Poli echilibrează bilanțul acasă în Liga Zimbrilor: a 4-a victorie, cea mai clară din acest campionat

SCM Politehnica a încheiat anul 2021 cu o victorie în Timișoara în al optulea meci jucat acasă în actuala ediție a Ligii Zimbrilor de handbal masculin, fără a fi deloc condusă ci doar egalată numai la unu de CS Universitatea Cluj, împotriva căreia alb-violeții au marcat până la pauza partidei de la ora 18 mai multe goluri, 20, decât în întâlnirea pierdută la limită în tur, cu 20-19. Bănățenii au atins de 4 ori un maxim de 5 goluri avans în prima repriză, 20-15 la pauză, avantaj majorat la 7 goluri în minutul 35, conturând al patrulea lor triumf în sala ”Constantin Jude” și în toate cele 15 etape. Bilanț echilibrat pe teren propriu, 4-4…

După înfrângerea de vineri la Focșani, handbaliștii prim-divizionari ai Timișoarei n-aveau altă variantă decât cea a victoriei în ultima reprezentație din 2021, dar, și mai important, în ”colocviul studențesc” al ocupantelor locurilor 12-13, antepenultimul respectiv penultimul, ”violeții” lui Horvath Attila depășindu-i clar pe nou-promovații clujeni, rămași de căruță încă din primele câteva minute fără replică, 6-1… Ceea ce a contat decisiv în economia partidei, dominată clar spre final de bănățeni, desprinși și la 8 goluri, cel mai categoric succes al lor în sezonul în curs, ultimă bună impresie pe 2021: SCM Politehnica – CS Universitatea Cluj 38-20 (20-15) în a doua rundă din returul elitei, la Timișoara…

Csog Vencel a deschis scorul pentru gazda SCM Politehnica iar Cîmpan, același Csog, Aron Dedu, Cristescu și Fenici i-au desprins pe poliști la 6-1 în minutul 7, după ce ardelenii în efectiv și cu Dragoș Iancu sau Ionuț Ramba au egalat la unu.

Fenici a menținut avansul, 7-2 în minutul 8, iar Cristescu, tot Fenici și Csog au refăcut mai apoi un avans diminuat, de 3 goluri, după ce clujenii se apropiau la 7-5.

Trif a majorat scorul la 11-7 în minutul 17 însă ardelenii s-au reapropiat la aceleași două goluri pe eliminarea tânărului Trif. Mai apoi, Sabin Ignat, Cîmpan, Csog, din nou Cîmpan și Fenici – cu două goluri la rând, au readus treptat șaptele violet la 5 goluri avans, 17-12 în minutul 25, în ciuda eliminării lui Ignat.

Aron Dedu, Fenici și Csog, cu 13 secunde înaintea pauzei, au păstrat avantajul alb-violet, 20-15 – a patra oară maximum 5 goluri avans în prima repriză.

Năstăsie a dus-o pe ”Poli” la 6 goluri avans cu prima reușită a reprizei a II-a, așadar tot o primă reușită timișoreană, Sadoveac, Ignat și același Sadoveac conservând avantajul.

Majorat de Csog Vencel la 7 goluri în minutul 35, 25-19, iar chiar dacă Marius Sadoveac a ratat de la 7 metri și universitarii s-au apropiat pe moment la 5 goluri, nu s-a pus decât problema diferenței finale, dar nu și a învingătoarei.

Căci Fenici a făcut 26-20 în minutul 41, Csog 27-22 din 7 metri, Fenici 28-23 după mijlocul reprizei secunde, iar Cristescu, Csog și Sabin Ignat au menținut același avantaj.

Cristescu, Csog și Năstăsie au legat reușite fără replică după intrarea în ultimele 10 minute, 34-26, avantaj maxim menținut de aceiași Năstăsie și Cristescu, dar și Neamțu respectiv același Robert Năstăsie, 38-30 la ultima sirenă.

Așadar tot cu 38 de goluri înscrise, precum în precedenta reprezentație acasă, atunci 38-32 cu codașa CSM Alexandria, astăzi mai categoric, 38-30 cu penultima clasată, în fața căreia poliștii și-au dublat avantajul de puncte.

Cea mai clară victorie a Politehnicii în acest campionat, a patra și tot acasă, din 8 meciuri jucate în Timișoara, după succese la câte 5 goluri avans în dauna sucevenilor și băcăuanilor, în etapele a 3-a și a 10-a, șase diferență în ultima partidă acasă din tur, în runda a 12-a. A venit și cea de-a XV-a etapă a Ligii Zimbrilor, prima pe teren propriu din retur pentru Sadoveac&Co, de bun augur înaintea reluării campionatului la început de februarie 2022.

Când SCM Politehnica va juca tocmai pe terenul celei pe care a egalat-o astăzi la puncte, 12, și anume CSU din Suceava, cu buzoienii nu departe pe locul 10, cu 13 puncte. Ultimele rezultate și clasamentul la zi al Ligii Zimbrilor, pe coloana datelor tehnice a secțiunii Handbal, și cu mențiunea că etapa în curs mai are în program disputele Dinamo – CSM Bacău și CSM București – CSM Focșani, dar și săptămâna mai are în program două restanțe din urmă cu 3 runde, miercuri CSA Steaua – Dinamo iar vineri Potaissa – Minaur.

Altfel, o victorie conturată de ”Poli” prin a beneficia de numai două aruncări de la 7 metri – una ratată, cu 3 eliminări temporare, pe când nou-promovații Clujului au fructificat două aruncări de la 7 metri și au irosit una, alegându-se cu două eliminări.

Zece handbaliști au contribuit cu goluri la triumful poliștilor ”violeți”, dintre care 3 numai după pauză, golgheter fiind Csog Vencel cu 9 goluri, dintre care 5 în prima repriză, secondat de Cristian Fenici, cu 8, dintre care 6 până la pauză. Cristescu a înscris 5 goluri (2+3), Năstăsie 4 după pauză, Cîmpan 3 (3+0), Ignat 3 (1+2), Dedu două goluri (2+0), Sadoveac două (0+2), Trif un gol în prima repriză iar Neamțu unul după pauză.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.