Poli pierde primul meci din play-off cu Steaua cu 26-29 (13-15). Alb-violeții au jucat mai mult în inferioritate în partea secundă

SCM CH CSU Politehnica Timișoara a pierdut primul meci din sferturile Ligii Naționale. Gazda Steaua Alexandrion s-a impus cu 29-26, la pauză 15-13. Alb-violeții au fost conduși la 4 goluri în mai multe rânduri la finalul primei reprize și în debutul părții secunde, dar au reușit să revină și au preluat chiar conducerea spre final. Timișorenii au jucat mai mult în inferioritate în repriza a doua, având 6 eliminări în ultimele 20 de minute. Steliștii au fost mai lucizi pe final, reușind să înscrie trei goluri în ultimele trei minute când oaspeții nu au mai găsit drumul spre poartă. Mihai Timofte a fost golgheterul partidei cu 8 reușite.

IMG_3648

Mihai Timofte, autor a 8 goluri în primul meci din play-off cu Steaua, insuficiente pentru un succes al timișorenilor (arhivă)

Duelul pentru un loc în careul de ași al Ligii Naționale dintre Steaua Alexandrion București și Politehnica Timișoara a început sâmbătă de la ora 12:45 la Chiajna într-o sala destul de goală. Gazdele au început partida în formula: Matskevich, Grasu, Johansson, Szoke, Georgescu, Stetsyura și Ouksir. Pero Milosevic i-a trimis în teren pe Daskaloski, Timofte, Chikovani, Fenici, Pejovic, Halcă și Lasica. Alb-violeții au început în atac și Halcă a deschis scorul cu un șut de la 9 metri. La roș-albaștrii a intrat Irimescu pe faza de atac, iar Szoke și Grasu au dus scorul la 2-1 în minutul 4. Timofte a egalat de la 7 metri, Florea a înscris și el din lovitură de penalitate, iar Matskevich a scos o aruncare în forță a lui Chikovani și una din extremă a lui Lasica, în timp ce Grasu a lovit bara. Dinescu a înscris pentru 4-2, dar Timofte (din 7 metri) și Fenici (pe contraatac după intercepție) au egalat la 4. Grasu, Fenici, Dinescu și Halcă au înscris pe rând și scorul era 6-6 . Irimescu și Georgescu au făcut din nou o diferență de două lungimi (8-6), dar Daskaloski a reușit două intervenții, iar Poli egala din nou prin Fenici și Lasica (8-8).

A intrat și Ștefan la timișoreni, iar gazdele s-au distanțat la 11-8 (în minutul  23) după reușitele lui Florea (2) și Georgescu. Time-out Poli, a intrat și Grigoraș, iar Timofte a înscris golul 9 de la șapte metri, fază la care arbitri au dictat prima eliminare a partidei, pentru Georgescu. Fenici a încercat o apărare avansată pe atacul în inferioritate al Stelei care a scos portarul. Grasu a dus scorul la 13-9, Timofte a ratat de la linia de fault, iar Grasu a fost și el eliminat temporar în minutul 27. Chikovani a transformat aruncarea de pedeapsă (13-10). Florea (de la 7 metri) și Stetsyura (cu o aruncare de la șold) au refăcut ecartul de patru lungimi, între golurile acestora Timofte a marcat din extremă. Poli a avut un final de repriză mai bun, a punctat prin Chikovani, iar Fenici a finalizat pe contraatac după o paradă reușită a lui Vâlceanu, în inferioritate. La pauză s-a intrat cu 15-13 pentru gazde.

Alb-violeții au început repriza secundă în inferioritate numerică după ce Timofte a fost eliminat în ultima jumătate de minut a primei reprize. Florea a înscris primul gol al părții secunde, iar Chikovani a făcut 16-14 după ce a ratat de la 7 metri dar a marcat după ce tot el a recuperat. Szoke (după o fază frumoasă a gazdelor) și Grasu au readus pe tabelă cea mai mare diferență de scor: 18-14. Grigoraș a redus din diferență, au urmat momente cu atacuri ratate de ambele părți, iar Poli venea la o lungime (18-17) după reușitele lui Timofte (7 metri) și Grigoraș pe contraatac, profitând de faulturile în atac ale Stelei. Time-out cerut de Ovidiu Mihăilă după care a început seria de eliminări dictate împotriva oaspeților, unele destul de ușor. Santeiu a fost primul trimis 2 minute pe bancă în minutul 39. Florea a marcat pentru 19-17, iar Grigoraș era și el trimis temporar pe bancă, alb-violeții având jumătate de minut de dublă inferioritate. Fenici a punctat pe contraatac după intercepția lui Chikovani, Daskaloski l-a oprit pe Florea și Timofte a egalat la 19 (de la 7 metri). A urmat eliminarea lui Lasica la jumătatea reprizei, muntenegreanul fiind foarte nervos după decizia arbitrilor. A urmat o nouă intercepție a bănățenilor și Fenici a readus-o pe Poli în avantaj (19-20) în minutul 44.

