Poli, revanşă la limită cu „U”, cu preţul accidentării lui Spahic

După ce la debutul ratat contra ploieştenilor s-a aflat în tribune, suspendat, antrenorul Nedeljko Vuckovic a revenit duminică pe banca tehnică a echipei CSU Poli Municipal Timişoara, observându-se o reală schimbare în stilul de joc şi modul de organizare al jucătorilor în teren, din care a rezultat prima victorie a echipei bănăţene în noua stagiune: 26-25 (14-11).

Poli: bucuria primei victorii!

Violeţii ştiau că au în faţă un meci greu, dur, iar spectatorii pot spune că au avut parte de un meci de infarct, din fericire cu happy-end, tranşat la limită, tot aşa cum era pierdut cel din primăvară în faţa clujenilor, de când i s-a şi tras sârbului cu suspendarea.

Poli avut lovitura de începere la ora 11:00, primul atac sfârşindu-se fără gol. Replica clujeană a adus repede primul gol, prin Andrei Grasu (numărul 9), în primul minut, acesta înscriind şi următorul gol, astfel încât în minutul 2 scorul era de 2-0 pentru „U” Cluj. Jucătorii timişoreni n-au căzut însă pradă demoralizării iar Gorjan Spahic (14) a ridicat moralul alor săi, oferidu-le primul gol în minutul 3.

În minutul 3:30, în urma eliminării lui Ioan Stan (77), s-a acordat primul şapte metri, iar clujeanul Alin Bondar (30) l-a executat pe Milan Djuricin (1). Mai apoi, la nici un minut, la al doilea şapte metri, tot el a înscris şi în poarta lui Cristian Tcaciuc (12), astfel că în minutul 5 terenul era dominat de clujeni cu scorul de 2-4.

Marea uşurare: două puncte...

În minutul 7:28, ghinionul părea că o urmăreşte pe Poli, cu primul şapte metri ratat, violeţii nereuşind să-l intimideze pe portarul Tudor Stănescu (12), care a barat lovitura cu uşurinţă. Atmosfera a devenit foarte tensionată, determinând ambele echipe să recurgă la un joc agresiv iar arbitrii începând să împartă avertismente ambelor echipe. În minutul 10 şi 39 secunde  a urmat un gol înscris din şapte metri de Spahic Gorjan (14), în poarta clujeană.

Presiunea din partea formaţiei bănăţene a crescut din ce în ce mai mult, cu fiecare minut în care clujenii încă au condus, până când s-a ajuns la minutul 15, în care şeptarul Marius Ignat a spart ghinionul şi a înscris golul egalării. Au urmat eliminări de două minute ale jucătorilor Gabriel Cortinghiu (23) şi Ioan Stan (77), iar Spahic (14) s-a accidentat la picior, fiind scos pe braţe şi nemairevenind tot meciul.

În minutul 16 şi 12 secunde, Poli preia conducerea printr-o execuţie de excepţie, de la şapte metri, a lui Mihai Timofte(6), dar nu pentru mult timp, căci Radu Alexandru Lazăr (19) a înscris pentru clujeni şi astfel s-a ajuns din nou la egal, scor 18-18. În minutul 21 şi 40 secunde Poli Timişoara preia conducerea, prin cele două goluri înscrise de Mihai Timofte(6) şi Marius Ignat (7).

Poli - "U" Cluj, la 23-23: în atac, cu emoţii...

Antrenorul lui „U” Cluj cere time out în minutul 24, zadarnic însă, Poli conducând cu 12-9. Prima repriză a reprezentat un agreabil spectacol vizual oferit de jucătorii ambelor echipe, la pauza poliştii conducând cu 14-11.

Tensiunea s-a menţinut măcar la aceleaşi cote şi la reluare, deoarece Poli Timişoara nu s-a îndepartat de „U” Cluj cu mai mult de 4 goluri, fiind nevoită să-şi păstreze jocul agresiv.

