La puţin peste o jumătate de an după ce Federaţia Europeană de Handbal, EHF, a condiţionat prezenţa participanţilor la turneul final continental feminin de senioare din noiembrie 2022 de efectuarea „schemei complete de vaccinare (booster)”, urmările acestor constrângeri iresponsabile şi inconştiente s-au resimţit de o manieră tragică nicicând altcândva decât tocmai în cursul finalei cu mare vizibilitate mediatică a ediţiei 2022/3 a Ligii Campionilor la semicercul masculin, SC Magdeburg – Barlinek Industria Kielce 30-29, ultim act de duminică seară în cursul căruia ziaristul polonez Pawel Kotwica, aflat la masa presei în Lanxess-Arena din Köln, a suferit un stop cardiac, decedând ulterior la spital, la numai 51 de ani, o altă viaţă curmată mult prea vremelnic. Însuşi comercianţii aşa-ziselor „vaccinuri” enumerau de exemplu printre altele şi stopul cardiac respectiv decesul pe nesfârşita listă a efectelor adverse inoculării cu serul promovat ca fiind „sigur şi eficient”, despre sfârşitul jurnalistului în cursul finalei Machineseeker EHF Champions League semnalând în spaţiul mediatic românesc ActiveNews – ştiri necenzurate, al cărui articol este preluat ceva mai jos, în baza parteneriatului.
Aşa s-a încheiat duminică sezonul 2022-2023 în handbalul european, tocmai la căderea cortinei cu ocazia finalei masculine a EHF Champions League şi chiar în plin meci, cu un efect advers astfel identificat între cele enumerate ca urmare a aşa-zisei „vaccinări sigure şi eficiente”, resimţit la masa presei de către un ziarist polonez de vârsta a doua, decedat ulterior la spital, un sezon continental 2022/3 în cursul căruia – esenţial de subliniat – EHF condiţiona participarea la Campionatul European feminin de senioare din toamna anului trecut de vaccinarea obligatorie şi în rândul oficialilor, întreprinsă „în masă” în rândul purtătorilor de ecusoane de acces la evenimentele la vârf ale jocului la semicerc.
Sporttim semnala în octombrie 2022 refuzul mai multor potenţiale „tricolore” de a se supune încuviinţării „schemei complete de vaccinare (booster)” solicitate de EHF pe post de condiţie obligatorie de participare la turneul final din toamna trecută, consemnare accesibilă la această legătură, respectivele handbaliste nefiind în consecinţă convocate în cele din urmă în lotul României pentru EHF Euro 2023 Women, şi iată unde s-a putut ajunge la finele aceluiaşi sezon competiţional – nicicând altcândva decât tocmai la ora finalei continentale inter-cluburi – de pe urma constrângerilor cu docilitate şi înadins preluate şi implementate de Federaţia Europeană de Handbal pe linia neabătută a mulţumirii puterii politice exercitate prin impunere.
Nu se murea în trecut în tribune la ora unei finale europene cu trofeul pe masă, totul ţinând pe-atunci de celebrarea şi savurarea spectacolului sportiv, însă iată că s-a ajuns ca moartea să marcheze decisiv chiar şi o reuniune a lumii arenelor la cel mai înalt nivel, rămasă fără scutire în faţa riscului unor asemenea tragedii „în direct”, iar tocmai pentru a nu se fi ajuns aici şi pentru ca asemenea momente întinate să nu devină parte a obiceiului se şi sesiza cotidianul Sporttim încă din martie 2020, chiar în cadrul secţiunii Handbal, şi tocmai în sensul conştientizării opiniei publice, cu rol de avertizare şi prevenţie, semnalând anticipativ negru pe alb în sensul că „ceea ce se întâmplă la început de 2020, o mişcare mai făţişă şi smucită în sensul cursei de strângere incrementală a şurubului, era absolut de aşteptat pentru puţinii care urmăresc cu realism înrâurirea tot mai evidentă a lucrurilor la nivel global în ultimele trei decenii, o chestiune nu de ”dacă”, dar de când şi sub ce formă, convenabil aleasă de astă dată din sfera bioterorismului de oculta mondială transnaţională prin ai săi intermediari, un nou virus prefabricat, acum şi cu mutaţii genetice, glonț declanşator cu rol de acoperire al momentului lansării masive a tehnologiei militare cinci ge, experimentată deja pe viu precum în laborator, dar şi drept motiv şi pretext pentru un mult mai sumbru viitor lanţ în timp al acţiunilor pe pielea populaţiei, gen vaccinare, cipuire, câte şi mai câte, mari şi mici, ce mai!, control absolut şi tiranie totalitară după chipul şi asemănarea noii ordini mondiale”.
