Poli pierde la Suceava jocul vecinelor de pe locurile 11-12

SCM Politehnica a pierdut și cea de-a doua deplasare din seria de 3 jocuri pe terenuri adverse în primele apariții oficiale din 2022 în Liga Zimbrilor, astăzi la Suceava, în duelul vecinelor de pe locurile 11-12, urmând ca duminică la matineu să dea piept în capitală lui CSM București. ”Violeții” mai întâi au egalat iar apoi au preluat conducerea de 3 ori la rând în primele 8 minute, până la 3-4, după care cel mult au mai egalat o dată la mijlocul primei reprize, 7-7, gazdele detașându-se însă în două rânduri până la pauză, la 10-7 și de la 12-11 la 17-12, iar în partea secundă mai degrabă treptat, de la două la maximum 7 goluri avans… 31-26 (17-13).

Handbaliștii poliști ai Timișoarei au cedat astăzi de la ora 17:30 în sala ”Dumitru Bernicu” din Suceava în disputa colegelor de suferință cu punctaj egal, localnicii de la CSU, și cu ex-”violeți” între marcatori, și anume Robert Furak și Leonard Ștefan, săltând două locuri și lăsându-i pe bănățeni pe antepenultima poziție înaintea deplasării duminică la 11 în sala ”Rapid” la trupa de mijlocul clasamentului CSM București, învingătoare deja marți la Cluj cu 20-25. Bucovinenii vor juca și ei în deplasare duminică după-amiază, la una dintre cele două formații pe care le-au întrecut în ierarhie și care au rămas cu un punct în fața poliștilor, și anume CSM Bacău, depășită clar ieri acasă de CS Minaur Baia Mare.

Cu șansa a doua săptămâna trecută în deplasarea în devans la Turda, pe terenul Potaissei care luni a triumfat la Constanța, SCM Politehnica avea parte astăzi de o ieșire ceva mai abordabilă în termeni comparativi la vecina de clasament CSU din Suceava, care, cu excepția începutului de meci din cadrul etapei a XVI-a în Liga Națională masculină de handbal pentru seniori – a treia din returul campionatului, a condus permanent, spre final și cu 7 goluri avans, 31-24 în minutul final.

N-a fost până acum o etapă a gazdelor dar amfitrionii din nord-est au păstrat toate punctele la Suceava, poliștii complicându-și situația ierarhică înaintea ultimelor 9 apariții din retur, până la mijlocul lunii mai, dintre care 4 în deplasare, în ordine la CSM București, Dinamo, CSM Bacău și CSM Alexandria, pe când aparițiile acasă vor fi cu cei din Buzău, cu steliștii, Minaur Baia Mare, CSM Vaslui și HC Dobrogea Sud.

Sucevenii au deschis scorul din aruncare de la 7 metri în minutul 2 prin Ștefan Tîrzioru, după care au egalat de 3 ori la rând prin Kbiashvili, cu două goluri, și ex-polistul Robert Furak, 4-4 în minutul 9, replici la ”dublele” lui Csog și Aron Dedu, dar odată ce Dascălu și Stanciuc au inițiat prima desprindere la două goluri, 6-4, conservată de Pavel Loic, 7-5, ”violeții” au mai izbutit doar să egaleze pentru o ultimă dată prin Sabin Ignat și Cîmpan, 7-7 la mijlocul primei reprize, gazdele ripostând cât se poate de prompt prin a înscrie în succesiune într-un singur minut prin același Daniel Stanciuc, din 7 metri, și Balazs Botond, o ”dublă”.

”Poli” se mai apropia la un singur gol, și prin Csog Vencel în minutul 23, 12-11 din 7 metri, însă avea să fie și pentru ultima oară, căci Furak, Juverdianu, Stanciuc și Tîrzioru i-au redesprins până la pauză pe suceveni, pe fondul unei singure replici a alb-violeților, gol al căpitanului Cristian Fenici.

La adăpostul unui avantaj convenabil la pauză, 17-13, gazdele au început mai moale și partea secundă, inclusiv cu un 7 metri ratat, bănățenii înjumătățind handicapul până la 18-16 în nici 5 minute, fără a desăvârși revirimentul, ba din contră, CSU redistanțându-se în ciuda a două eliminări temporare.

Și mijlocul părții secunde a fost favorabil poliștilor, ”dubla” lui Ignat din 7 metri apropiindu-i la 23-21, speranțe reînnoite înaintea ultimelor 14 minute, însă istoria de la mijlocul primei reprize s-a repetat cu vârf și îndesat, speranțe spulberate, CSU din Suceava punctând de 4 ori la rând, mai întâi prin Balazs Botond din 7 metri pe eliminarea aceluiași Ignat, apoi prin Lupu, tot Balazs și tot din 7 metri, respectiv pivotul ex-”violet” Leonard Ștefan, 27-21 la intrarea în ultimele 10 minute.

Echilibru rupt între vecinele ierarhice, meci ca și jucat, o ecuație strict a diferenței de scor, și mai severă, 31-24, înainte de a fi ameliorată în ultimele secunde, 31-26.

Poliștilor nu le priește deloc în deplasări, în ciuda aspectului că pentru a doua ieșire la rând au beneficiat de o mulțime de aruncări de la 7 metri, nu mai puțin de 8 transformate, 3 fiind ratate, pe când de 5 ori au înregistrat eliminări temporare. Comparativ, gazdele au stat și mai mult pe margine, acumulând 12 minute de eliminare, dar mai spre finalul partidei, odată desprinse, în vreme ce la aruncările de la 7 metri au fost precise în 7 rânduri, imprecise de două ori.

În plan individual, Balazs Botond a înscris 6 goluri pentru învingători, Ștefan Adrian Tîrzioru și Daniel Stanciuc câte 5 fiecare, Irakli Kbiashvili și Alexandru Juverdianu câte 4 goluri fiecare, ex-polistul Furak și Lupu câte două, iar Dascălu, Loic și Ștefan unul fiecare.

Golgheter al întâlnirii a fost Sabin Ignat, cu 7 goluri, după ce era principal marcator al poliștilor și la Turda, Csog Vencel înscriind de 6 ori, Cîmpan 3 goluri, Aron Dedu, Fenici și Cristescu câte două fiecare, iar junii Moldovan, Trif și Chira, câte unul, așadar 9 marcatori ai învinșilor, față de cel 10 ai câștigătorilor.

De la 33-28 în turul din septembrie pentru poliști, la 31-26 în revanșa sucevenilor, aceeași diferență de scor. Rezultatele rundei a 16-a și programul viitor, pe coloana clasamentelor secțiunii Handbal.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.