Literalmente de infarct! Poli Timişoara spulberă în ultima secundă a treia deplasare succesivă fără eşec. Liderul CSM Bucureşti, invincibil în 7 jocuri, Novanc, detestabil!

După ce i-a retezat tocmai la Constanţa pofta campioanei HCM de a deveni prima în ierarhie, „Poli” Timişoara părea a-i pricinui în Giuleşti şi liderului CSM Bucureşti întâia înfrângere în 7 apariţii, şi totul a mers perfect până cu 6 minute înainte de final, dar alb-violeţii au dat cu piciorul unei remarcabile trude de a conduce mai mereu după mijlocul primei reprize, uneori şi cu 5 goluri avans, fiind egalaţi în ultimul minut şi învinşi în ultima clipă: CSM Bucureşti – „Poli” Timişoara 31-30 (14-15). De pomină!

La cum a curs jocul cădere de cortină peste penultima etapă a turului în Liga Naţională, n-ai fi zis deloc că bucureştenii sunt lideri triumfători miercurea trecută la Constanţa iar oaspeţii doar pe locul 9, ba dimpotrivă, că ecartul de numai 9 puncte între oponente înaintea partidei din etapa a XII-a reliefează cât se poate de clar echilibrul şi imprevizibilul actualei ediţii. De fapt, cu excepţia deschiderii scorului şi a preluării conducerii de încă două ori pe mijlocul primei părţi, gazdele n-au avut frâiele meciului.

„Violeţii” Timişoarei, învingători în precedentele două deplasări, au făcut tot ceea ce trebuia pentru a obţine şi un al treilea triumf la rând afară, doar că un necugetat şi deloc necesar gest de reproş comis de masiva stâncă defensivă Santeiu pe adresa lui Marius Novanc, după 54 de minute de joc, la 25-27, a generat un nesportiv meleu lăsat cu eliminări de ambele părţi şi înjumătăţirea componenţei în câmp a bănăţenilor, moment ce avea să se dovedească decisiv în economia restului partidei. A fost scânteia ce i-a deviat pe vizitatori de pe linia dreaptă spre victorie. Păcat, foarte păcat!

Ca şi la Baia Mare, unde încheia prima parte la egalitate, respectiv la Târgu Jiu, unde avea un gol avans după 30 de minute, „Poli” n-a sfârşit în dezavantaj repriza I nici în sala Rapid, preluând de 4 ori conducerea în prima jumătate a meciului, ba chiar şi după ce ajungea să fie condusă cu două goluri. Din contră, şi mai mult, alb-violeţii erau primii care atingeau un avantaj de 3 goluri, 11-14!

Iniţial cu o apărare avansată şi permanente duble schimbări atac-apărare, CSM l-a pus în valoare pe interul stânga Milosevic, însă odată ce şi-a intrat în mână prin a înscrie primele sale 6 goluri prin 6 handbalişti, „Poli” s-a dovedit tot mai sigură pe sine în apărare, cu abilul Daskalovski în spate, şi capabilă să-şi croiască variate căi spre poarta adversă. În plus, n-a mai ratat nici de la 7 metri, prin Kaftin.

S-au consemnat nu mai puţin decât 5 egalităţi în primele 20 de minute dar alb-violeţii au făcut pasul în faţă printr-o mai bună rotaţie şi gestionare a personalului de pe bancă, intrările lui Halcă, Timofte şi Ursu, pe apărare om la om, reîmprospătând forţele colective şi generând desprinderea, şi pe contraatac: 11-13 Halcă. Pierdut cu firea, Marjanac a fost imediat mirosit de Daskalovski de la 7 metri, iar Irimescu i-a elevat în premieră pe polişti la 3 avans.

Aşadar totul era posibil…

Chiar şi egalaţi cu primul gol al părţii secunde, timişorenii s-au redesprins imediat cu dezinvoltură, la unul-două goluri, iar „aeriana” lui Demis Grigoraş, pentru 17-21, care avea să anunţe o parte secundă de kinogramă a interului polist, i-a băgat în şedinţă pe Bozo Rudic şi elevii săi: time-out.