Bineînţeles însă că şi sportul a marşat pe pilot automat, prin organismele sale, pe liniile „naraţiunii oficiale” a respectării tuturor aberantelor şi absurdelor aşa-zise „măsuri” nocive sănătăţii publice, nefiind implicit decât o sus-numită chestiune nu de ”dacă”, dar de când şi sub ce formă se vor manifesta şi consecinţele negative ale aplicării respectivelor anomalii din 2020-2021, o chestiune având drept funcţie timpul, cu darul de a le dovedi pe toate, din nefericire şi de o manieră tragică şi pe pielea unora din fenomen.
Impactul fiind cât se poate de major prin decesul la ora unei finale europene, în plin joc, a unui jurnalist delegat la eveniment, spectacol sportiv a cărui semnificaţie a pălit în faţa înclinării în bernă a cortinei scenei ultimului act continental, moartea ajungând aşadar a da târcoale ca „nouă normalitate” în arena unui domeniu sportiv perceput drept viguros şi sănătos într-o parte a lumii, Europa, percepută cu atât mai mult în acest moment al istoriei, la începutul mileniului 3, ca fiind avangardistă a civilizaţiei şi dezvoltării, a emancipării stilului de viaţă, a perfecţionării ştiinţei şi tehnologiei, „progrese” care teoretic şi în mod normal ar îmbunătăţi şi prelungi existenţa umană pe pământ, „practica” dovedind însă paradoxal contrariul.
Dar nu-i deloc vreo simplă întâmplare ori pură coincidenţă, ci o… amintire despre viitor, pentru cei care pot desluşi semnele.
Nu mai poţi puncta în special despre finala în sine de la Köln, SC Magdeburg – Barlinek Industria Kielce 30-29 (13-15), decisă în reprizele de prelungiri după 26-26 la finele celor 60 de minute regulamentare, fără a trece cu vederea faptul că un ziarist a ajuns de la meci la spital, unde a şi decedat, semnalmente indubitabile ale timpurilor pe care le trăim în condiţiile în care „lumea civilizată” a optat cu inconştienţă şi în necunoştinţă de cauză să adere în 2020-2021 la adoptarea unui eventai al aşa-ziselor „măsuri” cu impact negativ în timp, fără a intui, din ignoranţă şi lipsă de conştiinţă, consecinţele ulterioare cu potenţial vătămător şi chiar letal ale alegerilor efectuate, pentru a nu mai pomeni despre iresponsabilitatea publică şi civică a aşa-zişilor „vaccinaţi”, veritabile bombe biologice răspândind transfecţia, un fapt în sine de netăgăduit şi care se derulează neabătut, şi nu e ca şi cum nu s-ar întâmpla doar pentru că nu se menţionează acest aspect cât se poate de important, la rândul său subiect tabu în societate. Realitatea constând în faptul că purtătorii armelor biologice, „vaccinaţii”, cu sistemul imunitar ostatic autoasamblării nano-sintetice bio-robotice, şi în cele din urmă cedând precum în cazul jurnalistului din Polonia la ora finalei din Germania, împart prin emanare „cocktail-ul” recepţionat şi semenilor nevaccinaţi.
