Pero Milosevic, după 27-22 cu Steaua: „Steaua este o echipă bună dar astăzi am fost mult mai buni”

CH CSU Politehnica Timișoara a debutat cu dreptul în play-out și s-a impus în meciul de pe teren propriu cu Steaua, scor 27-22, 14-10 la pauză. Timișorenii s-au desprins în a doua parte a reprizei secunde și la zece goluri diferență, dar ecartul a scăzut pe final când Pero Milosevic le-a dat șansa să evolueze jucătorilor cu mai puține minute. Tehnicianul muntenegrean a fost mulțumit de prestația elevilor săi, chiar dacă aceștia au avut destule greșeli în atac.

Pero MilosevicPero Milosevic nu a putut să conteze pe Gheorghe Irimescu, pivotul numărul unu pe faza de atac fiind suspendat pentru această partidă. În aceste condiții Andrei Santeiu a jucat și pe faza ofensivă, el fiind mai mult un obișnuit al fazei de apărare. „A ieșit un meci bun, mai ales în apărare. Am fost concentrați și ne-am apărat bine. Am avut câteva ratări în atac. Am avut câteva greșeli tehnice, 2-3 ocazii de contraatac și am ratat, dar cu caracter și o apărare bună poți să elimini întotdeauna greșelile astea. Sunt mulțumit de cum a reacționat echipa, a luptat mult în atac și în apărare. Am avut niște greșeli pe care eu nu le înțeleg, atât în atac cât și în apărare, pe momente de disciplină tactică. Am avut o diferență de 10 goluri și după i-am băgat pe jucătorii care se antrenează bine dar nu au șanse să joace multe minute și ca să se odihnească măcar în ultimele 10, 15 minute jucătorii care joacă mult. Mă bucur mult pentru Andrei Santeiu, acum are ocazia să joace și în atac, și în apărare. N-a jucat mult timp în atac și a răspuns și a jucat foarte bine azi. Fără Ghiță Irimescu este greu, dar astăzi echipa a răspuns bine. A fost și o atmosferă bună, azi sunt mulțumit pentru că fiecare jucător e important și acum are ocazia și Leo (n.n. Leonard Ștefan), juniorul de 18 ani. A avut ghinion că n-a primit o minge, sigur ar fi înscris. Îl felicit și îi doresc mult succes pe viitor”, a declarat antrenorul lui Poli.

Tehnicianul muntenegrean a remarcat șuturile reușite de la distanță care nu au mers prea bine la ultimele trei meciuri, dar și susținerea publicului. „Îmi felicit echipa. Și publicul ne-a ajutat astăzi. Tot timpul publicul vrea să ajute când vede că e o atmosferă bună pe bancă și când toată lumea susține echipa și asta se transferă publicului care ne-a ajutat azi mult și sunt mulțumit într-adevăr. Cu poarta, cu șuturile de afară. Azi ne-au intrat șuturile de afară, care nu ne-au mers la ultimele trei meciuri. Grigoraș a jucat bine și Irakli. Fenici trebuie să se gândească mai mult să înscrie, nu doar să joace pentru echipă. De asta nu pot decât să îmi felicit echipa, dar la final s-a terminat la 5 diferență deși am condus și cu zece. Data viitoare când intră jucătorii trebuie să fie mai rapizi și să înscrie, să continuăm cu o diferență de 8, 9, 10 goluri, nu să scadă. Dar pentru asta avem nevoie de timp să fim împreună”, a adăugat Milosevic.

Pentru Poli urmează meciul de sâmbătă de la Vaslui, cu liderul din clasamentul play-out-ului. Aceștia au început lupta pentru evitarea retrogradării cu un avans de 6 puncte în fața timișorenilor, dar au un meci mai puțin deoarece au stat în prima etapă, astfel că ecartul este acum de trei lungimi. Pero Milosevic a vorbit și despre meciul din etapa secundă. „Sigur va fi mai greu la Vaslui. Mâine o să avem un antrenament scurt, de recuperare și noaptea plecăm deja la drum ca să fim acolo o zi în plus, să ne antrenăm. E o diferență de 6 puncte pentru că am pierdut două meciuri cu Vaslui. O să analizăm, o să îi vedem și dacă o să jucăm cu această mentalitate, cu caracterul ăsta mai ales în apărare și fără acele mingi pierdute în atac, eu cred în echipa mea, că putem să facem ceva acolo la Vaslui. Trebuie să luptăm mult, să fim mai concentrați în atac. Astăzi am ratat mult și în a doua parte cu aceste șuturi, dar după joci din nou apărare, apărare și cu idei în atac și recuperezi și ajungi la zece goluri diferență. Am ratat 4 contraatacuri curate singuri cu portarul, fără acele ratări am fi terminat la 10-15 goluri diferență. Dar Steaua este o echipă bună, are jucători buni, dar astăzi am fost mult mai buni”, a concluzionat Pero Milosevic.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.