A început un duel la distanţă al interilor dreapta, Grigoraş – Simovic, ieşiţi şi mai mult la rampă, dar tot pe fondul desprinderii oaspeţilor, şi la 5 goluri avans, 18-23 în minutul 42. Iar oricât se căzneau bucureştenii, sub privirile a numeroase nume sonore ale semicercului, „Poli” găsea un antidot, printr-o apărare aproape de manual.

Mai mult, o fază de atac de succes dădea parcă de înţeles că îndârjirea bănăţeană este factorul cheie al partidei: aruncarea lui Fenici era deviată în bară de inspiratul tânăr înlocuitor Iancu dar căpitanul polist recupera dintre 2 apărători, de pe parchet, şi înscria la a doua încercare.

A urmat un time-out timişorean care a lucrat oarecum în defavoarea „violeţilor”, CSM reuşind prima sa serie de 3 goluri la rând şi apropiindu-se la 24-25, ceea ce i-a tulburat niţel pe oaspeţii la conducere. Se repeta oare scenariul de miercuri contra Bacăului, când un aparent liniştitor avantaj era spulberat în ultimele 10 minute!?

Iar pe o banală pătrundere cu aruncare ratată a lui Novanc, Santeiu l-a îmbrâncit ulterior de umăr, în afara jocului, pe pivotul bucureştenilor, care a reacţionat şi a plusat şi prin a-l scuipa în faţă pe adversarul său, meleul nervilor întinşi la maxim fiind potolit de arbitri cu o ploaie de eliminări: Marius Novanc sfârşea în tribună dar „Poli” continua în 3 contra 4.

Exact ingredientul necesar pentru a-i oferi liderului în dezavantaj şansa de a reveni în meci, pe care în condiţii normale nu părea a o mai avea, la cum se desfăşurau bănăţenii. Paradoxal, deşi doar cu Grigoraş, Fenici şi Ciubotariu pentru două minute, vizitatorii şi-au păstrat avantajul iar apoi şi l-au mărit prin acelaşi Demis Grigoraş, 25-28. Puţin mai era, la 28-30, după reuşita lui Halcă, pe când Rudic a optat pentru un ultim time-out, dar acesta a dat roade, CSM înjumătăţind handicapul, moment în care şi Constantin Ştefan şi-a chemat trupele în minutul 59, doar că vizitatorii au gestionat deplorabil ultimul minut.

L-au făcut mare pe interul Simovic, care, egalând şi aducând o nesperată şi nemeritată victorie liderului CSM tocmai în ultima secundă, l-a egalat la 9 reuşite pe mai merituosul tânăr Grigoraş, între loviturile de măciucă şi Kaftin evidenţiindu-l pe Iancu.

„Poli” poate să-şi muşte buzele pentru o victorie risipită nemeritat printre degete, dar parcă îi era scris: a mai pierdut lunea şi la Baia Mare respectiv cu Odorheiul, şi a mai cedat în Bucureşti într-un meci avându-i ca arbitri pe cei care i-au acordat astăzi 8 eliminări, Belean – Călina, în chiar prima etapă, 26-24 la Dinamo.

Dar aşa, în loc de a se apropia la 6 puncte de lider, depăşit în Bucureşti doar de Dunărea Călăraşi, „Poli” a sfârşit pe scut după o deplasare pe care a avut-o clar în mână, rămânând pe locul 9, la două puncte în urma poziţiilor de play-off.

Regretabil cum nu s-a înscris în ritmul etapei, dat de două victorii la limită în deplasare şi alte două remize. Iar acum urmează 3 meciuri acasă, în weekend cu sucevenii, apoi joia viitoare cu reşiţenii, în Cupa României, şi mai apoi cu Dinamo. După care spălarea păcatelor s-ar mai putea produce în Dunăre, la căderea cortinei, la Călăraşi.

*

CSM Bucureşti – CH CSU Politehnica Timişoara 31-30 (14-15)

7-le de start…

CSM (antrenor Bozo Rudic): Blazevic – Negru, Milosevic, Marjanac, Simovic, Constantinescu, Rotaru.

