Marcatorii, statistici: cu 6 bare şi 4 ratări de la 7 metri, al treilea succes în play-out. Poli – Suceava 24-22 de la 19-12. Plus ierarhia

Handbaliştii Politehnicii Timişoara au învins sâmbătă şi pentru a treia oară din 3 apariţii în play-out, 24-22 (13-11) cu următoarea clasată CSU Suceava, joc pe care Sporttim l-a transmis în direct LIVE TEXT din Sala „Ioan Morar”, revenind acum cu date din caseta tehnică.

IMG_9363

„Violeţii” au fost conduşi de 4 ori în primul sfert de oră, cu 1-2, 2-3, 3-4 şi 4-5, dar n-au mai rămas în urmă după ce răsturnau scorul de la 4-7 la 8-7, şi pe seama paradelor lui Tudor Stănescu, fost la suceveni, intrat între timp. Oaspeţii au egalat totuşi imediat de două ori dar „Poli” s-a desprins de la 9-9 la 12-9 şi a marcat primele două goluri ale reprizei a doua: 15-11.

Cea mai bună perioadă a timişorenilor a survenit spre mijlocul părţii secunde, când s-au desprins decisiv de la 15-12 la 19-12, avantaj pe care nu l-au menţinut însă până la final, Trifkovic reducând chiar şi la 23-21, după un time-out polist solicitat cu două minute şi 5 secunde înainte de finish.

Totuşi, 24-22 (13-11) şi o desprindere la 9 puncte în clasament de CSU Suceava, care mai are doar 4 partide la îndemână.

De fapt, au fost două rocade în clasamentul play-off după această rundă în care Pandurii, viitoare gazdă a timişorenilor, a învins cu 28-27 la Vaslui, după ce era condusă la pauză: 9. Poli 11 7 1 3 320-288 22 puncte, 10. HC Vaslui 11 7 1 3 304-292 22p, 11. Pandurii 11 5 0 6 268-268 15p, 12. CSU Suceava 12 4 1 7 312-334 13p, 13. Steaua 11 3 1 7 269-291 9p (penalizată cu un punct).

Se mai joacă: (13 mai) Pandurii – Poli şi Steaua – Vaslui; 15 mai, vineri, ora 19: Steaua – Poli şi Pandurii – Suceava; 20 mai: Poli – Vaslui şi Suceava – Steaua; 23 mai: Vaslui – Suceava şi Steaua – Pandurii, iar Poli stă; 27 mai: Suceava – Poli şi Pandurii – Vaslui; 30 mai: Poli – Pandurii şi Vaslui – Steaua.

Dar iată ce-a mai fost sâmbătă la Sânnicolau Mare…

Poli a avut 6 bare: Grigoraş, Irimescu, Grigoraş şi Chikovani, de… 3 ori la rând! Suceava, cinci, prin Tîrzioru, Trifkovic, Popovici, Tîrzioru şi Sandu.

„Violeţii” au ratat 4 aruncări de la 7 metri, Marocico apărând în faţa lui Timofte, Irimescu şi Halcă, iar Spiridon la Grigoraş. De la 7 metru au înscris în schimb Irimescu, Grigoraş, Halcă şi din nou Irimescu, iar de la bucovineni: Tîrzioru şi Davidovic.

Eliminări: Leordean şi Santeiu respectiv Popovici, Petre, Trifkovic şi Olariu.

Pero Milosevic a solicitat time-out la 12-10 şi 23-20.

Marcatori: Chikovani 6 (3 în prima repriză / 3 după pauză), Grigoraş 5 (3/2), Irimescu 4 (3/1), Timofte 3 (2/1), Fenici 2 (1/1), Leordean 2 (1/1), Santeiu 1 (0/1) şi Halcă 1 (0/1). Poli marcat prin 8 jucători iar Suceava la fel: Tîrzioru 6 (2/4), Trifkovic 5 (3/2), Sandu, Popovici, Eros, Davidovic şi Tcaciuc – fiecare cu câte două goluri, dintre care unul în prima parte, şi Olariu 1 (1/0).

În sezonul regular, în tur, „Poli” dispunea cu 41-31 de suceveni, la care au remizat în retur. Cu Pandurii, violeţii au învins tur-retur.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.