Liga Naţională, etapa a III-a: AS CH Politehnica Timişoara – Steaua Bucureşti 31-29 (18-12). Conduşi binişor şi apoi egalaţi, violeţii sparg totuşi gheaţa!

A trebuit să vină meciul acasă cu o nou-promovată pentru ca noua echipă a Politehnicii Timişoara să ia primele puncte stagionale, cu ocazia intermediarei din etapa a III-a a Ligii Naţionale, meritate însă smulse cu oarecare emoţii, după ce Steaua, învinsă aici de două ori în 2011, a egalat la 24 în minutul 50. A fost totuşi 31-29 pentru alb-violeţii polişti…

În faţa câtorva bune sute de spectatori, încălziţi după mijlocul primei reprize de revenirea favoriţilor, şi având reprize susţinute de aplauze sacadate şi chiar scandări, poliştii s-au redesprins în ultimele 10 minute pentru primul triumf stagional, un adevărat balon de oxigen înaintea altui duel cu o grupare fără puncte în cont, U Bucovina Suceava, duminică, în nordul ţării.

Duelul cu Steaua era vital pentru curmarea startului ezitant şi poate şi de aceea tracul s-a manifestat în bruşte căderi în joc, ca un bolovan, de fiecare dată Constantin Ştefan şi elevii săi găsind însă un leac vindecător iar în cele din urmă salvator.

Iniţial, Irimiaş şi Sânteiu au răsturnat la 2-1 pentru Politehnica, dar Cian, de pe extrema dreaptă stelistă şi profitând uneori şi de visarea defensivei pe mingi bine respinse de Vâlceanu, o meteahnă vizibilă şi în eşecul de la Dinamo, a marcat de 4 ori într-o desprindere roş-albastră până la 5-9.

Sârbul Petkovic, cu incizii scurte, trei la rând, a anunţat replica timişoreană, Poli având să înscrie de 9 ori, savuros, de la 5-9 la 14-9, şi pe fondul degringoladei steliste, cu Cian şi Georgescu eliminaţi temporar de pe flancul drept bucureştean.

Desprinsă, Politehnica a schimbat partea dreaptă, Daninfeld şi Lela pentru laborioşii Kaftin şi Irimiaş, iar împrospătarea a dat roade, ajungându-se chiar la 18-10, de la 5-9, cea mai mare diferenţă din meci.

Fie şi cu Cian din nou eliminat, Steaua a încheiat prima parte cu două goluri şi a început-o şi mai bine pe-a doua, când extrema stângă Florea a început să-şi intre tot mai bine în rol, ajungând să devină golgeter al meciului, cu 11, dintre care 8 la reluare. Astfel, s-a apropiat până la 19-17, când însă Mrakic, cel care egala în prima parte la 9-9, a stopat temporar declinul, făcând 20-17, pe o fază şi cu tânărul Halcă intrat ca inter dreapta.

N-a fost însă chip ca gazdele să se redreseze, şi chiar dacă managerul sportiv Cosntantin Ştefan a solicitat un time-out la 24-22, Steaua, cu Iulian Stamate tot mai implicat şi pe atac, tot a reuşit să egaleze cu al cincilea ei gol la rând, prin pivotul Hrimiuc, 24-24 în minutul 50, anunţând un final pe muchie.

Când a contat însă cel mai mult mobilizarea generată de extrema stângă Mihai Timofte, ca o furnicuţă cu gol după gol, redesprinderea la 3 goluri, 30-27, fiind de această dată decisivă. N-ar fi fost însă aşa dacă n-ar fi intervenit salutar, în numeroase rânduri, şi portarul Răzvan Vâlceanu, mult mai intuitiv decât omologul său veteran, Ştefan Laufceac, diferenţa dintre intervenţiile lor echivalând şi cu ecartul de pe tabelă.

O victorie de moral şi 3 puncte ca aurul, cu toţi paşii în plus făcuţi uneori de precipitaţii stelişti, dar chiar poliştii sunt primii care ştiu cât mai au de tras. Sezonul e lung şi greu iar astăzi a fost depăşită doar o nou-promovată cu evidente probleme…

*

7 de start…

Poli: Vasiliu (Vâlceanu) – (dr.) Irimiaş, Kaftin, Sânteiu, Mrakic (Petkovic pe atac), Chikovani, Timofte.

Au mai intrat Daninfeld, Lela, Halcă, Ursu.

Steaua: Laufceac – (dr.) Cian, Georgescu, Szoke (Mazilu), Hrimiuc – pivot, Birtalan (Arsene), Florea.

*

Evoluţia scorului:

(în prima parte) 0-1 Szoke / 1-1 Irimiaş, 2-1 Sânteiu / 2-2 Cian, 2-3 Florea, 2-4 Cian, 2-5 Cian / 3-5 Kaftin / 3-6 Hrimiuc / 4-6 Kaftin / 4-7 Florea, 4-8 Florea / 5-8 Petkovic / 5-9 Cian / 6-9 Petkovic, 7-9 Petkovic, 8-9 Irimiaş, 9-9 Mrakic, 10-9 Timofte, 11-9 Irimiaş, 12-9 Petkovic, 13-9 Petkovic, 14-9 / 14-10 Cian / 15-10 Petkovic, 16-10 Daninfeld, 17-10 Timofte, 18-10 Mrakic / 18-11 Mazilu, 18-12 Stamate.

Scor la pauză: 18-12.

(la reluare) 19-12 Daninfeld / 19-13 Florea, 19-14 Stamate, 19-15 Florea (7 metri), 19-16 Florea, 19-17 Hrimiuc / 20-17 Mrakic / 20-18 Florea / 21-18 Kaftin, 22-18 Timofte, 23-18 Petkovic / 23-19 Stamate, 24-19 Petkovic / 24-20 Florea, 24-21 Florea, 24-22 Hrimiuc, 24-23 Szoke, 24-24 Hrimiuc / 25-24 Timofte / 25-25 Birtalan / 26-25 Timofte, 27-25 Kaftin (7m) / 27-26 Cian / 28-26 Petkovic / 28-27 Florea / 29-27 Timofte, 30-27 Sânteiu / 30-28 Stamate / 31-28 Sânteiu / 31-29 Florea (7m).

Rezultat final: 31-29 (18-12)

*

Eliminări temporare: Chikovani – 2 / Cian – 2, Georgescu, Hrimiuc, Birtalan.

Intervenţii ale portarilor: Vâlceanu 9 – Laufceac 7.

*

Marcatori…

Poli: Petkovic 9 (6 în prima parte plus 3 în repriza a doua), Timofte 6 (2/4), Kaftin 4 (2/2), Irimiaş 3 (3/0), Sânteiu 3 (1/2), Mrakic 3 (2/1), Daninfeld 2 (1/1).

Steaua: Florea 11 goluri (3 plus 8), Cian 6 (5/1), Hrimiuc 4 (1/3), Stamate 4 (1/3), Szoke 2 (1/1), Mazilu 1 (1/0), Birtalan 1 (0/1).

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.