Liderul CS Timişoara învinge, la fel şi Universitatea, la limită

Cea mai prolifică grupare din serie, şi care câştiga cu un avans mediu de 9 goluri primele sale 3 jocuri disputate pe teren propriu de la înfiinţarea şi lansarea în Divizia A seria vest, contribuind şi astfel la postura de lider menţinută după remiza de luptă la Sebeş, CS Timişoara a profitat sâmbătă la amiază în sala „Constantin Jude” de subţirimea ocupantei locului 9, CSM Bistriţa, de care a dispus cu 36-31 (18-13), în cel de-al doilea joc al cuplajului feminin pe semicerc, deschis de penultima clasată Universitatea, care, prinzând curaj după un unic eşec în precedentele 4 jocuri şi ştiind că un succes ar aduce-o la egalitate pe 10 cu oaspetea sa, CSM Slatina, a triumfat cu 28-27 (14-14).

Aşadar o mare victorie, cât un balon de oxigen pentru „universitare”, după un alt meci pe muchie, în dauna unor oltence triumfătoare în returul trecut pe Bega. Câte două succese respectiv remize, iată un bilanţ dătător de speranţe pentru elevele profesorului Cornel Jude, în perspectiva evadării din zona ultimelor locuri.

Clubul Sportiv a obţinut astfel al cincilea succes stagional din 8 meciuri prin reuşitele decarului Cătălina Calu şi 14. Alina Crapciu, cu câte 9 goluri, 7. Maria Carmen Turnea – 7, 9. Claudia Andrei – 6, 4. Adriana Durac – 3, 5. Mihaela Barbuia şi 11. Angela Roman, cu câte un gol. (vom reveni cu mai multe amănunte, inclusiv declaraţii de la faţa locului).

Liderul şi-a impus încet, încet superioritatea şi a condus cu o marjă de două-patru goluri, în preajma pauzei, în minutul 28, desprinzându-se chiar la cinci, avantaj care avea să fie consemnat atât după prima jumătate a disputei cât şi la finele celor 60 de minute.

Descrescendoul gazdelor s-a manifestat în minutele după revenirea de la cabine, când ardelencele au revenit uşor iar în cele din urmă, în minutul 43, au reuşit egalarea, 24-24. Nu pentru mult timp însă, CS Timişoara reapăsând pedala de acceleraţie iar de la 25-24 redesprinzându-se până la chiar 6 goluri, în ultimele minute de joc.

CS Timişoara, pregătită de profesorul Sorinel Voicu, a început în alcătuirea 16. Cristina Râpă – 6. Adelina Iosin, 7. Maria Carmen Turnea, 8. Loredana Sas, 9. Claudia Andrei, 10. Cătălina Calu, 11. Angela Doina Roman, în vreme ce CSM Bistriţa cu 16. Diana Bumb – 3. Alexandra Lup, 4. Ligia Ilieşu, 7. Andreea Suciu, 11. Maria Roşan, 14. Denisa Doroi, 15. Cristina Florian

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.