Oboseala îşi spune cuvântul: Timişoara – Târgu Mureş 34-38

Florina Biro, salt peste apărarea bine aşezată a mureşencelor

Prima etapă pentru HCM Universitatea Timişoara din ultimul sfert al campionatului ligii secunde de handbal feminin s-a încheiat miercuri după-amiază cu o înfrângere în faţa fetelor din Târgu Mureş, oboseala acumulată în meciurile disputate în campionat, duminică, şi la Beograd, luni şi marţi, în patrulaterul internaţional în care bănăţencele s-au clasat pe locul 3, cântărind greu la acest al treilea eşec la rând în sala „Constantin Jude”.

„Meciul”, dacă îl putem numi aşa, a fost lipsit de spectacol şi în special de handbal. Rivalitatea mare între jucătoare a dus la faulturi şi accidentări. Mureşencele au condus permanent şi le-au obligat pe adversare să alerge neîncetat după egalare: 34-38 (14-19).

La începutul primei reprize, golurile au curs de la o poartă la alta, scorul după primele 14 minute fiind şase egal. Tiberiu Puta a început partida cu Florina Biro, cu numărul 3, Ana Maria Pester (6), Adriana Ghiba (8), Olivia Cluci (9), Doina Roman (11), Cristina Râpa (16), Gabriela Curtuiuş (19), în timp ce antrenorul oaspetelor, Teodor Rad, le-a introdus în teren pe Cerasela Rad, cu numărul 3, Georgeta Cioban (4), Andreea Serediuc (6), Alina Moloci (10), Ioana Tamaş (11), Beata Nagy (15) şi Raluca Ungureanu (16).

Următoarele minute din prima repriză au aparţinut mureşencelor, care au condus pe tot restul jocului. Faza de contraatac a oaspetelor a curs excelent, o mare parte din goluri fiind marcate din postura de unu la unu cu portarul. Fetele antrenate de Tiberiu Puta au greşit mult în apărare şi au dat multe pase inexacte în atac, aceste erori punându-le în acţiune pe adversarele lor, care rareori au ratat în astfel de situaţii.

Evoluţia scorului în prima repriză, ce reliefează faptul că Universitatea a trecut o singură dată la conducere: 0-2 | 2-2 | 2-3 | 3-3 | 4-3 | 4-4 | 5-4 | 5-5 | 6-5 | 6-8 | 7-8 | 8-11 | 9-14 | 10-15 | 13-17 | 14-19.

Arbitrii întâlnirii, Ocatavia Fânata şi Aurel Moldovean, au avut de lucru în prima repriză, rivalitatea dintre fete spunându-şi cuvântul. Avertismente, de la gazde, au primit în minutul 6 Florina Biro (3), în minutul 13 Doina Roman (11), în minutul 25 Gabriela Curtuiuş (19), în timp ce de la oaspete, în minutul 8 Andreea Serediuc (6) iar în minutul 9 Cerasela Rad (3). Eliminări, două minute, de la gazde, în minutul 21 Ana Maria Pester (6), iar de la oaspete în minutul 19 Cerasela Rad (3), iar în minutul 20 Lavinia Farkas (9).

Doina Roman, de la 7 metri!

Repriza secundă a fost controlată de SC Mureşul Târgu Mureş minut cu minut. Jocul a curs la fel ca în prima repriză, contraatacul ardelencelor funcţionând perfect. Studentele din Timişoara nu au reuşit să restabilească egalitatea datorită aceloraşi metehne: au greşit mult în atac, cu multe pase greşite. Lipsa de concentrare şi oboseala acumulată în turneul din Beograd şi-a spus cuvântul.

În cea de-a doua repriză, greşelile personale au fost mai mult de partea oaspetelor, fiind o jumătate de oră plină de eliminări, şi anume în minutul 36 Lavinia Farkas (9), min. 37 Alina Moloci (10), min. 44 Andreea Serediuc (8), min. 51 Andrada Muntean (2).

În urma unei intrări mai dure, Ioana Tamaş, numărul 11 de la SC Mureşul Târgu Mureş, a luat cartonaş roşu în minutul 37.

Evoluţia scorului în repriza secundă: 15-19 | 16-21 | 17-22 | 19-23 | 20-25 | 21-27 | 24-29 | 27-32 | 30-36 | 33-37 | 34-38.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.