Pe drum de la 4,30 dimineața, Poli II cade după pauză la liderul cu punctaj maxim

Fără Robert Furak și portarul Marușca, și plecată la drum duminică dimineață la 4,30, echipa ”satelit” a Politehnicii Timișoara s-a ținut tare în prima repriză a deplasării de la ora 12 pe terenul liderului Diviziei A – Seria B, CSM Făgăraș, dar n-a mai făcut față și după pauză, gruparea brașoveană fiind prima care să atingă 7 victorii în tot atâtea apariții cu ocazia acestei runde punctând mijlocul turului în liga secundă.

CH CSU Politehnica II a cedat astăzi în etapa a șaptea a seriei vestice cu 40-28 pe terenul primei clasate, în sala Colegiului Radu Negru din Făgăraș, după ce timișorenii, care au condus minute bune în repriza I, intrau la pauză cu un handicap respectabil, 15-12.

Depășiți duminica trecută cu 39 de goluri primite în ”Banu Sport” de la CSM Satu Mare, bănățenii au încasat acum cu unul în plus de la liderul venit după un triumf cu 10 goluri diferență și tot cu 39 de reușite în deplasare la Pitești.

Fără vreo victorie în cont în precedentele 5 apariții, ”Poli II” pleca având șansa a doua în Țara Făgărașului, iar calculele hârtiei au fost confirmate, CSM conturând după pauză al doilea cel mai clar triumf din actuala campanie, mai exact de la un 39-23 în runda inaugurală, tot acasă, cu CSM Oradea. În general, mai clar s-au impus ardelenii în deplasări, cu 11 avans la CNE Sighișoara și 8 la ”U” Cluj, pe când acasă au trecut la două-trei goluri de HC Sibiu și Academia de Handbal Minaur, însă astăzi au zburdat la reluare, profitând și de oboseala acumulată în sânul ”violeților”, pe drum în dimineața meciului.

Contrast vădit între raportul de forțe din cele două reprize, tinerii poliști surprinzându-i în prima parte pe favoriții ce se vedeau învingători încă dinaintea partidei dar fiind depășiți cu 25-16 într-o repriză secundă pe care obișnuiau să o aibă mai bună în primele apariții din noua stagiune.

Cu un singur portar în componență, Daniela Ianto a apelat la start la Teșan – Neamțu, Șimicu, Wokan, Inișconi, Dascaliuc și pivotul Jigovan, introducându-i apoi și pe Homneac, Niță, Predoi și Micle, iar în partea a doua și pe juniorul cu dublă legitimare Jurcă, al 12-lea convocat în deplasare la Făgăraș.

Inițial, un bun joc de apărare al bănățenilor, în frunte cu portarul Teșan, cu notabile intervenții, n-a dat de înțeles că diferența de puncte din clasament ar fi 18-0, ”Poli II” conducând și cu 6-8 dar cedând ritmul cu 3 minute înaintea pauzei, de la 10-11.

La reluare, în minutul 33, o eliminare temporară le-a atras 4 goluri primite succesiv, iar diferența s-a mărit la începutul ultimelor 10 minute, până la 37-27 în minutul 54.

Arthur Wilhelm Wokan a fost principalul marcator al învinșilor, cu 7 reușite, urmat de Inișconi, cu 6 goluri, Claudiu Șimicu, cu 4, Dascaliuc și Niță – câte 3, Neamțu două și Micle, Predoi și Jigovan – câte unul.

CSM Făgăraș a rulat în schimb 15 componenți ai lotului, dintre care interul dreapta din generația 1981 Bogdan Dincă a înscris 10 goluri, urmat de Bogdan Rău și Lucian Arsene, cu câte 8. O grupare omogenă, incluzând handbaliști și de peste 30 de ani, cu experiență.

Urmează o convocare la reprezentativa de tineret a României pentru câțiva dintre tinerii ”violeți”, și anume Wokan, Furak, Neamțu, Ștefan, care trebuie să se prezinte sâmbătă la Chiajna, în acest context ”Poli II” încercând să devanseze pe vineri meciul acasă din runda a opta, cu Muhlbach Sebeș.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.