Mutu, 12 goluri în Unirea – CS Universitatea Craiova 35-32, la Sânnicolau Mare

Handbaliștii secund-divizionari de la CS Unirea au obținut sâmbătă după-amiază a patra victorie din 5 apariții pe propriul teren al sălii ”Ioan Morar” din Sânnicolau Mare în actuala ediție de campionat în Seria C, trecând cu 35-32 după 15-16 la pauză de secund clasata CS Universitatea Craiova, care a fost astfel depășită pe podium de ex-prim-divizionara CSM Reșița, autoare a primului succes împotriva liderului detașat și imbatabil până în acest weekend în întrecerea cu 8 cluburi din vest, CSM Oradea, 38-29 la pauză 16-13.

CS Unirea Sânnicolau Mare a revenit sâmbătă pe căi victorioase în etapa a X-a din 14 ale sezonului regular, 35-32 acasă cu craiovenii de pe podium, bănățenii redresându-se astfel după eșecul din ”intermediara” de miercuri în Gorj, 40-36 în favoarea penultimei clasate din Târgu Jiu, după un scor de egalitate la pauză.

Pe teren propriu, sânmiclăușenii au fost chiar conduși la limită la pauză de către cei din Bănie, dar s-au reabilitat în repriza a II-a, evitând un alt eșec în sala ”Ioan Morar” în fața unor vizitatori de pe podium, cum se întâmpla la finele turului în 30 octombrie, 30-45 (13-23) cu fruntașa CSM Oradea

Alexandru Mutu a înscris cele mai multe goluri în victoria de sâmbătă de la ora 13:30, având 12 reușite, iar Marius Drăgănescu opt, Alex Morar 6, Roosz-Suba Ralph și Cosmin Gabor câte 4 iar Daniel Parasca un gol.

Antrenorul Roosz-Suba Joszef a mai apelat la jucătorii Hegedus Oliver, Maiorovits Andrei, Heler Paul, Sonohat Sebastian, Zancu Iosua, Bortscher Dieter, Izvineanțu Flavius, Voicu Darius, Ungureanu Bogdan și Perdei Vasile.

Ultimele rezultate din Seria C în Divizia A de handbal masculin – incluzând un rar triumf al celor de la codașa CSU Politehnica, al doilea în 10 runde, 39-34 (23-17) acasă cu penultimii clasați din Târgu Jiu, precum și programul etapei viitoare, a 11-a, pe coloana clasamentelor la zi din secțiunea Handbal.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.