Crainicul sălii cerea ajutorul puținului public din tribune. Steaua a preluat conducerea după golurile lui Georgescu și Ouksir (21-20), dar Lasica a egalat din extremă după ce i-a expirat eliminarea. Grasu și Timofte au făcut 22-22 și Pejovic a stat și el 2 minute. Szoke și Timofte (în inferioritate) pentru 23-23, iar Georgescu (din extremă) și Grigoraș (lăsat să avanseze a șutat în stilul său caracteristic) au făcut 24-24 (minutul 51). Ouksir a înscris din extremă când echipa sa era în amenințare de joc pasiv, iar Ștefan a egalat la 25. Pași în atacul gazdelor, fault în atac la Polim ar Grigoraș era eliminat a doua oară (minutul 24). A urmat și o eliminare de bancă împotriva timișorenilor, Santeiu fiind cel retras. Daskaloski a scos un 7 metri la Florea, fault ofensiv la oaspeți și Szoke puncta pentru 26-25. Fault ofensiv și la gazde, iar Chikovani a reușit să puncteze pe contraatac după o intercepție când s-a intrat în ultimele trei minute. Stetsyura i-a readus pe bucureșteni în avantaj, timișorenii și-au pierdut din luciditate în atac, iar Ouksir a marcat pe contră și a scos a 3-a eliminare a lui Grigoraș, trimis în tribună cu mai puțin de două minute înainte de final la 28-26. Matskevich a reușit o nouă intervenție foarte bună, la Halcă, Poli a avut o încercare de a scoate portarul pentru a forța atacul, time-out Steaua cu 20 de secunde până la final, iar Ouksir a închis tabela la 29-26.

Steaua a obținut prima victorie în duelul pentru semifinale după ce a jucat în a doua repriză mai mult în superioritate, după cele 6 eliminări dictate pentru jucătorii oaspeți. Aceștia și-au pierdut luciditatea în atac pe final, având mai multe momente când au fost nemulțumiți de deciziile arbitrilor. Și gazdele au fost nemulțumite de unele decizii, la faulturile în atac acordate.

Mihai Timofte a fost golgheterul partidei cu 8 reușite (4 în prima repriză/4 în a doua, 5 aruncări de la 7 metri), Fenici 6 goluri (4/2), Chikovani 4 goluri (2/2, un 7 metri), Grigoraș 3 goluri (toate în repriza a doua), Halcă 2 goluri (ambele în prima jumătate a meciului), Lasica 2 goluri (1/1) și Ștefan un gol în repriza secundă. Grasu și Florea au fost cei mai buni marcatori ai gazdelor cu câte 6 goluri (4/2). Pentru Steaua au mai înscris: Szoke 4 goluri (1/3), Georgescu 4 (2/2), Ouksir 4 goluri (toate în partea a doua), Dinescu 2 goluri (2/0), Stetsyura 2 goluri (1/1) și Irimescu un gol în prima repriză.

Tot 3 goluri diferență s-au înregistrat și în celălalt meci disputat sâmbătă la amiază în play-off-ul Ligii Naționale. Potaissa Turda s-a impus în deplasare la Odorhei cu 26-23 (11-10). Astăzi se mai joacă CSM București-Adrian Petrea Reșița, de la ora 18, iar duminică se întâlnesc Dinamo București și Dunărea Călărași. Primul tur al play-off-ului se dispută după sistemul cel mai bun din trei jocuri, cu decisivul, dacă e cazul, pe terenul formației mai bine plasate în sezonul regulat, care a găzduit și primul meci al disputei. Pentru Poli urmează meciul de la Sala Constantin Jude, programat pentru 29 aprilie, unde alb-violeții au nevoie de victorie pentru a rămâne în lupta pentru accederea în primele 4.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.