”Poli” cedează la Oroshaza unei secund-divizionare maghiare, 26-27 (17-15) cu Vaci KSE, apoi trece de Cegledi KK: 32-28

CH Politehnica Timișoara a pierdut primul său meci al zilei de sâmbătă în cadrul celei de-a treia ediții a turneului amical internațional cu 8 cluburi la start de la Oroshaza, înclinându-se la limită în fața secund-divizionarei maghiare Vaci KSE, pe care o conducea la pauză, peste alte 3 ore depășind-o pe Cegledi KK, grupare prim-divizonară. Iar odată cu jocul de clasament de duminică va însuma 11 partide de pregătire în ultimele 18 zile, gros al verificărilor înaintea startului de campionat din 30 august, la Dinamo.

Ca o caracteristică, handbaliștii pregătiți de Constantin Ștefan au intrat în avantaj la vestiare și la pauza jocurilor de sâmbătă, așa cum se întâmpla și vineri, după ce în toate cele 3 meciuri legate de ”Cupa Politehnica”, în săptămâna precedentă, plus în cel de luni, cu gazda Oroshaza, nu erau în dezavantaj după primele 30 de minute. Iar în general vorbind despre turneul de la Oroshaza, mai toate rezultatele întrecerii de verificare sunt extrem de echilibrate, incluzând remize.

Alb-violeții au cedat cu 26-27, la pauză 17-15 cu retrogradata din NB I Vaci KSE, după ce vineri după-amiază remizau 25-25 cu Balatonfüredi KSE. Stelian Irimiaș a marcat 8 goluri pentru timișoreni, Chikovani contribuind printre alții cu 6 reușite iar Kaftin cu patru.

Poliștii au jucat sâmbătă și peste alte 3 ore, cu prim-divizionara Cegledi KKSE, egala celor de la Balatonfüredi KSE în celălalt joc al Grupei B de sâmbătă de la amiază. Ciubotariu și Chikovani au marcat de câte 6 ori iar ”violeții” s-au impus cu 32-28, la pauză 18-16. În baza acestor rezultate, incluzând și meciul Balatonfüredi KSE – Vaci KSE 32-27, ierarhia grupei înaintea ultimului joc, de duminică dimineață, dintre Cegledi KK și Vaci KSE, se prezintă astfel: 1. Balatonfuredi KSE 3 1 2 0; 2. ”Poli” 3 1 1 1 83-80; 3. Vaci KSE 2 1 0 1; 4. Cegledi 2 0 1 1.

”Poli”, care stă în cursul dimineții, urmează așadar a evolua duminică după-amiază fie în jocul pentru locurile 3-4 în ierarhia finală, cel mai probabil, eventual cu sârbii lui Vuckovic, fie pentru 5-6.

În Grupa A, CSM București, care va sta în prima etapă a Ligii Naționale, de la finele lunii, a înregistrat și a doua victorie, 27-24 (13-13) cu Gyöngyösi KK, în celălalt meci sârbii de la Radnicki Kragujevac trecând de gazda Oroshazi FKSE Linamar, 26-25 (13-14). Care a pierdut apoi și cel de-al treilea joc, cu Gyöngyösi KK, 19-22 (4-10).

Ierarhia înaintea partidei finale a grupei, Radnicki Kragujevac – CSM București, de duminică dimineață, e următoarea: 1. CSM București 2 2 0 0; 2. Radnicki 2 2 0 0; 3. Gyöngyösi KK 3 1 0 2; 4. Oroshazi FKSE Linamar 3 0 0 3.