În sfârşit, victorie, după 7 insuccese, în 9 oameni şi cu „îngerul păzitor” Tudor Stănescu zece! AS CH Politehnica Timişoara – U Bucovina Suceava 21-17 (11-9), dar „nu a fost ceea ce aş vrea, se poate mai mult”

În ritm de tobe dar fără scandări, şi în faţa unei asistenţe ceva mai numeroase, aşteptând – în fine! – şi o victorie, handbaliştii Politehnicii Timişoara s-au trezit în această după-amiază după un start ratat, 1-4, şi au răsturnat cu 7 goluri la rând, până la 10-5, avantaj pe care nu l-au mai cedat apoi în totalitate, câştigând pentru prima oară din 17 octombrie încoace, 21-17 (11-9) cu codaşa U Bucovina Suceava. Deşi chinuit, meritatul succes era de necesitate, dat fiind că şi urmăritoarea de pe 10, CS Caraş Severin, câştigase de dimineaţă… Mai jos, şi o completă casetă tehnică, incluzând evoluţia scorului, minut cu minut.

Politehnica Timişoara, merituoasă învingătoare printr-o dîrză apărare, păzită de portarul Stănescu

Alb-violeţii Timişoarei, acum într-un echipament bătând spre cyclamen, au tranşat duelul locurilor 9-12 fără a se mai uita înapoi după ce preluau conducerea la mijlocul primei reprize, cu 6-5, dar această a cincia victorie stagională, obţinută în dauna codaşei cu cel mai ineficient atac şi un singur triumf în cont, a fost mai degrabă rodul dorinţei şi a voinţei, decît a putinţei, la capitolul reuşite înscriindu-se mai ales portarul cu 12, Tudor Stănescu, autor a tot atâtea intervenţii salutare, dintre care ceva mai multe după pauză, superior ca număr de parade omologului său, un ex-polist până nu demult, roşcovanul Cristian Tcaciuc, şi el totuşi inspirat în 7 rânduri. Stănescu repetă aşadar remarcabila prestaţie din precedenta înfrângere la Steaua…

În rest însă, numărul golurilor marcate, 21, spune multe despre îndoielnica forţă de atac a unei Politehnici ţinându-se pe de altă parte totuşi onorabil dat fiind cât de scurtă este cu adevărat banca lui Constantin Ştefan şi Dan Dumitru, fapt cu atât mai evident în absenţa interului Chikovani, aşteptat a reintra în deplasarea la Baia Mare, peste două săptămâni, dacă estimările în privinţa întremării sale sunt corecte, respectiv a extremei dreapta Irimiaş. De fapt, timişorenii au dus meciul în numai 9 jucători „de câmp”, pe când Răzvan Bernicu şi-a tot schimbat personalul încă din primul sfert de oră, rulând aproape întreg efectivul, cu micuţul Petrea mai avansat pe o apărare uneori 5+1 incluzându-l şi pe rigidul masiv nu demult ex-polist cu  titlu de împrumut Ioan Tcaciuc.

Golurile au venit tare greu, mai ales la început, „Poli” reducând din handicap la 2-4 abia în minutul 10, prin Kaftin, după un debut de meci fără Petkovic, introdus abia la 1-3, în urma mai multor mingi irosite pe poziţional cu Ursu în centru, dar sârbul avea să nu marcheze deloc, nici chiar din 7 metri, parat de Tcaciuc la 7-5 pentru bănăţeni, zero rămânând şi în dreptul masivului Santeiu, sugestiv în privinţa capacităţii de angajare a pivotului.

Noroc însă cu cele 3 contraatacuri ratate de suceveni în acel start ratat, care le deconspirau limitele valorice, urmarea venind cu un 7-0 timişorean, de la 3-5 la 10-5, cinci dintre reuşite fiind ale extremelor Timofte şi Lela.