Au mai jucat: Iancu, Dragomir (la o aruncare de 7m) – portari; Novanc, Pătru, Stoica, Sîncelean, Capotă, Răpciugă.

Poli (Constantin Ştefan): Daskalovski – Ciubotariu, Chikovani, Fenici – cpt., Păiuş (Grigoraş pe atac), Leordean, Irimescu.

Au mai jucat: Stănescu (la 27-29, 7m – gol primit) – portar; Kaftin, Halcă, Timofte, Ursu, Santeiu – toţi din prima repriză.

Pe bancă: Vâlceanu – Ştefan.

*

Evoluţia scorului:

(în prima parte) 1-0 Milosevic / 1-1 Grigoraş, 1-2 Kaftin – 7 metri (obţinut de Ciubotariu), 1-3 Ciubotariu / 2-3 Rotaru / 2-4 Fenici / 3-4 Milosevic / 3-5 Irimescu / 4-5 Milosevic / 5-5 Constantinescu / 5-6 Chikovani / 6-6 Marjanac, 7-6 Rotaru / 7-7 Grigoraş / 8-7 Rotaru, 9-7 Marjanac / 9-8 Kaftin – 7m (obţinut de Fenici) / 10-8 Novanc / 10-9 Ciubotariu, 10-10 Chikovani, 10-11 Grigoraş / 11-11 Milosevic / 11-12 Irimescu, 11-13 Halcă, 11-14 Irimescu / 12-14 Novanc, 13-14 Simovic / 13-15 Chikovani / 14-15 Novanc

Scor la pauză: 14-15

(în partea a doua) 15-15 Simovic / 15-16 Kaftin – 7m (obţinut de Chikovani), 15-17 Ciubotariu / 16-17 Constantinescu – 7m / 16-18 Fenici / 17-18 Kostadinovic / 17-19 Grigoraş, 17-20 Kaftin – 7m (obţinut de Leordean), 17-21 Grigoraş / 18-21 Simovic / 18-22 Grigoraş, 18-23 Halcă / 19-23 Simovic, 20-23 Simovic / 20-24 Fenici / 21-24 Negru / 21-25 Chikovani / 22-25 Rotaru, 23-25 Novanc, 24-25 Simovic / 24-26 Grigoraş / 25-26 Negru / 25-27 Grigoraş, 25-28 Grigoraş / 26-28 Kostadinovic / 27-28 Simovic / 27-29 Ciubotariu / 28-29 Constantinescu – 7m / 28-30 Halcă / 29-30 Kostadinovic, 30-30 Simovic, 31-30 Simovic.

Rezultat final CSM – Poli 31-30 (14-15)

*

Eliminări: Rotaru (la 9-7; min. 18:05; la 10-10), Negru (la 17-19), Pătru (la 19-23) / Păiuş (la 7-6; la 27-29), Halcă (la 15-16; la 25-26), Chikovani (la 18-22; la 25-27), Santeiu (la 25-27), Fenici (la 28-30).

Descalificare: Novanc (la 25-27).

Intervenţii ale portarilor: Blazevic 4, Iancu 11 / Daskalovski 13 – 1 7m (apără la Marjanac).

Aruncări de la 7 metri: 2-3 Constantinescu – 2 goluri; Marjanac – ratare / 4-4 Kaftin.

Time-out: CSM min. 22; la 17-21; la 28-30 (min. 59) / Poli min. 29, min. 49 (la 21-24), min. 59 (29-30).

*

Marcatori

CSM (8): Simovic 9 goluri (1 în prima repriză / 8 după pauză), Milosevic 4 (4/0), Rotaru 4 (3/1), Novanc 4 (3/1), Constantinescu 3 (1/2), Kostadinovic 3 (0/3), Marjanac 2 (2/0), Negru 2 (0/2).

Poli (7): Grigoraş 9 goluri (3/6), Chikovani 4 (3/1), Kaftin 4 (2/2), Ciubotariu 4 (2/2), Irimescu 3 (3/0), Fenici 3 (1/2), Halcă 3 (1/2).

Bare: 2 / 3.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.