Numeroasele eliminări temporare au dovedit acest aspect, prima eliminare fiind acordată lui Alexandru Lazăr (19), urmat de coechipierul său Mihai Ionuţ Busecan(22), respectiv Marius Ignat (7) şi Sorin Sărandan (5). Apărările agresive au generat acordarea multor lovituri de la şapte metri şi a şi plouat cu cartonaşe galbene: pentru „U” Cluj, în minutul 36, minutul 41 şi 53  de secunde şi minutul 47 şi 42 de secunde, executate de Alin Bondar (30), toate cu goluri; pentru Poli, în minutul 38 şi 57 de secunde, respectiv 47 şi 11 secunde, goluri înscrise de Mihai Timofte (6).

În urma acestor minute de foc, scorul avea să ajungă din nou egal, în minutul 50 şi 51 de secunde… 23-23. Să se repete oare istoria cu prahovenii?

Gabriel Cotinghiu, cu sânge rece pe dreapta, la acelaşi 23-23

În cele nici zece minute care au mai rămas, Poli nu s-a desprins de ardeleni decât la un gol diferenţa, stresul fiind enorm, pentru că jucătorii polişti erau sub imperiul recuperării punctelor pierdute. Aveau oare să se revanşeze în faţa publicului timişorean?

Deşi minutul 55 îi aduce două goluri avans, victoria era încă nesigură. Minutul 58, time-out solicitat de către antrenorul clujean, după care poliştii au început să simtă mirosul victoriei, presând furibund. Minutul 59, şi o ultimă aruncare pentru „U” Cluj, de la şapte metri, executată de Alin Bondar (30), ce aduce diferenţa de scor la un gol. Sfârşit de meci cu implicare maximă şi, da…. prima victorie a poliştilor Timişoarei în Liga Naţională 2011-´12. La finalul meciului s-a anunţat suspendarea lui Sorin Sărăndan pentru meciul viitor.

În acest meci antrenorul a preferat să aplice o anume tactică, pentru a nu risca eliminarea definitivă a lui Ioan Stan (77), care a primit două cartonaşe galbene, optând pentru schimbarea lui în apărare cu Radu David (8) sau cu Sorin Sărandan (5), Stan revenind pe teren doar în fazele de atac.

Interviuri: “Ambele echipe, am vrut punctele, … sunt foarte bucuros! Plecăm la Turda şi câştigăm acolo”, asigură antrenorul de la CSU Poli Timisoara, NedeljkoVuckovic, deşi “au pierdut 3-4 mingi, au fost demoralizaţi la un moment dat. Astăzi n-am mai făcut atâtea rotaţii , am folosit fiecare jucător, sunt mulţumit….Păcat de punctele piedute cu Ploieştiul!”

Poli - "U" Cluj, între echipe fără victorie şi cu un istoric cu scântei în aprilie...

Din partea lui „U” Cluj, interviul a fost acordat de jucătorul Grasu Andrei (9): ” Ne-am dorit să câştigăm dar ei au reuşit să se desprindă pe greşelile noastre şi nu ne-am mai regăsit până la şfârşit. Apărarea noastră nu a funcţionat… Ei au fost cu cuţitul la os, ş-au dorit victoria foarte mult, felicitări!”

Marcatori, pentru CSU Poli Timisoara: Cristian Fenici (34) – 7 goluri, Ioan Stan (77) – 6 goluri, Mihai Timofte (6) – 6 goluri, Marius Ignat (7) – 5 goluri, Gorjan Spahic ( 14) – un gol, Gabriel Cortinghiu (23) – un gol.

Pentru U Cluj au marcat Alin Bondar (30)- 11 goluri, Alexandru Micu ( 7) – 4 goluri, Andrei Grasu (9) – 3 goluri, Mihai Bogdan (21) – 2 goluri, Mihai Ionuţ Busecan(22) – 2 goluri, Stefan Ioanca Irimia (8) – 2 goluri, Alexandru Radu Lazăr ( 19) – 1 gol.

Acest articol a fost publicat în Handbal și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.