„Vaccinaţi” în graba lor înfricoşată şi puerilă de-a reveni cât mai curând „la normalitate”, periclitându-şi cu inconştienţă sistemul imunitar pentru a relua cât mai grabnic – de parcă s-ar fi încheiat zilele pe pământ – stilul hedonist cuplat din lesa lăcomiei „divertismentului” ca mantră existenţială, de exemplu de la accesul la tot felul de evenimente şi până la alimentarea cu fervoare a turismului industrial de masă.
Acestea fiind zise, a pălit în cele din urmă în semnificaţie turneul Final4 de pe Rin, cu semifinalele Magdeburg – Barca 40-39 şi Kielce – PSG 25-24, în finala mică Barca – PSG înregistrându-se 37-31, iar prim-planul a fost luat de coasa secerişului vremelnic şi prematur de vieţi omeneşti, aşa încât iată mai jos şi consemnarea din activenews.ro – ştiri necenzurate, articol accesibil aici sub semnătura lui Andrei Nicolae cu titlul „CAD JURNALIŞTII. Un ziarist polonez s-a prăbuşit şi a murit subit în timpul finalei Ligii Campionilor la handbal masculin. Pawel Kotwica avea 51 de ani”,
Textul: „Finala Ligii Campionilor la handbal masculin a venit cu moarte subită a unui jurnalist polonez. Federația a anunțat că un jurnalist polonez a murit, duminică, la Koln, după ce a suferit un stop cardiac în tribună.
În a doua repriză a meciului, un jurnalist polonez s-a prăbușit brusc când mai erau 12 minute și 20 de secunde de joc, scrie AFP. Transportat la spital, ziaristul a decedat la scurt timp.
„Federația Handbalului European își exprimă condoleanțele față de familia și prietenii acestuia în acest moment dificil”, a transmis EHF. Tragedia a făcut ca EHF să anuleze conferințele de presă ale ambilor antrenori, precum și celelalte evenimente media programate pe parcursul serii.
Pawel Kotwica, jurnalistul mort subit, a lucrat timp de treizeci de ani pentru un cotidian regional polonez, Echo Dniaw, care a declarat că acesta avea 51 de ani.
„Pawel Kotwica a fost un mare jurnalist, un remarcabil expert în handbal, pe care l-a iubit mai mult decât orice. Vorbeam ore întregi despre meciuri, jucători, tactici. Întreaga redacție a Echo Dnia plânge; este greu să ne exprimăm tristețea și durerea”, a scris ziarul pe site-ul său.
Cotidianul polonez a mai adăugat: „Paweł Kotwica s-a născut în 1972 și era jurnalist la Echa Dnia din 1993, încă de la începutul carierei sale. Iată ce a scris despre el însuși: „Am început să lucrez la Echa Dnia chiar înainte de a absolvi liceul, la secția din oraș. Căutam subiecte pe stradă, scriam despre gropile de gunoi, toaletele publice sau găurile din drum. A fost o mare școală pentru mine ca reporter. Întâmplător, Departamentul care ținea legătura cu cititorii și colaboratorii, condus de mentorul meu, redactorul Jerzy Głębocki, se afla în aceeași încăpere cu Redacția de sport, care era condusă pe atunci de redactorul Stanisław Wróbel. Acesta mi-a cerut să scriu un articol despre un tânăr pilot de karting din Kielce, iar apoi am scris primul text despre cea mai mare pasiune sportivă a mea – handbalul. Și așa a rămas cu mine până în ziua de azi.”…”
„Paweł, ne vom întoarce aici și vom câștiga, dar nimeni nu te va da înapoi la noi… Cele mai profunde condoleanțe familiei. Nimic nu este mai important astăzi”, a scris pe Twitter echipa poloneză Barlinek Industria Kielce, oferind fotografia jurnalistului răpus.”