LPS Banatul Timișoara, cu nuci tari în grupa semifinală a Campionatului Național de junioare III, în care debutează contra gazdei HCM Craiova

Două dintre cele 24 de grupări calificate în faza semifinală a Campionatului Național de handbal feminin pentru junioare III sunt din județul Timiș, și anume LPS Banatul și HC Jimbolia, care de astăzi până duminică vor disputa câte 5 meciuri.

Din interiorul curburii carpatice mai sunt prezente în penultimul act al întrecerii junioarelor III (1999-2000) și câte două cluburi din Brașov și Baia Mare, orașe cu puternică reprezentare la vârful ierarhiei feminine a senioarelor, respectiv unul din Cluj, Târgu Mureș și Petroșani. Nouă din 24 de această parte a munților…

LPS Banatul, a patra la ora turneului final la junioare IV, în urmă cu 2 ani, la Timișoara, și care a dominat categoric seria zonală de calificare din actuala ediție, are drept rivale la ocuparea unuia dintre primele două locuri de calificare în turneul final echipe din centre precum Baia Mare sau Râmnicu Vâlcea.

Timișorencele pregătite de Florica Gallovits vor debuta însă în turneul de 6 echipe găzduit de Craiova în compania gazdei HCM, pepinieră a prim-divizionarei, vineri de la ora 13, urmând a juca mai apoi, pe rând, cu HCM Baia Mare, tot vineri, ACS Olimpic Târgu Mureș și Dacia Mioveni, sâmbătă, respectiv CS Mori Torok Râmnicu Vâlcea, duminică, în primul din etapa a 5-a și ultima a reuniunii de 3 zile.

HC Jimbolia, pregătită de soții Iren și Marian Rică, va juca pe rând în Grupa III semifinală de la Petroșani, în care AJH Timiș îi are ca reprezentanți și pe arbitrii Tătaru și Văcariu, cu CSȘ Petroșani și CS Marta Baia Mare, ambele vineri, CSȘ Viitorul Cluj și CSȘ Caracal, ambele sâmbătă, respectiv Chimia Râmnicu Vâlcea, duminică.

Așadar și în acest caz ”nuci tari” din Maramureș și Vâlcea.

Turneul final de 8 echipe va reuni primele câte două clasate în cele 4 serii semifinale, de la Tulcae, Roman, Petroșani și Craiova.

Dar iată programul complet al Grupei IV semifinală, din Bănie:

Etapa I-a Vineri, 02.05.2014

CS DACIA MIOVENI – HCM BAIA MARE 10:00

CS MORI TOROK RM. VÂLCEA – ACS OLIMPIC TG. MURES 11:30

HCM CRAIOVA – LPS BANATUL TIMIȘOARA 13:00

 

*

Etapa a-II-a Vineri, 02.05.2014

CS DACIA MIOVENI CS MORI TOROK RM. VALCEA 16:30

ACS OLIMPIC TG. MURES HCM CRAIOVA 18:00

HCM BAIA MARE – LPS BANATUL TIMIȘOARA 19:30

 

*

Etapa a-III-a Sambata, 03.05.2014

HCM CRAIOVA CS DACIA MIOVENI 09:30

CS MORI TOROK RM. VALCEA HCM BAIA MARE 11:00

LPS BANATUL TIMIȘOARA – ACS OLIMPIC TG. MURES 12:30

 

*

Etapa a-IV-a Sambata, 03.05.2014

H1 – CS MORI TOROK RM. VALCEA HCM CRAIOVA 16:50

G2 – CS DACIA MIOVENI – LPS BANATUL TIMISOARA 18:10

L1 – HCM BAIA MARE ACS OLIMPIC TG. MURES 19:30

*

Etapa a-V-a Duminica, 04.05.2014

LPS BANATUL TIMIȘOARA – CS MORI TOROK RM. VALCEA 09:30

HCM CRAIOVA HCM BAIA MARE 11:00

ACS OLIMPIC TG. MURES CS DACIA MIOVENI 12:30

 

 

Distribuie
Acest articol a fost publicat în Handbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


− sase = 1

 


Ultimele articole din categoria Handbal: