Poli împinge în decisiv disputa cu Steaua după 30-27 acasă (14-16). Cu 20 de eliminări temporare, meciul a durat aproape două ore

Politehnica Timișoara a câștigat meciul secund cu Steaua Alexandrion București și a trimis disputa pentru un loc în primele patru ale Ligii Naționale în joc decisiv după ce a egalat la 1. Alb-violeții s-au impus pe propriul teren în fața unei săli aproape pline cu 30-27 după ce au fost conduși la pauză cu două goluri, 14-16. Partida a avut 20 de eliminări temporare, trei cartonașe roșii, dintre care două directe, în minutul 25, jocul s-a întins pe aproape două ore.

IMG_6634

Chikovani în duel cu Johannson, înainte ca cei doi să fie eliminați

SCM CH CSU Politehnica Timișoara avea nevoie de victorie în meciul secund din primul tur al play-off-ului Ligii Naționale pentru a trimite disputa în decisiv.

Violeții au aruncat tricouri spectatorilor din tribune, iar cu ocazia acestui meci a fost la sală un crainic care încerca să impulsioneze tribuna. Pero Milosevic i-a trimis în formula de start pe Daskaloski – Timofte, Chikovani, Fenici, Pejovic, Halcă și Lasica. Ovidiu Mihăilă a început partida cu Matskevich – Grasu, Szoke, Georgescu, Stetsyura, Irimescu și Ouksir.

Daskaloski a parat primul șut, iar Chikovani a ratat la poarta cealaltă. Georgescu a deschis scorul în minutul doi, iar Timofte a înscris primul gol al timișorenilor în minutul patru, de la 7 metri. Același Georgescu a marcat pentru 1-2, iar Johannson a înscris cu noroc în minutul cinci după ce mingea a lovit bara și pe portarul timișorean și a intrat în plasă (1-3). Timofte și Florea au transformat de la 7 metri pentru 2-4, iar Chikovani a reușit primul gol din acțiune pentru Poli (3-4). Fenici a lovit bara, Matskevich a reușit două intervenții, iar Ouksir (pe contră), Stetsyura și Grasu au dus scorul la 3-7 în minutul 12, tehnicianul timișorenilor cerând timp de odihnă.

La reluarea jocului a intrat și Grigoraș, care a fost prins în brațe de Ouksir, stelistul trăgându-l de tricou pe interul violet. Gazdele au cerut eliminare, dar până la urmă arbitrii au împărțit cu galbene: cei doi implicați în fază și Grasu. Lasica a înscris pe contraatac golul 4 al bănățenilor, Szoke a făcut 4-8 și Grasu a fost primul jucător eliminat temporar, în minutul 14. Timofte a înscris de la 7 metri, iar oaspeții au aplicat aceeași strategie ca la primul meci: au scos portarul la atacurile în inferioritate. Georgescu, Chikovani și Szoke au marcat pentru 6-10.

A început să își facă simțită prezența și galeria gazdelor. Lasica a înscris golul șapte, fault în atac la oaspeți, iar Timofte de la 7 metri reducea ecartul la două lungimi (8-10). Tehnicianul timișorenilor a început să schimbe în apărare și i-a trimis pe Păiuș și Santeiu. Florea a marcat de la 7 metri și ecartul se strângea la un gol după ce au înscris Grigoraș (s-a folosit de culoarul făcut de Pejovic) și Lasica (contraatac reușit după intercepția lui Timofte). 10-11 și timp de odihnă cerut de bucureșteni. Irimescu și Ouksir au avut nevoie de îngrijiri medicale, iar Szoke a dus scorul la 10-12 în minutul 23. Grigoraș a redus handicapul la 11-12 după ce a șutat din stânga și același Szoke a marcat pentru oaspeți (11-13), iar Chikovani a lovit bara.

Pe lângă încurajările din tribună au apărut și momente mai puțin plăcute. Un spectator din partea dreaptă a tribunei a scuipat în două rânduri spre terenul de joc, o dată spre un arbitru și apoi spre unul din jucătorii oaspeți, iar după momentele tensionate din minutul 25 și-a dat și pantalonii jos arătându-și chiloții spre teren.

IMG_6647

Revenind la desfășurarea lucrurilor în teren… minutul 25 a adus momente foarte tensionate. Spiritele s-au încins și a fost o încăierare, în urma căreia Chikovani și Johannson au văzut cartonașul roșu. Galben și pentru tehnicianul gazdelor, care a protestat vehement. Portarul Stelei, Matskevich, a provocat și el fanii din apropierea porții sale. Florea a înscris de la 7 metri (11-14). Timofte a reușit primul gol din acțiune, de pe extremă, Dinescu marca pentru 12-15, iar Milosevic i-a trimis în teren pe Vîlceanu și Ștefan în ultimele patru minute ale reprizei. Stetsyura l-a împins pe Grigoraș în săritură și a fost trimis pe bancă 2 minute, iar Timofte a profitat de superioritate și a dus scorul la 13-15. Oaspeții au scos portarul în atac pe inferioritate dar au făcut pași, iar Fenici a fost faultat și timișorenii au cerut eliminare. Halcă a intrat ca și coordonator iar căpitanul timișorenilor a trecut inter stânga, în locul eliminatului Chikovani. Ștefan a strâns scorul la 14-15, Vîlceanu a reușit o primă intervenție, dar și Matskevich și-a mai trecut în cont o minge parată și Ouksir a marcat în ultimele secunde ale reprizei care s-a încheiat cu 14-16.

Repriza secundă a început cu șutul blocat a lui Halcă și bara lui Ouksir, iar Dinescu a fost eliminat în minutul 23. Lasica și Fenici au egalat la 16, iar Pejovic a fost și el eliminat temporar în minutul 35. Szoke a marcat primul gol al oaspeților în repriza secundă, când oaspeții erau în amenințare de joc pasiv, Matskevich a scos șutul lui Fenici și Ouksir a faultat în atac. Grigoraș a egalat la 17, iar Fenici i-a adus pentru prima dată pe violeți în avantaj (18-17 în minutul 37) după ce a fructificat un contraatac. Szoke a primit și el 2 minute, iar din tribună au început să se audă și celebrele scandări ale ultrașilor la adresa Stelei și a „miticilor”. Ouksir a egalat la 18 după ce a intrat în centru din extrema stângă, și-a făcut loc și a pătruns pe mijloc, fază care a stârnit protestele gazdelor care au cerut pași. După aceasta Păiuș a fost eliminat temporar. Portarii au avut câte o intervenție, iar golul lui Grigoraș a fost anulat pentru pași în fault. Poliștii au încercat să facă și spectacol cu o aeriană, dar Fenici a călcat semicercul înainte de finalizare. Vîlceanu a reușit o nouă intervenție dar s-a dat 7 metri, transformat de Florea care i-a readus pe oaspeți la conducere(18-19). Fenici a pătruns și a egalat la 19, căpitanul apărându-se avansat la atacurile steliste.

Păiuș a primit a doua eliminare temporară, iar Dinescu a marcat golul 20 al bucureștenilor după care a fost eliminat pentru a doua oară. Grigoraș a egalat la 20, fault în atac al Stelei, Matskevich a reușit o nouă intervenție, iar Grigoraș a tras în bară. Timișorenii au reușit câteva recuperări în atac și au fost din nou momente de întrerupere cu Lasica având nevoie de îngrijiri. Fenici a marcat pentru 21-20 în minutul 43, Szoke a pătruns și a făcut 21-21, iar Halcă și-a păcălit adversarul cu o fentă, a pătruns și a făcut 22-21. Irimescu a egalat la 22, Halcă a înscris din nou pentru 23-22. Minutul 47 a adus al doilea cartonaș roșu în tabăra gazdelor. De această dată Păiuș a fost cel trimis în tribună, pentru 3 eliminări, la o fază la care și Irimescu a primit 2 minute. Păiuș i s-a alăturat lui Chikovani în tribună și le dădeau indicații colegilor din teren. Gruzinul le reproșa arbitrilor că Ouksir face tot timpul patru pași dar se fluieră doar la gazde. Lasica din extremă a făcut 24-22, iar Mihăilă a cerut timp de odihnă.

IMG_6659

Bucuria poliștilor după finalul meciului

Vîlceanu a reușit două intervenții în fața extremei dreapta, Timofte a nimerit bara, iar Ștefan a dus ecartul la trei lungimi pentru gazde: 25-22 când se intra în ultima treime a reprizei. Ouksir, din extremă a dus scorul la 25-23, pas afară Poli și Halcă a fost și el eliminat temporar. A urmat  altă întrerupere pentru îngrijiri medicale. Steliștii au bâlbâit o minge în atac, trei jucători s-au aruncat după ea și s-au ciocnit, Fenici, Timofte și Georgescu având nevoie de câteva momente pentru a se ridica. A primit galben și tehnicianul oaspeților. Fenici, în inferioritate, a refăcut ecartul de trei goluri, Vîlceanu a reușit o nouă intervenție la extrema dreaptă, iar Matskevich la Grigoraș. Poli a înscris din nou în inferioritate, Lasica fructificând o contră (27-23). Grasu a pătruns și a dus scorul la 27-24, Dragomir a avut o intervenție reușită în fața lui Timofte, Irimescu a făcut fault în atac, iar gazdele au repus rapid și Lasica a înscris (28-24), din nou time-out Steaua cu mai puțin de cinci minute până la final. Vîlceanu l-a blocat pe Ouksir, Irimescu a fost eliminat temporar a doua oară, dar și Lasica a fost trimis două minute pe bancă pentru comentarii, fiind certat de antrenorul său.

