LIVE TEXT din handbalul feminin: semicerc bănăţean, Caraş-Severin – Timiş… CSU Reşiţa – CSU Timişoara 27-18 (13-9)

Aşadar, pentru învingătoare, Dinu, cu 7 goluri, Baldovin 5, Voina 4, Cristea 4, Kovari 2, Iung 2, Stanciuc 1, Stamin 1, Mihai 1, iar pentru timişorence, Andreea Pintilie, cu 8 goluri, Prundaru 3, L. Kovacs 3, Negrea 2, Mihajlovic 1, Şunei 1. Nouă handbaliste ale gazdelor au scuturat plasa, respectiv 6 de la învinse.

Ultimul gol, 27-18, al Andreei Pintilie. Rezultat final, 27-18 (13-9), şi 3 puncte pentru gazda CSU Reşiţa. Revenim în scurt timp cu lista marcatoarelor şi alte detalii, precum şi imagini.

27-17, Loredana Kovacs.

Eliminare temporară a Sandrei Ţepurică.

27-16: Claudia Stanciuc.

Ioana Stoiculescu reţine aruncarea Loredanei Kovacs, atenuată de blocajul reşiţean.

Minutul 56: 26-16. Au mai înscris Baldovin respectiv Loredana Kovacs.

Diferenţa maximă, 12 goluri, cu 12 minute înainte de final. Cărăşencele s-au desprins foarte clar la reluare.

Andreea Pintilie, eliminare două minute. Şi 9 metri. „Albastrele” calcă însă semicercul.

25-15, Andreea Pintilie, printre picioarele Ioanei Stoiculescu.

Atac U Reşiţa, la limita pasivului, aruncă Adriana Voina, pe lângă poartă.

25-14: minutul 50. Ioana Prundaru.

Gol imparabil al Claudiei Baldovin, cu o aruncare de la 10 metri: vinclu. 25-13, minutul 48.

24-13: Gianina Iung, în minutul 46. Timişorencele, time-out solicitat de Cornel Jude.

23-13, Alexandra Dinu. Iar la gazde, în poartă Stoiculescu.

22-13: Claudia Baldovin, cu o aruncare de la 9 metri.

21-12: Gianina Iung. Pintilie reduce din nou din handicap: 21-13.

U Reşiţa e acum în teren cu Andra Ioţa – Lorena Mocodean, Alexandra Dinu, Alina Cristea, Adriana Voina, Alexandra Mihai şi Claudia Baldovin.

20-12. Mariana Şunei.

Iar Negrea apără şi o aruncare de la 7 metri a Adrianei Voina.

Claudia Baldovin, aruncare parată de Claudia Negrea.

Delia Roman, intervenţie în faţa „galbenelor” Timişoarei.

Circa 100 de spectatori în tribună.

20-11, minutul 38: Andreea Pintilie.

Atac ratat al Universităţii Timişoara, Reşiţa revine în atac. Pătrundere hotărâtă a Alinei Cristea: 20-10 în minutul 37. Şase reuşite la rând pentru reşiţence!

Atac poziţional al fetelor lui Cristian Busuioc. Adriana Voina majorează diferenţa, bară-gol: 19-10.

Albastrele Reşiţei conduc cu 18-10, în minutul 35: marchează Alexandra Dinu.

17-10, Alina Cristea, 34.

16-10, Alexandra Dinu, 33.

15-10, Alina Cristea, 32.

14-10, Mirela Negrea, 32.

14-9 Alexandra Dinu, 31.

Scor la pauză, 13-9. Andreea Pintilie, principală marcatoare în prima parte, cu 4 goluri. Dinu şi Voina, câte 3, pentru gazde, care, fără să fie conduse, s-au desprins de la 4-4 la 8-4. Avantajul maxim, de 4 ori câte 4 goluri.

*

Gazda CS U Reşiţa le-a convocat pe: 1. Ioana Stoiculescu (n. 1993), 16. Delia Roman (1987), 23. Alexandra Popescu (1996) – n-a jucat, 12. Andra Ioţa (1995) – portari; 18. Alexandra Dinu (1996) – 7 goluri, 13. Claudia Baldovin (1996) – 5 goluri, 3. Adriana Voina (1996) – 4 goluri, 77. Alina Cristea (1996) – 4 goluri, 2. Beatrice Kovari (1994) – 2 goluri, 21. Gianina Iung (1994) – 2 goluri, 6. Claudia Stanciuc (1996) – 1 gol, 8. Andrada Stamin (1994) – 1 gol, 15. Alexandra Mihai (1993) – 1 gol, 97. Lorena Mocodean (1997), 20. Lavina Grozuţa (1997) – n-a jucat, 96. Cătălina Dumitrescu (1996) – n-a jucat.

Iată lotul deplasat de CS Universitatea Politehnica Timişoara: 7. Patricia Panait (născută în anul 1993) – n-a jucat, 8. Iulia Apostolescu (1994) – a jucat între minutele 14 şi 35, 10. Danijela Mihajlovic (1995) – 1 gol, 11. Mirela Negrea (1991) – 2 goluri, 12. Claudia Negrea (1993) – portar, 13. Sandra Ţepurică (1997) – n-a marcat, 15. Mariana Şunei (1993) – 1 gol, 17. Ana Maria Burlacu (1994) – n-a marcat, 19. Ioana Prundaru (1994) – 3 goluri, 22. Sorina Timeea Kovacs (1994) – prezentă la teren, 30. Loredana Kovacs (1997) – 3 goluri, 77. Andreea Pintilie (1993) – 8 goluri, 99. Claudia Andrei (1995) – n-a marcat.