Mai confortabilă la timona jocului, „Poli” s-a arătat a fi ceva mai fermă, Mrakic şi colegii contribuind şi prin câteva blocaje la zidul defensiv, dar chiar şi aşa, inclusiv cu încă un 7 metri irosit, „peste” din mâna căpitanului Timofte, i-a dat posibilitatea Bucovinei să se reaproprie, cel mai mult imediat după pauză, 11-10. Şi asta pentru că oscilaţiile în joc au fost semnificative, de ambele părţi.

Punct şi de la capăt, timişorenii redesprinzându-se la acel maxim de 5 goluri, 18-13, dar şi cedând din nou teren, 18-16 în minutul 45, moment în care Constantin Ştefan a solicitat time-out şi a reajustat decisiv echipa pe făgaşul dorit spre final, chiar şi cu încă o aruncare de la 7 metri risipită, acum de Kaftin.

Emoţiile au fost mari, dat fiind că „Poli” a început meciul de pe locul 10 după triumful Reşiţei de la ora 11, dar în cele din urmă celor 106 zile fără gustul succesului li s-a pus punct cu a cincia victorie din 15 încercări, venită după ce în „Constantin Jude” au câştigat de dată recentă, în ordine, Odorhei, Pandurii şi Dinamo, interii marcând câte 5 goluri iar extremele câte patru.

Sâmbătă dimineaţă (10,30), la penultima clasată, CSM Bucureşti, va fi poate mai greu, iar joia cealaltă, acasă cu campioana din Constanţa, pe 13 februarie de la ora 18, va fi cu certitudine extrem de dificil.

*

AS CH Politehnica Timişoara – U Bucovina Suceava 21-17 (11-9)

Evoluţia scorului: 1-0 Halcă / 1-1 Burlacu, 1-2 Ciubotariu, 1-3 Tîrzioru, 1-4 Neniţă / 2-4 Kaftin, 3-4 Halcă / 3-5 Bahan / 4-5 Timofte, 5-5 Timofte, 6-5 Kaftin, 7-5 Timofte, 8-5 şi 9-5 Lela, 10-5 Halcă / 10-6 Ciubotariu, 10-7 Ciubotariu, 10-8 Petrea / 11-8 Halcă / 11-9 Neniţă

(după pauză) 11-10 Panait / 12-10 Mrakic, 13-10 Halcă / 13-11 Tîrzioru / 14-11 Lela / 14-12 Bahan / 15-12 Kaftin, 16-12 Lela / 16-13 Burlacu / 17-13 Timofte, 18-13 Kaftin / 18-14 Ciubotariu, 18-15 şi 18-16 acelaşi Panait / 19-16 Ursu, 20-16 Kaftin, 21-16 Daninfeld / 21-17 Ciubotariu.

*

Şapte de start: Stănescu – Timofte, Kaftin, Santeiu, Mrakic (Ursu pe atac), Halcă, Lela. Au mai intrat Petkovic, la 1-3, Vîlceanu spre final, odată cu un 7 metri, apărat, respectiv Daninfeld, la 20-16.

U Suceava: Cristian Tcaciuc – Ciubotariu, Bahan, Burlacu – pivot, Târzioru, Neniţă, Panait. Au mai intrat printre alţii Leţu, Petrea, Ioan Tcaciuc.

Intervenţii ale portarilor: Stănescu 12 şi Vîlceanu 2 (1 – 7 metri apărat) / Tcaciuc 7 (1- 7 metri apărat);

7 metri: „Poli” 1 / 4 – Suceava 0 / 1;

Eliminări: „Poli” 3 (Santeiu la 9-5, minutul 19), Lela (17-13; 42), Daninfeld (21-16; 57) / Suceava 5 (Burlacu la 3-4, minutul 11, şi 11-9; 31), Bahan (12-10; 34, şi 14-12; 37), Leţu (7-5, 15);

*

Marcatori: (Poli) Halcă şi Kaftin – câte 5, Timofte şi Lela – câte 4, Mrakic, Ursu şi Daninfeld – câte unul, după pauză;

(U) Ciubotariu 5, Panait 3, Burlacu, Târzioru, Neniţă şi Bahan – câte două, Petrea – un gol.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.