IMG_6665

Tribuna sălii Constantin Jude la finalul partidei dintre Poli și Steaua, cu spectatorii așteptându-și favoriții să vină să salute publicul

Timp de odihnă Poli cu aproximativ trei minute și jumătate până la final. Vîlceanu a blocat șutul lui Grasu dar s-a dat 7 metri și eliminare temporară pentru Timofte. Florea a transformat (28-25). Au urmat alte eliminări de două minute: Grigoraș a fost trimis pe bancă la intrarea în minutul 49 (Poli a avut momente cu trei oameni scoși din joc), iar Ouksir a avut dublă eliminare. Ștefan (de două ori), Georgescu și Florea (de la 7 metri când a fost eliminat Lasica pentru două minute) au stabilit scorul final: 30-27 și calificarea în semifinale se va decide în meciul decisiv găzduit de Steaua.

Marko Lasica a fost golgheterul partidei. Muntenegreanul lui Poli a înscris 7 goluri (3 în prima repriză/4 în a doua), fiind secondat de Timofte cu 6 goluri (6/0 – patru de la 7 metri). Fenici a reușit toate cele 5 goluri ale sale în partea secundă. Pentru Poli au mai înscris: Grigoraș 4 goluri (2/2), Ștefan 4 goluri (1/3), Chikovani 2 goluri (toate în prima repriză) și Halcă 2 goluri (în partea secundă). Gabriel Florea și Marius Szoke au fost cei mai buni marcatori ai Stelei cu câte 6 goluri. Florea a înscris câte trei goluri în fiecare repriză, punctând de fiecare dată de la 7 metri, în timp ce Szoke a avut 4 în prima parte și 2 în a doua. De la oaspeți au mai înscris: Georgescu 4 goluri (3/1), Ouksir 4 goluri (2/2), Dinescu și Grasu câte 2 goluri (1/1), iar Johannson, Stetsyura și Irimescu au punctat câte o dată.

S-au dictat 20 de eliminări temporare, fiecare echipă având câte 10 eliminări de două minute. În prima repriză oaspeții au avut trei astfel de eliminări: una în minutul 14 a lui Grasu, cea din minutul 25 când Johannson a luat roșu și în minutul 27 a lui Stetsyura, în timp ce Chikovani a fost eliminat în minutul 25 când a primit roșu deodată cu Johnnson. În partea secundă scorul la eliminări temporare a fost 9-7. Eliminările de două minute ale lui Poli în partea secundă: Pejovic (minutul 35), Păiuș (38, 41 și 47), Halcă (52), Lasica (57, 60), Timofte (58) și Grigoraș (59). De partea cealaltă: Dinescu (32 și 42), Szoke (37), Irimescu (47, 57) și Ouksir (2×2 în minutul 59). Întreruperile cauzate de faulturi, eliminări și pentru îngrijiri medicale au făcut ca meciul să dureze aproape două ore.

Disputa dintre Poli și Steaua este singura care va avea nevoie de meci decisiv în prima fază a play-off-ului. Celelalte trei dueluri s-au încheiat în două partide. Potaissa Turda a luat fața Odorheiului și în acest an pentru un loc în semifinale după ce s-a impus pe propriul teren cu 36-28 (câștigase primul meci la Odorhei cu 26-23). CSM București a câștigat la Reșița cu 26-22 și s-a calificat în careul de ași după 30-29 în prima întâlnire. Potaissa și CSM București vor juca în turul doi al play-off-ului. Dinamo București s-a impus la Călărași cu 36-35 (13-18 la pauză) și își așteaptă adversara din faza următoare.

Partida decisivă pentru alb-violeți se va disputa pe terenul Stelei. Momentan pe site-ul federației partida este programată pentru miercuri 4 mai dar pot apărea modificări în funcție de televizări.

* Din handbalul feminin, România va juca pe rând la Jocurile Olimpice de vară de la Rio de Janeiro, la vară, cu Angola, gazda Brazilia, Muntenegru, Spania și Norvegia, conform tragerii la sorți a celor două serii a câte 6 naționale din turneul olimpic de handbal feminin, efectuată vineri. Din grupa B fac parte Olanda, Rusia, Suedia, Franța, Argentina și Coreea de Sud iar primele patru clasate din fiecare grupă se califică în sferturi.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.