Bună ziua din sala „Polivalentă”, de la jocul de Divizia A – Seria B!

*

O fi duminica derby-ului Ligii Naţionale feminine, găzduit de HCM Baia Mare, dar şi Banatul are un duel al său, în capitala cărăşeană, pe care îl puteţi urmări aici, în direct, în format LIVE TEXT, de la ora 11. Vestul ţării plânge după dispariţia momentană a derby-urilor masculine la nivel înalt pe semicerc, Reşiţa – Timişoara, dar încercăm a atenua durerea prin crâmpeiele disputei fetelor, CSU de ambele părţi. Arena Bănăţeană în sală, Sporttim “la butoane”, într-o conlucrare din etapa a III-a a Diviziei A Seria B. Alte detalii, mai jos…

Este început de sezon dar Timişoara şi Reşiţa s-au înfruntat deja în seria vestică a ligii secunde feminine, Banatul montan având câştig de cauză în sala “Constantin Jude”, iar partida de duminică, CSU Reşiţa – Universitatea Timişoara, constituie “episodul secund”.

Secvenţă dintr-un duel precedent... U Reşiţa - U Timişoara 29-23, în etapa a 9-a a ligii a doua de handbal fete, pe 16 noiembrie 2013

Într-adevăr, duelurile băieţilor Banatului au fost scurtcircuitate momentan din peisajul divizionar al Ligii Naţionale, unde CS Caraş Severin şi “Poli” s-au înfruntat în sezonul trecut şi în barajul din play-out, însă au rămas cele din eşalonul secund, iar până la întâlnirea masculină CS HC Adrian Petrea Reşiţa – CH CSU Politehnica II, programată în etapa a IX-a, pe 15 noiembrie, bate la uşă un al doilea joc al zonei noastre, în seria fetelor.

Reşiţencele au pornit foarte bine, cu victorii în deplasare la 5 goluri diferenţă, avans avut şi la pauza ieşirilor la Baia Mare, cu CSŞ 2, şi Timişoara, cu Clubul Sportiv, iar după triumfurile cu 23-18 şi 27-22 se anunţă a fi favorite şi în faţa galben-albastrelor Universităţii de pe Bega, care au cedat la scor în deplasarea din runda inaugurală, 41-20 la Slatina.

Totuşi, timişorencele au surprins plăcut prin a-şi adjudeca debutul pe teren propriu, sâmbăta trecută, 25-23 cu maramureşencele, în runda secundă, în “Banu Sport”, aşa încât e de urmărit cum vor păşi cărăşencele în premieră în 2014-2015 în propriul fief.

La lucru vor fi două garnituri foarte tinere, înţesate cu junioare care se înfruntă şi în Campionatul Naţional juvenil FRH, şi care şi-au conturat deja un palmares direct în seria vestică a Diviziei A, la seniori.

Unul favorabil reşiţencelor, în creştere de la an la an ca joc şi în ierarhia Seriei B, de la lansarea lor în sezonul 2011-2012: de pe 11 pe 10, iar apoi pe opt, la finele ediţiei trecute. În primul sezon, CSU şi Universitatea şi-au împărţit… remizele, în 2012-2013 şi-au împărţit victoriile, dar fiecare impunându-se pe teren advers, iar în ediţia precedentă a intervenit saltul cărăşencelor, care au tranşat duelurile la 5-6 goluri diferenţă.

În contrast, mai chinuită, Universitatea Timişoara n-a părăsit ultimele două poziţii la finishul competiţiei, alternând din 2011 încoace clasările pe penultimul loc cu cele pe ultima treaptă: pe 7 din 8 în urmă cu trei ani, pe 12, din 12, în 2011-2012, pe 12 din 13 formaţii în 2013 şi pe 11 în primăvară, ultima.

Reşiţencele speră acum la o clasare şi mai bună iar pentru “U” Timişoara nu există loc de manevră pentru ceva şi mai rău decât până acum, rămânând de văzut ce va urma. Înfruntarea de duminică va avea o continuare în la fel de interesante partide şi în runda a IV-a, în care reşiţencele evoluează la Sebeş iar timişorencele în derby-ul local cu CST, considerat a fi în condiţii de deplasare, de notat fiind că etapele noului sezon se derulează duminica, şi nu sâmbăta, ca până acum.

*

Rezultate directe CSU Reşiţa – “U” Timişoara în Divizia A Seria B:

(2011/12) Reşiţa – Timişoara 28-28 (22 octombrie 2011) şi 25-25 în retur;

(2012/13) Timişoara – Reşiţa 22-26 în tur şi Reşiţa – Timişoara 23-31 pe 10 februarie 2013, în retur;

(2013-2014) Reşiţa – Timişoara 29-23 în 16 noiembrie şi Timişoara – Reşiţa 22-27 în retur, pe 3 mai.

*

La băieţi, în liga a II-a, unica grupare fără punct cucerit după 3 etape din 14 la start, CH CSU Politehnica II, evoluează acasă cu CSM Satu Mare, sâmbătă de la ora 12, iar “Adrian Petrea” Reşiţa, lider cu punctaj maxim şi golaveraj 127-72, joacă duminică la ora 17 la Unit Alba Iulia.

Rezultatele, programul etapei şi clasamentele în Divizia A Seria B, la băieţi şi fete, pe coloana dreaptă a secţiunii Handbal.

Iată şi cronicile precedente legate de cele două grupări feminine, din acest debut de sezon:

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.