ieri cu CS Unirea, în victoria cu 35-20, trecând cu 7 avans, 6 la pauză, de CSȘ Odorhei: 36-29 (19-13). În aceste condiții, băcăuanii sunt virtual calificați la turneul final, cu două victorii, urmați fiind în ierarhie de HCM Constanța, cu o victorie și o remiză, succesul revenind vineri la 4 goluri în dauna lui CSȘ Odorhei: 25-21 (11-12).

CS Unirea este a treia, cu șanse de accedere la turneul final de pe locul secund, dar doar în cazul unui succes cu CSȘ Odorhei, coroborat cu o înfrângere acasă a dobrogenilor, contra Bacăului, situație în care ar mai intra ulterior și ecuația golaverajului, actualmente +4 pentru gazde și -15 pentru cei din Sânnicolau Mare.

Academia Minaur I și CSȘ Făgăraș A, fiecare cu câte două succese, sunt virtual calificate din Grupa D, una dintre cele 4 cu câte 4 formații din faza semifinală II, iar CSȘ Galați are tot două triumfuri după primele două zile în Grupa A.

Acest articol a fost publicat în Handbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.